Очакванията са до края на годината и критерият за ценова стабилност да бъде изпълнен, като по този начин ще се преодолее и последното предизвикателство пред членството на България в еврозоната. Това обяви по време на форум в УНСС вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова, цитирана от БТА.

От думите ѝ стана ясно, че и Бюджет 2025 ще е със заложен дефицит в рамките на 3% от БВП - ключово изискване за приемане на единната валута.

В началото на миналия месец отново Петкова обяви, че има някои сериозни проблеми с държавните финанси, които биха могли да доведат до "дупка" от 18 млрд. лева и в крайна сметка - до 8% дефицит. По-късно обаче тя заяви, че в парламента ще влезе проектобюджет, който ще по маастрихските критерии - но не стана ясно чрез какви мерки ще го постигне.

Кой взе решенията за гигантския дефицит и как всички ще го платим

Кой взе решенията за гигантския дефицит и как всички ще го платим

От години се режат инвестиции, а без тях няма растеж, категорична беше Людмила Елкова от УС на БНБ

Бюджетът за следващата година не предвижда увеличение на осигурителните вноски, премахване на COVID добавките към пенсиите и увеличение на данъци като корпоративен данък и данък върху доходите на физическите лица. За евентуални промени в пенсионната система стана ясно от анализ на социалното министерство, представен на бизнеса и синдикатите.

Социалното министерство предлага скок на осигуровките, финансовият министър не дава

Социалното министерство предлага скок на осигуровките, финансовият министър не дава

Как Бюджет 2025 ще се окаже с до 3% дефицит

Петкова посочи, че в проектобюджета са застъпени приходни мерки, които се очаква да донесат около 9 млрд. лева повече в хазната. Така акцизът на цигарите ще се вдигне наведнъж с вече предвидените стъпки за 2025 г. и 2026 г.

Ще се върнат на 20% временно намалените ДДС ставки, като единствено за хляба не е решено дали няма да остане на 0%, съобщава БНР.

Ще има и допълнителни мерки по линия на неплатените данъци и осигуровки - лихвите по декларирани, но просрочени задължения ще бъдат опростени, а недекларираните ще се плащат с 15-20% ставка и без лихва.

Заплатите в МВР и Министерството на отбраната могат да бъдат увеличени поетапно, а не наведнъж, стана ясно още от думите на Петкова.

След като страната ни изпълни всички критерии за еврозоната, ще бъде изпратено искане за извънредни конвергентни доклади от еврокомисията и Европейската централна банка. На тяхна база "е възможно в най-кратък срок Съветът на ЕС да вземе решение за дата за членство на България в еврозоната", посочи Петкова.