„Инвалид по желание", четем от първата страница на „Стандарт"
Дай хилядарка и оставаш на работа до пенсия. Това предлагат измамници, които могат да превърнат всеки здравеняк в инвалид по документи. Номерът става с фалшиво решение от ТЕЛК и писмо с подправен подпис на подуправителя на Националния осигурителен институт Весела Караиванова. Ментето спасява от съкращение и се търси предимно от хора, на които им остават броени години до пенсия. Икономическа полиция в момента разследва няколко такива случая. Най-драстичният е в столична сладкарска фирма. Нейният шеф се усъмнил, след като петима от работниците му изведнъж се оказали инвалиди. Двама били с онкозаболявания, а останалите с диабет и хипертония. Съвместното разследване на НОИ и полицията установило, че измамниците включват в схемата и лекари, които удостоверяват фалшиви диагнози. Тогава обаче цената на "услугата" скачала до 5000 лева.
Още по темата от „Стандарт"

„Острието на ГЕРБ срещу корупцията ще проработи най-рано догодина", разкрива от първата си страница „Сега"
Година след създаването му, в Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, по-известен като БОРКОР, има само началници. Не е обявен нито един конкурс за назначаване на държавни служители. Проверката на "Сега" установи, че с темповете, с които се структурира анонсираният като панацея в битката с корупцията орган на ГЕРБ, реално може да заработи едва през 2012 г. В същото време България бе отново критикувана в последния доклад на ЕК, че не показва убедителни резултати в битката с корупцията.

БОРКОР си има директор от 16 февруари т.г., когато премиерът Бойко Борисов назначи на поста ексшефа на НСБОП и пенсионер от МВР Румен Миланов. Зам.-шефове станаха Елеонора Николова и Петко Сертов, отзован от консулска позиция в Солун след шумен скандал с изчезнали документи от ДАНС, чийто директор бе при управлението на тройната коалиция.

Тримата началници са ръководили до месец май едва трима души персонал, става ясно от Булстат регистрацията на центъра. Регистърът сочи, че броят на здравно и социално осигуряваните служители е едва 6, докато според устройствения правилник щатните служители на БОРКОР трябва да са 40, а 115 души трябва да бъдат временно преместени от други администрации. За щатните длъжности все още няма нито един обявен конкурс по Закона за държавния служител, показа проверка в регистъра на административните структури. Временното преместване на служители от друга администрация пък изисква сключване на споразумения.
Още от статията на „Сега"

„По-малко осигурени пазят дупката в бюджета на НОИ", съобщава от първата си страница „Дневник"
Осигурените в България продължават да намаляват. От януари до юни 2011 г. плащащите вноски за пенсия, болест, майчинство и безработица са били близо 2.7 млн. души, или с над 51 хил. по-малко спрямо същия период на миналата година. Това показва справка на Националния осигурителен институт (НОИ), подготвена за "Дневник".

Основните причини за това са ръстът на сивата икономика, съкращенията, емиграцията и увеличаващият се брой продължително безработни и обезкуражени, че ще намерят работа, коментираха работодатели, синдикалисти и експерти в осигуряването.

Данните на НОИ за намаляването на осигурените контрастират с тези на министерството на труда, според което безработните през юни са били с над 44 хил. по-малко спрямо януари. Според експертите това означава, че част от тези, които вече не се осигуряват, продължават да работят, но в сивата икономика.

Сегашното намаление на легално работещите е по-малко от миналогодишното, когато спадът беше 160 хил. души. Въпреки това последствията са не по-малко негативни, защото отварят още по-голяма дупка в и без това огромния дефицит на осигурителната система. В закона за бюджета й за тази година е планирано недостигът да бъде 1.4 млрд. лв.

