„Дракон в Кремиковци", четем от първата страница на „Стандарт"
Китайско чудо ще изникне в "Кремиковци". Азиатски инвеститор е готов да вземе фалиралия комбинат. На мястото му ще се появи огромен панаирен град, подобен на Експото в Шанхай, научи "Стандарт". Китайци посещаваха няколко пъти комбината с намерение да участват в поредния търг, който е на 5 ноeмври, потвърдиха синдикалисти. Знам за проекта, предстоят разговори за детайлите, уточни кметът на Кремиковци Ивайло Панев. Наддаването за халетата започва от 450 млн. лева. Инвеститорите обаче се надяват да си върнат вложеното, като разпродадат старите инсталации за скрап. Когато няма изложение, палатите ще се ползват и като логистичен център за стоки от Страната на коприната. Китайците склониха да играят за "Кремиковци" след срещите си с премиера Бойко Борисов.
Още от статията на „Стандарт"

„Широк фронт в парламента срещу бюджета на Дянков за 2011 г.", информира от първата си страница „Сега"
Сериозните дебати по Бюджет 2011 и двете мегареформи - здравна и пенсионна, най-сетне започнаха там, където им е мястото - в Народното събрание. На безпрецедентно общо заседание на 4 парламентарни комисии - по финанси, икономика, социалната политика и здравеопазване, депутати отляво и отдясно разсипаха от критики бюджетите на държавата, на здравната каса и на НОИ, а финансовият министър Симеон Дянков не успя да ги защити убедително.

БСП и ДПС наблегнаха на хаоса в сметките и сбърканите прогнози, а сините - на липсата на реформи.

Най-разгорещени дебати предизвикаха парите за здравеопазване догодина. Симеон Дянков и здравният министър Стефан Константинов почти се заклеха, че секторът ще получи 3.005 млрд. лв., но в проекта на кабинета фигурира друга сума - 2.992 млрд. лв. Така и не стана ясно кое число е вярно. "Какъв беше смисълът да внасяте рано бюджета при тези неясноти", коментираха Алиосман Имамов от ДПС и Мая Манолова от БСП. Депутатите заподозряха, че обещаните от премиера Борисов 130 млн. лв. за здравната каса т.г. всъщност ще бъдат за сметка на проектобюджета за 2011 г. Министрите не разсеяха съмненията.

"Г-н Дянков, такъв хаос досега не се е случвал", възкликна Румен Овчаров, след като финансист №1 не успя да разясни и защо догодина се планира ръст на икономиката с 8 млрд. лева спрямо 2008 г., а в същото време очакваните приходи са с 2.7 млрд. лв. по-малко. "Какво стана с мерките ви срещу сивата икономика и контрабандата, къде отидоха 700-те милиона лева от жичката между НАП и митниците?", попита Овчаров.

На упреците на "Синята коалиция" за отказ от реформи Дянков отвърна с уверение, че "кризата е идеално време за реформи" и цитира латиноамериканската поговорка: "Като дойде отливът в морето, се вижда кой плува без гащи", за да обясни, че когато няма пари, по-лесно се вижда в кои ведомства има проблеми и какви реформи трябва да бъдат направени. Преди дни премиерът Бойко Борисов обаче заяви точно обратното - че в криза реформи не се правят.
Още от статията на „Сега"

„Пазарът на труда: Търсят се многофункционални служители", съобщава от първата си страница „Дневник"
Финансов мениджър, който може да бъде и главен счетоводител, инженер с опит в търговията, програмист с повече от един западен език. Това са най-търсените служители на пазара на труда през октомври, показа допитване на "Дневник" до шефове на кариерни сайтове и консултанти по подбора на кадри.

