Правителството не се е отказало от идеята за влизане на България в еврозоната през 2026 г. Това заявиха първо финансовият министър Теменужка Петкова в телевизионно интервю, а след това - и премиерът Росен Желязков на среща с еврокомисаря Екатерина Захариева.

Проевропейската част от опозицията в парламента нападна управляващите, след като на брифинг вчера Петкова обяви, че заради разминаването с 0,1% по критерия за ценова стабилност няма да иска извънреден конвергентен доклад - това ще се случи чак когато бъде покрито и последното изискване за приемане на единната валута.

Подготвен ли е бизнесът за въвеждането на еврото у нас?

Подготвен ли е бизнесът за въвеждането на еврото у нас?

Пред Money.bg говорят представители на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки в България

Според ПП-ДБ кабинетът извършва "саботаж" на влизането ни в еврозоната. Депутатът Ивайло Мирчев заяви пред журналисти не изключва като причина "някой да има кеш, който не може да го реализира бързо в евро и заради това да се иска поредно забавяне". Попитан кой е този някой, той отговори: "Най-вероятно е Кой."

"Аз бих искала да пресека тези инсинуации и мнения на наши колеги от "Продължаваме промяната - Демократична България", които смятат, че ние сме се отказали от членството на България в еврозоната в рамките на следващата една година - това категорично не е така", заяви в отговор Петкова днес.

Тя обясни, че има процедура, свързана с изслушване в рамките на Еврогрупата, на което да бъде представена картината по отношение на публичните ни финанси, което ще се състои в средата на февруари. След това представяне ще видим какви са показателите - дали България покрива критерия за ценова стабилност, и ако покриваме всички критерии, ще подадем и искане за конвергентен доклад така, както предвижда решението на българския парламент, каза Теменужка Петкова.

По думите ѝ 1 януари 2026 г. остава възможна дата.

За Румъния еврото е "неосъществима цел"

За Румъния еврото е "неосъществима цел"

Според управителя на централната банка ще минат години, докато дефицитът спадне под 3%

Присъединяването на България към еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който работим усилено и в тясна координация с нашите партньори от Европейската комисия (ЕК), заяви и министър-председателят Росен Желязков.

По думите му в Министерството на финансите извършва подробен анализ на състоянието на публичните финанси, въз основа на който ще бъде изготвен новият държавен бюджет. На базата на тези действия незабавно България ще поиска от ЕК извънреден конвергентен доклад за готовността на страната за влизане в еврозоната.

Намеси се и партийният лидер на мандатоносителя. "България ще влезе в Еврозоната. Още февруари ще искаме конвергентен доклад. Това ще стане, това е политическо решение и стратегически важно за България. Така, че тези, които с ритник затваряха вратата, за да отидем в коалиция с БСП, ИТН и АПС, сега говорят лъжи и седят от другата страна на вратата заедно с Пеевски и Костадинов", подчерта Бойко Борисов.