Засега към тях се добавят още 160 млн. лв., колкото е неизпълнението на приходите към края на юни.
Още от статията на „Дневник"

„Баби пълнят гащите с луканка", информира от първата си страница „Монитор"
Баби и дядовци крадат храни по супермаркетите, като ги крият в бельото си, масово се оплакват служители на столичните хипермаркети. ,,Вземат луканки, скъпи колбаси и сирена и ги пъхат в гащите", оплакаха се от охраната на големи търговски вериги. Макар и по-рядко този трик се практикува и от ,,клиентите" на по-елитните супермаркети. Софиянци прилагали истинска изобретателност в стремежа си да свият колкото се може повече ядене безнаказано. Стоки се укривали в чадъри, бебешки колички и най-вече в якета и палта. Народът налитал на скъпи и луксозни стоки, споделят служители на големите хранителни вериги. Стара практика си остава и спретването на гощавка покрай рафтовете за лицата между 15 и 35 години. Бутилки алкохол и сокове се отварят на място. ,,Напоследък пият много фрешове", отчита Красимир Въловски, шефът на охраната в голяма верига от хранителни магазини. За мезе се ядат скъпи салами, ядки и чипс, след което празни кутии и опаковки зеят по рафтовете. Друг хитър трик е да се отлепи етикета на филе, което тежи 200 г, и да се лепне на половинкилограмова мръвка.

Тарикати пък пълнят по-обемисти стоки като куфари и сакове и чанти с други по-дребни, с идеята че на касата, ще платят само куфара. Освен това в кутиите на маратонки за 50 лв. слагали двойно-тройно по-скъпи.

С около 20% са намалели кражбите през лятото, отчита Красимир Въловски. Това се дължи на по-оскъдното облекло. Дебелите якета с много джобове предразполагат към повече кражби. Влезе ли клиент с неадекватни за градуса дрехи, охраната стриктно следи да не би купувачът да ,,напълни" джобовете със стока.

Пикът на кражбите е по Коледа, когато народът е най-навлечен, а магазините пренаселени. Тогава гардовете отварят очите си на четири. Стоки се задигали както от видимо опърпани, бедни и гладни хора, така и от адвокати, лекари и модерно облечени клиенти, обясни Въловски.
Още от статията на „Монитор"

„Рецесията в Гърция се задълбочава, икономическият спад гони 5%", съобщава от първата си страница „Класа"
Рецесията в южната ни съседка продължава да се задълбочава. Според официални правителствени източници, цитирани от „Дау Джоунс", гръцката икономика ще се свие с 5,2% тази година и ще остане в рецесия и през 2012 г. - т.е. за четвърта поредна година. Това е много над заложеното в подписания меморандум с ЕК, ЕЦБ и МВФ за спад от 3,8-3,9% от БВП. Още по-тревожни са данните за дефицита - по всяка вероятност той ще мине 8-8,5% при очаквани 7,6% на сто за 2011 г. Така ще се оформи нова дупка в гръцката хазна за около 3 млрд. евро.

За по-песимистичен вариант за развитие на гръцката икономика намекна и гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос. В петък той призна, че рецесията ще бъде по-тежка от тази, която правителството е очаквало, като спадът може да стигне до 4,5%. Така се засилиха притесненията дали страната ще постигне целите най-вече за дефицита. „Истината е, че и външните, и вътрешните условия задълбочават рецесията", посочи Венизелос в интервю за гръцкото радио „Скай". Въпреки че официално отказа да се ангажира с конкретни прогнози, министърът намекна, че прогнозата за 3,8% спад в БВП за тази година е „оптимистична". Евентуалната ревизия на официалните правителствени разчети за 2011 г. може да стане факт през октомври с подготвянето на бюджета на страната за догодина. На практика новите спекулации връщат Гърция „под светлините на прожекторите" и във фокуса на пазарите, които бяха обърнали поглед към ситуацията в Испания, Италия и дори Франция.