Наблюденията им показват, че намаляването на безработицата се дължи най-вече на продължаващата експанзия на веригите за бързооборотни стоки, разширяването на дейността на ИТ компаниите и кол-центровете. През септември за съживяването на пазара на труда допринесе и откриването на учебната година, покрай което се отвориха над 2000 работни места в образованието.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„Вдигат стажа за пенсия още от 2011 г.", съобщава от първата си страница „Монитор"
Вместо от 2015 г. осигурителният стаж да се вдигне още от 2011 г., като се качва всяка година с по 6 месеца. За това настоя вчера вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков. Той обясни, че днес ще настоява за това пред Националния съвет за тристранно сътрудничество, който ще гледа отново промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО). Миналата седмица излезе предварителният доклад на Международния валутен фонд, който ясно казва, че заради демографското развитие на страната и трупаният от години дефицит в НОИ , увеличението на стажа трябва да започне без отлагане, коментира Дянков. Според него и анализът на правителството показвал, че реформите в пенсионната система трябва да се правят сега, за да нямаме проблеми през 2020 г. Още от началото на преговорите по промените в КСО работодателските организации също настояват вдигането на стажа и възрастта да не се отлага.

Първоначално и проектът, внесен от кабинета в парламента,  предвиждаше реформата да тръгне още от януари, но заради протестите на синдикатите се наложи да бъде изтеглен.

Вицепремиерът защити своята позиция и на заседанието на кабинета в сряда, когато отново цитира МВФ и дори обвини социалното министерство, че отлага реформата и натоварва финансовото ведомство да поеме удара. Един вид социалното министерство отстъпва и поема по-лесния път, като дава на Министерството на финансите тежката задача да намира допълнителни пари във всички тези години, коментира Данков на последното заседание на кабинета.
Още от статията на „Монитор"

„ЕБВР обърна прогнозата си за България от спад към лек растеж", информира от първата си страница „Класа"
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) повиши прогнозите са за икономически растеж на България за тази година, съобщиха от финансовата институция. Банката очаква ръст на българската икономика от 0,4% в края на 2010 г., като през юли прогнозата бе за свиване на БВП от 1,2%. Положителните очаквания за страната са заради появилите се положителни признаци, обвързани с ръста на износа и добрия туристически сезон. Тези данни компенсират слабостите в други ключови индустрии, категорични са от ЕБВР. Експертите прогнозират 2,4 на сто ръст на икономиката през 2011 г.

Техните очаквания съвпадат и с данните на МВФ. Преди месец експертите на фонда заложиха, че тази година българската икономика ще реализира нулев или минимален годишен растеж до 0,4%, а догодина - между 2 и 2,5%. В бюджета за догодина финансовият министър Симеон Дянков е посочил доста по-оптимистичен вариант от 3,6% икономически ръст. Той пък се доближава до разчетите на Световната банка - от там залагат на положителен растеж от 0,3% тази година и 3,8 % догодина.

Последните прогнози на ЕБВР сочат, че повечето икономики в Източна Европа и в бившия Съветски съюз ще отчетат по-висок от очаквания ръст през тази и през следващата година, но подчертават рисковете от неравномерно възстановяване. ЕБВР предвижда цялостен растеж в региона от 4,2% през 2010 и 4,1% през 2011 г. Предишните прогнози бяха съответно за ръст от 3,5 и 3,9%. Според данните на банката северната ни съседка ще отчете по-нисък спад на икономиката през тази година. В предишната прогноза от ЕБВР очакваха Румъния да отчете отрицателен растеж от 3 на сто, три месеца по-късно свиването се очаква да бъде 2 на сто през тази година.
Още от статията на „Класа"

"Валутната война" няма да подмине България", прогнозира в „Сега" икономистът Валентин Чавдаров
На 15 септември 2010 г. японската централна банка се намеси на валутния пазар за пръв път от шест години насам, за да спре поскъпването на йената. В бъдеще се очаква интервенциите й да продължат, но няма да засегнат само долара, а и еврото, и южнокорейския вон. През май 2010 г. швейцарската централна банка купуваше евро, за да спре поскъпването на швейцарския франк. Спорът между Китай и САЩ относно евтиния юан се разгорещява все повече. Американският конгрес дори вече разглежда възможността да обяви евтиния юан за държавно субсидиране на износа и да наложи допълнителни мита върху китайските стоки.

