Северната ни съседка си поставя високи цели в постигането на климатична неутралност, съобщават местни медии. Това става ясно от представената преди дни нова, преработена версия на Националния интегриран план в областта на енергетиката и климатичните изменения.
Според нея Румъния трябва да постигне неутралност по отношение на климата до 2045 година, което на практика означава скъсяване на предишния срок с 5 години. Сред целите е намаляването на нетните емисии на парникови газове с 85% до 2030 г. в сравнение с нивото от 1990 г. Освен това страната се стреми да осигури 38% от брутното крайно потребление на енергия от възобновяеми източници за същия период.
Допълнителни политики и мерки
По думите на Министерството на енергетиката публикуваната втората актуализирана версия на документа включва 89 допълнителни политики и мерки. Те са насочени към увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), значително намаляване на емисиите на парникови газове и прилагане на иновативни решения във всички икономически сектори.
Сценарият "С допълнителни мерки" (СДМ), заложен в този план, предвижда по-амбициозни цели от предварително поставените, отбелязва Министерството на енергетиката.
"Зелени заедно"
е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.
Научете повече тук:
Сектори, към които са насочени усилията
Според обновената версия на плана се предвиждат мерки за намаляване на емисиите в ключови сектори като енергетиката, транспорта, жилищното строителство и промишлеността. Ключова точка в стратегията е прилагането на съвременни високотехнологични решения като използването на възобновяем водород и прилагане на мерки за повишаване на енергийната ефективност, става ясно още от документа.
Климатична неутралност у нас
Пътната карта за климатична неутралност на България също беше актуализирана. През април промените минаха през две комисии в Народното събрание.
Според текста в обновения документ е записано, че до 2026 година се предвижда реализацията на политики за пълна либерализация и въвеждането на дългосрочни договори за ВЕИ. Очаква се до тогава общите инсталирани ВЕИ мощности в страната да достигнат 5200 MW.
Изпълнението на мерки за енергийна ефективност и децентрализирано производство на електроенергия, включително и чрез финансово подпомагане, също са предвидени със срок до 2030 година в документа. Тук са предвидени и стъпки по рекултивацията на мини. ВЕИ-тата би следвало да достигнат 7500 MW обща инсталирана мощност.
Към 2035 година енергията от възобновяеми източници би трябвало да надхвърли 10 000 MW, но и да се поддържа капацитет от 1 GW мощност от лигнитни въглища като стратегически резерв за критични нужди.
Според документа на база на Доклада на Комисията за енергиен преход крайната дата за постепенно преустановяване на използването на въглищата е краят на 2038 година.
"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, Cargotec, RÖFIX, Insaoil, GreenPoint Logistics, Toki.bg, Инвестбанк, BILLA България.