„Има притеснения, че спадът в икономиката може да е 5% и дори повече, около 5,2%. За съжаление мерките за затягане на коланите имат по-голямо влияние върху икономиката, отколкото се очакваше", посочва един от източниците на „Дау Джоунс". Другият източник пък заявява, че бюджетният дефицит може да е около 8-8,5% от БВП. „Ако тази година рецесията е 5%, ще е много трудно догодина да се върнем на растеж от 0,6 на сто. Това засилва страховете, че и догодина икономиката ще остане в примката на рецесията, като най-вероятно спадът ще е 2%.", заявява той.
Още от статията на „Класа"

"Депутати плащат чевермета и офиси" е заглавието на разследването на „Стандарт"
Точно 2 805 024 лв. е дал парламентът т.г. за допълнителни разходи на депутатите, става ясно от справка, изготвена от администрацията на Народното събрание по запитване на в. "Стандарт". Това са т.нар. безотчетни или представителни пари (кой колко е получил - виж таблиците). Групите ги харчат основно за благотворителност, сътрудници, подаръци, а независимите плащат за офиси, купуват агнета за курбан и пр. жестове към електората.

Според правилника на парламента на групите и на независимите депутати се дават месечно суми в размер на 2/3 от заплатите им (в момента средното възнаграждение е 2277 лв.). Правилникът повелява, че парите се харчат за дейности, свързани с работата на депутатите.

В ГЕРБ например редовно дават немалко пари за лечение на деца. Отпускането на големи суми става с решение на групата. Както се предполага за партия със стройна организация, за всеки разход се попълва формуляр по образец.

Идеята е да се знае къде е отишъл всеки лев и кой го е похарчил, разказаха от ГЕРБ. С тези пари депутатите правят и жестове към избирателите за рождения ден на лидера си Бойко Борисов, който отказва личните подаръци. Т.г. дали около 30 000 лв. за проект на културно-информационен център в родната му Банкя.

БСП също често дава за деца с проблеми. Наскоро купиха пет картини от благотворителна изложба. Част от сумата се разпределя на депутатите - да купуват я бонбони, я кафе и кола на срещи с избиратели. Независимият Димитър Чукарски призна, че веднъж годишно купува по три овце, които дарява за курбана на храма "Св. Лука" в района си.
Още от статията на „Стандарт"

„Губещата БДЖ харчи все повече за заплати", разкрива „Сега"
Въпреки че трупа загуби и оцелява с все по-големи субсидии от бюджета, БДЖ не спира да увеличава разходите за заплати. Това показва одитът, публикуван току-що на сайта на Сметната палата. Средната заплата в "Български държавни железници" ЕАД е стигнала 835 лв. през 2009 г. при 798 лв. за предходната година. Само за година общият фонд "Работна заплата" се е увеличил с 5 млн. лв. и е достигнал 85 млн. лева. Ръстът на доходите в компанията се случва точно когато заради кризата пътникопотокът е спаднал с цели 10%, се посочва в доклада на Сметната палата. Вместо да съкращава харчове, както постъпиха повечето компании, ударени от рецесията, държавната БДЖ е увеличила не само заплатите, но и разноските за застраховки и лихви, свързани с обновяването на техниката - вагони, мотриси и локомотиви.

През последните дни шефове на БДЖ признават, че фирмата е на прага на фалита, и твърдят, че болезнените реформи повече не могат да се отлагат. Железничарите досега успяваха да блокират със заплахи за стачки и протести всеки план за преструктуриране, съкращения, смаляване на загубите и на бюджетната помощ.
Още от статията на „Сега"

„Лошото време - златна мина за частните метеоролози", е заглавието на анализа на „Дневник"
Жега и суша изгарят южните прерии в САЩ, наводнения и торнадо чупят дългогодишни рекорди, а Атлантическият океан навлиза в традиционно най-натоварения период на ураганния сезон. Докато пазарите за стоки по света са в плен на климатичните бедствия, частни метеоролози все по-често предлагат на финансовия свят прогнози за времето, съобразени със специфичните интереси на клиентите.

И по това време на годината услугите им са много търсени.

"Между 11 и 12 часа тук става тихо, защото хората чакат обедната прогноза за времето", обяснява Мат Пиърс, анализатор от сайта GrainAnalyst.com, работил повече от 10 години в търговския борд на Чикагската търговска камара.

Докато синоптиците на държавна практика предоставят полезна информация за широката публика, търговците, хедж фондовете и корпорациите назначават щатни метеоролози или разчитат на около 300 американски частни метеорологически агенции за прогнози, засягащи конкретни места и предприятия.