Тези събития от последните седмици, отразяващи стремежа на всяка нация да обезцени националната си валута, може би с основание бяха наречени от финансовия министър на Бразилия "валутна война".

Всяка суверенна страна може да девалвира валутата си, когато прецени, че е надценена. С изключение на страните с валутен съвет. Когато България стана член на Международния валутен фонд през не толкова далечната 1990 г., първите мисии на фонда в България систематично наблягаха на необходимостта от девалвация. Сега ние помним само, че ни говореха за приватизация и либерализация на текущата сметка на платежния баланс, но в действителност те ни препоръчваха и девалвация на националната валута. Двадесет години по-късно много от съветите на МВФ изглеждат по-скоро съмнителни, но тогава звучаха убедително.

Какви са обаче отраженията на общия стремеж на обезценяване на валутите върху България? Силно негативни. Както еврото, така и доларът са под силен натиск и най-вероятно ще сме свидетели на серия от последователни поскъпвания и обезценки. Причините за това са няколко. Балансът на Федералния резерв се е увеличил почти 2.5 пъти след края на 2007 г. Съществен принос в раздутия баланс има увеличението на деривати на ипотечни кредити. Това, което не е ясно и държи пазара в напрежение, е дали Федералният резерв ще продължи да увеличава баланса си, като изкупува дълготрайни държавни ценни книжа и по този начин поддържа дългосрочните лихви ниски, или ще намали баланса си. Като че ли настроенията клонят към първото.

Действията на ЕС при първата по-сериозна криза на еврото, породена от несъстоятелността на гръцката икономика, също дават основание да смятаме, че еврото няма да се стабилизира скоро. Действията на съюза бяха фокусирани по-скоро върху спасяване на банките, отколкото върху дългосрочната устойчивост на европейската икономика. В началото на май 2010 г. ЕС и МВФ дадоха 3-годишен заем на Гърция в размер на 110 млрд. евро. Участието на съюза в заема е 80 млрд. евро, а на МВФ - 30 млрд.евро. През трите години Гърция трябва да укрепи икономиката си и да е в състояние да заема пари от пазара. Също така ЕС образува фонд от 750 млрд. евро, с които да подпомага икономиките, изпаднали в дългова криза. В края на септември 2010 г. ЕК обяви намерението си да налага глоби на страните, които не управляват добре публичните си финанси и чийто държавен дълг расте.
Още от статията на „Сега"

„Пет пъти ще се увеличат парите за иновации", съобщава „Класа"
Повече от пет пъти ще се увеличат парите за иновации до 2020 г., стана ясно на конференция „Индустрия и иновации". Предвижда се между 1,4 и 2% от БВП да отиват за сектора. През последните години за нови технологии се отделяха едва 0,4% от БВП, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Хубавото е, че през последните 6 -7 г. частният сектор е увеличил инвестициите в иновации от 0,06 до 0,16% от БВП. Това вече дава ефект в повишения износ на продукти с висока добавена стойност като лекарства, изчислителна, медицинска и предавателна техника.

Икономическото министерство още работи по новия Закон за иновациите. Според Трайков фирмите не само трябва да правят инвестиции, но и да ги обявяват, за да ползват данъчни облекчения. Държавата е маркирала три основни приоритета - технологиите, свързани със здравето, екологични и енергийноефективни технологии.

