Броят на корпоративните фалити в Япония надхвърли 10 000 за първи път от 11 години през 2024 г., след като предприятията са изправени пред влошаващ се недостиг на работна ръка и по-високи цени на вносните доставки поради обезценяването на йената. Това показа проучване на компания за кредитни проучвания, цитирано от японски издания.

Малките и средните предприятия били засегнати, като краят на специалните мерки за отлагане на данъците, въведени по време на пандемията от COVID-19, причини допълнителна финансова тежест, според Tokyo Shoko Research.

Фалитите са нараснали с 15%, спрямо предходната година до 10 006, отбелязвайки трета поредна година на увеличение. От тях 10 004 са малки и средни предприятия. Общите пасиви бяха 2,34 трилиона йени (14,9 милиарда долара), което е спад от 2,4%, спрямо 2023 г. Йената падна до най-слабото си ниво от 37 години спрямо щатския долар през лятото на 2024 г., което увеличи разходите за внос за бизнеса.

Влошаващият се недостиг на работна ръка, заради застаряващото население на Япония и въвеждането на по-строги разпоредби за извънреден труд, допълнително натовари отрасли като строителството и услугите.

Най-голям брой фалити отчита секторът на услугите, включително ресторантите - 3329 фирми, което е увеличение от 13,2%, надхвърляйки 3000 за първи път от 1990 г. насам.

Нови фалити - германската индустрия за недвижими имоти затъва все повече

Нови фалити - германската индустрия за недвижими имоти затъва все повече

Ще станем свидетели на много голям брой фалити през следващите няколко месеца, казват анализатори

Строителният сектор, една от индустриите, засегнати най-силно от реформата на работното време с 1924 фалити, което е ръст от 13,6%.

Фалитите, дължащи се на недостиг на работна ръка, рязко нараснаха до рекордните 289 от 159, докато тези в резултат на невъзможността да се намери някой, който да поеме бизнес, възлизат на общо 462, също рекорд. Броят на фалитите поради финансова тежест, причинена от разходи за социално осигуряване и данъци, почти се удвои до 176 компании от 92. Въпреки че някои предприятия избегнаха фалит чрез рефинансиране на заеми, те може да продължат да се борят, ако не успеят да обърнат бизнеса си, коментира Tokyo Shoko Research.