"Ние даваме информация на клиентите си, за да могат да си преценяват рисковете достатъчно рано, преди много други играчи на пазара въобще да разберат, че на хоризонта се задава метеорологично събитие", обяснява Мат Роджърс, дългогодишен синоптик в Commodity Weather Group LLC.
Още от статията на „Дневник"

"Мнозинството от безработните са в дълготрайна безработица", обобщава „Класа" социологическо изследване
Над 60% от безработните у нас са без работа от повече от една година. Данните са от току-що приключилото национално представително проучване на ББСС „Галъп интернешънъл", проведено по поръчка на вестник „Класа".

Макар вече да се чуват сигнали за началото на края на икономическата криза, нейното отражение върху безработицата и пазара на труда продължава да се усеща.

Днес около 15% от всички пълнолетни българи или 18% от българите в трудово активна възраст (18-65 години) са безработни. Данните по показателя са относително стабилни от началото на годината. Традиционно делът на безработните е значително по-висок сред българите с основно и по-ниско образование, ромите и българите от турски произход. Най-ниско ниво на безработица регистрираме сред модерните хора (които говорят чужди езици, ползват интернет и пътуват - 3%), сред висшистите (6%) и сред жителите на столицата (7%).

Въпреки че демографският профил на най-застрашените от изпадане в безработица да не се е променил значително като резултат от кризата, регистрираме промяна по отношение на същността на безработицата - а именно в нейната продължителност.

Делът на дълготрайно безработните (без работа от повече от една година) е най-високият, измерен в последните четири години - 61%. Повече дълготрайно безработни откриваме сред жените, жителите на малките и областните градове, българите с основно и по-ниско образование.

Въпреки дългото пребиваване без работа мнозинството от безработните българи не са се отказали да търсят работа - 74% заявяват, че търсят/ще търсят работа в следващите 1-2 месеца. Едва 13% са се примирили и заявяват, че нямат намерение да си търсят ново работно място в близко бъдеще.
Още от статията на „Класа"

„Домакинствата не погасяват заемите си в швейцарски франк", информира „Монитор"
Поскъпващият швейцарски франк вече застрашава икономическия растеж в държавите от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Причината е, че домакинствата вече не могат да изплащат поскъпналите заеми, които са изтеглили в тази валута. Това са съобщили анализатори пред AFP, цитирани от агенция Фокус.

Хората от страните в ЦИЕ масово теглеха заеми в швейцарски франкове и други чуждестранни валути през 2004-2005 г., припомнят анализаторите. Тогава лихвите по кредитите в тези валути бяха много по-ниски в сравнение с валутата на собствената им страна. Сега обаче ситуацията е напълно различна.

Анализаторите изтъкват още, че швейцарският франк винаги е носел сигурност във времена на криза и това досега е правело заемите в тази валута много атрактивни. Със свиването на финансовите пазари през последните седмици швейцарската валута се оскъпи значително и доведе до ръст на плащанията по заемите. „Това се отрази неблагоприятно на икономиката, защото сериозно покачи вноските и стопи приходите на домакинствата", коментира Адам Кецег, анализатор на Райфайзенбанк в Букурещ.

Причината страните от Централна и Източна Европа да са най-застрашени е, че там делът на заемите в швейцарски франкове е най-висок. Например в Полша около половината от заемите на домакинствата са в швейцарски франкове. Преизчислено в националната им валута те възлизат на 135 млрд. злоти (32,2 млрд. евро), показват данни на полската служба по финансов надзор. В Унгария делът на кредитите в швейцарски франкове пък е 40%, което се равнява на 31,8 млрд. евро. Анализаторите припомнят, че през 2005 г. швейцарският франк се е разменял за около 150 до 160 унгарски форинта. Сега обаче курсът му се движи около 240 форинта и вероятно ще се запази на тези нива до края на годината.

Подобна била ситуацията и в Хърватия. Там заемите в швейцарската валута са 16% от всички заеми, което прави 42 млрд. куни, или 5,6 млрд. евро.
Още от статията на „Монитор"