Влизането в еврозоната не е осъществима цел заради високия и трудно контролируем в настоящата ситуация дефицит. Това заяви управителят на Националната банка на Румъния (BNR) Мугур Исъреску, цитиран от медии в северната ни съседка.
През миналата година Румъния беше с дефицит от 5,68% - един от най-високите в ЕС според Евростат. Северната ни съседка обаче даже преди пандемията не покриваше този критерии за приемане на единната валута.
"Не виждам как може да се намали дефицитът до европейските норми под 3 процента, освен чрез комбинацията от мерки от една страна по отношение на приходите и, от друга, по отношение на разходите. Само с мерки за разходите - всеки може да види цифрите и да направи някои изчисления - е невъзможно. Няма да намерите друга европейска страна, с изключение на Ирландия, която е специфичен случай, където бюджетните приходи да са под 30 процента от БВП", заяви той, като подчерта, че със слаба приходна част не могат да се изпълнят инвестиционните цели например в инфраструктура.
Според Исъреску фискалната консолидация е задължителна стъпка по пътя, но важна част от нея е вдигането на данъците - а това по думите му "е непостижимо преди избори". Той вижда възможност за увеличаване на приходите и чрез ликвидиране на укриването на данъци и намаляване на данъчните облекчения.
Така заключението на управителя на BNR е, че свиването на дефицита ще отнеме години, "4, 5 или 7" и чак тогава ще може да се говори за приемане на единната валута.
75-годишният Мугур Исъреску е гуверньорът с най-голям стаж в света. Той е начело на централната банка от 1990 г. насам с 1-годишно прекъсване, през което е министър председател. Той беше преизбран за нов 5-годишен мандат.