Достъпът на иновационните фирми до финансов ресурс в България е ограничен. В тази посока започват конкретни дейности по преструктурирането на три фонда по инициативата Jeremie, която е част от програма „Конкурентоспособност", каза Трайков. Фондът за рисков капитал ще стартира с 30 млн. евро. Фондът за компании във фаза на растеж и mezannine фондовете пък ще бъдат с начален капитал от по 60 млн. евро. По Jeremie ще се осигурят средства, с които ще бъдат гарантирани около 360 млн. евро за малки и средни предприятия. На практика фирмите ще получават кредити при по-добри условия - срещу по-ниски лихви и по-малки обезпечения. Заемите, гарантирани с тези пари, ще се връщат в срок между 1 и 6 г. Допълнително предизвикателство за България е високата енергийна интензивност на икономиката.
Още от статията на „Класа"

„Акцията "Соя в "Стара планина" - много шум за нищо", обобщава „Дневник"
Шумният скандал, предизвикан от земеделското министерство преди две седмици със съобщението, че четири фирми са влагали соя в продукти по стандарта "Стара планина", вчера приключи безславно. И четирите фирми, по чийто адрес министър Мирослав Найденов се заканваше с думите "Тежко им" и "Може да се откажат от този бизнес (след проверките, бел.ред.)", не само ще получат обратно лицензите си за производство, но и няма да бъдат глобени.

Без последствия остават и действията на министерството, тъй като пострадалите производители не смятат да търсят обезщетение за накърнения си имидж. Бизнесът няма да оборудва нова лаборатория за количествен анализ, за да не се пращат отново проби в Германия, защото се оказа, че и сегашната държавна у нас може да го прави, ако разполага с определени консумативи.

Въпреки намеренията няма да има и промяна в стандарта "Стара планина", създаден с участието на ветеринари, месопреработватели и учени и въведен със заповед на шефа на Националната ветеринарномедицинска служба.

Така на практика производството и контрола на продуктите с марка "Стара планина" се върнаха в изходна ситуация, а водещи производители и търговци оценяват ефекта от медийната шумотевица като спад на доверието и интереса на потребителите към стандарта, широко популяризиран от земеделския министър.
Още от статията на „Дневник"

„Подновяват 600 панелки с европейски пари", съобщава „Монитор"
80 млн. лв. ще бъдат използвани по оперативна програма „Регионално развитие" (ОПРР) догодина за обновяването на 600 панелни блока в страната. Това съобщи вчера строителният министър Росен Плевнелиев при представянето на вече санирания бл. 355 в столичния комплекс „Младост". Сградата е била обновена през миналата година в рамките на демонстрационен проект, реализиран със съдействието на ПРООН. Процедурите за тях ще бъдат обявени през юни 2011 г. В момента с 6 млн. лв. по проект на МРРБ се санирани 27 сгради. Досега са завършени още толкова, уточни той.

Министърът припомни, че 1,7 млн. българи живеят в 18 000 панелни сгради. Според него е по-добре да се влагат средства за обновяване на жилището, защото възвръщаемостта е много по-голяма, отколкото парите да се държат в банки. Санирането на старите панелни блокове значително удължава живота им и ги прави по-предпочитани от купувачите на имотния пазар, уточни той.

Плевнелиев подчерта, че когато хората оправят дома си отвън, се мотивират да го ремонтират и отвътре. Когато не подобряваме качеството на живот в тези стари панелни блокове, се увеличават рисковете кварталите, където те се намират, да се превърнат в гета, добави министърът.

Инициаторът на обновяването на блока в столичния „Младост" Николай Стойчев обясни, че след санирането 37% е икономията за отопление и 10% за еленергия и топла вода. Той уточни, че абонатната станция в строения преди 33 години блок е от стария тип и в нея се губи повече топлина.

