От следващата година да се повиши осигурителната вноска за пенсия и в цялата система да настъпят значителни изменения - това предлага в свой анализ Министерството на труда и социалната политика. Документът е цитиран от БНР и с него вече са били запознати представителите на бизнеса и на синдикатите. От коментар на финансовия министър по темата обаче се разбира, че големи изменения през 2025 г. няма да се случат.
МТСП изчисляват, че повишаването на вноската за пенсия с 1% от 1 януари би довело до нарастване на приходите от 6,4% на 6,7% от брутния вътрешен продукт още през следващата година, а размерът на трансфера от държавния бюджет за покриване на недостига на средства ще намалее с 2,4 процентни пункта.
Предлага се и отпадане на сегашния таван на пенсиите от 3400 лева на месец - с цел повече хора да бъдат мотивирани да се осигуряват върху пълната си заплата.
И двете мерки - по-високи осигуровки, но и неограничено големи пенсии, бяха предписани на нашата страна и от експертите от Международния валутен фонд заради голямата "ножица" между доходите на хората преди и след пенсиониране.
От МТСП говорят в анализа си и за механизъм за определяне на минималния и максималния размер на осигуровките именно с цел да намалеят тези, които се осигуряват на много по-малко от получаваното.
Министерство е "за" отпадане на COVID добавката от 60 лева - заради увеличаването на разходите за пенсия и нарушаването на принципа "принос-праса". Отваря се и темата за промяна на тежестта на елементите, които формират т.нар Швейцарско правило за осъвременяването на пенсиите - ръстът на осигурителния доход и инфлацията.
Предлага се още пенсиите, несвързани с трудова дейност, да се трансформират в месечни финансови помощи, които да се отпускат от Агенцията за социално подпомагане.
Няма да е догодина
Попитана за разписаните в анализа на МТСП промени в пенсионната система, вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова заяви, че няма да се увеличават осигуровките и не се предвижда премахване на COVID добавката.
Тя даде и известна яснота как ще се постигне до 3% дефицит в Бюджет 2025. Няма да има скок върху корпоративния данък и върху данъците върху доходите на физическите лица.
За сметка на това, акцизите върху цигарите ще скочат наведнъж с вече предвидените стъпки за 2025 г. и 2026 г. и това е част от приходните мерки, които ще донесат около 9 млрд. лева. Ще има и допълнителни мерки по линия на неплатените данъци и осигуровки - лихвите по декларирани, но просрочени задължения ще бъдат опростени, а недекларираните ще се плащат с 15-20% ставка и без лихва.
Ще се върнат на 20% временно намалените ДДС ставки, като единствено за хляба не е решено дали няма да остане на 0%.