Пряка полза за бизнеса от присъединяване към еврозоната е спестяването на значителни транзакционни разходи, включително такси за превалутиране, поддръжка на банкови сметки в различни валути, административни разходи и други. Това коментира главният икономист на ОББ д-р Емил Калчев в месечния макроикономически бюлетин на най-голямата българска банка.

Той подчертава, че същите полза са валидни и за гражданите, пътуващи в страни от еврозоната, както и за посещаващите България чужденци.

Как ще изглеждат касовите бележки след приемането на еврото

Как ще изглеждат касовите бележки след приемането на еврото

За повече от 12 месеца те ще трябва да са в две валути

Други важни ефекти са отпадането на страновия риск и очакваното повишаване на кредитния и инвестиционен рейтинг на страната, отбелязват от ОББ. И са категорични: "В крайна сметка и държавата, и бизнесът ще могат да се финансират на по-ниска цена, а в икономиката се очаква да се влеят още преки чуждестранни инвестиции: повече работни места, ръст на доходите и ускорен икономически растеж".

"Подобно развитие преживя Хърватия, която бе най-бързо растящата икономика в ЕС след Малта през последните две години, за разлика от позицията ѝ преди приема", посочва Калчев.

ЕК и ЕЦБ одобриха България за еврозоната. Какво следва?

ЕК и ЕЦБ одобриха България за еврозоната. Какво следва?

До 1 януари 2026 г. предстоят важни стъпки

Икономистите на Обединена Българска банка очакват подобряване на фискалната дисциплина в страната, по-голяма устойчивост при икономически кризи и стабилизиране на инфлацията чрез по-тясна връзка с икономическия цикъл на ЕС.

Всичко това - на фона на "бърза институционална конвергенция и повишено качество на институциите в страната".