Най-високият разход, платен от собственик, е 5800 лв. и е отишъл за апартамент от 90 кв. м. Инициаторът поясни, че заради ремонта жителите в блока са се сплотили.
Още от статията на „Монитор"

„Създаваме фонд срещу кризата", казва в интервю за „Стандарт" министърът на образованието Сергей Игнатов
Министър Игнатов, зададе се вълна от протести - започнаха студентите от висшите училища по изкуствата, в понеделник е Софийският университет. Има ли начин да им гарантирате, че в крайна сметка дървена ваканция няма да има?
- Проблемът с дървената ваканция е следният - в бюджета за издръжка на университетите има пари, които са превеждани за социално-битови нужди. В тях е включено и отоплението. Въпросът обаче е, че с тези пари ректорите покриват осигуровки и изплащат заплати. Едва след това идва ред на парното. Това, което ние можем да направим, е, ако има сключено споразумение за разсрочено плащане между университета и "Топлофикация", министерството направо да превежда тези пари на доставчика, без те да влизат във висшето училище.  Предложихме го на Софийския университет, но би могло да се направи и за другите. Това, което правим в момента обаче, е, че създаваме буфери за следващата година, които да предотвратят подобни ситуации. В министерството ще има един фонд на базата на спестяванията ни, които са около 6,8 млн. Към тях ще се добавят и други икономисани средства, за да стане сумата около 10-11 милиона лева. Тези пари ще спомагат за модернизация на системата и предотвратяване на кризи. Ако някъде например трябва да се направят съкращения, за да се оптимизира щатът, ще можем да покрием тези средства.

Как стоят нещата със СУ?
- Проблемът на СУ е, че там се удрят много социални точки. Те не изплащат в момента парите на хонорувани преподаватели, през лятото бяха спрели да плащат задълженията към "Топлофикация", защото са една по-голяма система. За съжаление анализите показват следното - в СУ преходният остатък от собствените приходи е бил изхарчен още в края на миналата година. И тези 6 милиона, които сега ги искат от нас, всъщност са ги имали. През 2009 г. те от собствени приходи са похарчили 10,2 млн. лева за ремонтни дейности. И изведнъж са останали почти на нула. Ако бяха гледали по-далновидно с няколко месеца напред, щяха да имат пари. Не мога да си обясня - знае се, че сме в криза, знае се, че тя ще се засилва, и пак се харчи. Дори семейства, в които няма човек с икономическо образование, знаят, че в криза се ограничават разходите и създават някакъв резерв за по-трудните дни. В момента обработваме резултатите от одита на СУ, правим изводи и ще ги изнесем на кръглата маса в неделя, която вашият вестник организира. Тя е за проблемите на Софийския университет, но всъщност това са проблемите на висшето образование в България. Слава Богу, студентите поне имат осигурени стипендии. Освен тези 4,6 млн., които бяха намерени, по структурните фондове вече са дошли нови 46 млн. за европейските стипендии. Досега бяха 39 млн. Ние превеждаме два пъти в годината тези пари. Но това, което студентите не знаят, е, че те могат да използват тези пари и когато отидат да учат в чужбина по програмата "Еразъм". Нека обаче не си правим илюзии - краят на годината ще бъде труден, чакат ни два много тежки месеца. Има 7-8 университета, които са в критично състояние.

Ще им се даде ли рамо?
- На този етап няма откъде да се даде. Може да им се потърсят пари за обезщетения, ако те тръгнат да съкращават администрация и персонал. Примерно Националната художествена академия е на минус с 500 000 лв. И от тях сто и няколко са за обезщетения. Обаче там също има проблем - в края на миналата година те пък са си вдигнали заплатите. Вдигнали са и коефициента за прослужено време. А едновременно с това, както всички вузове по изкуствата, те не са масови и не печелят от голяма бройка студенти поради характера на обучението си. В другите висши училища може да се появят 10 души повече в една специалност и това да доведе до нарастване на заплатите. А тук обратно - един или двама преподаватели се занимават с един студент. На фона на това чисто човешки правилно е постъпено, защото заплащането на един професор трябва да е по-високо. Но на фона на кризата е странно. Неотдавна пък студентка от Художествената академия ми каза, че след ремонта на общежитието й била сложена някаква плъзгаща се врата за 7000 лева, което също е странна цифра.
Още от интервюто на „Стандарт"