Изпълнението на държавния бюджет показва, че всичко, което обсъждахме преди 2 месеца, е било абсолютно правилно. И аз съм напълно убедена, че няма да бъде изпълнен в приходната си част. Това заяви Людмила Елкова, финансист и бивш член на управителния съвет на БНБ.
Тя коментира, че дефицитът все още е под контрол поради това, че практически няма разходи към края на март месец. Елкова коментира още, че все още не са платени увеличенията на заплатите на МВР, като първото плащане се очаква този месец (за първото тримесечие), а второто - през юни (за април-юни). Това означава, че "големите дефицити ще се появят тогава".
Тя поясни, че "като принцип в бюджета първите месеци са много силни на приходи и трябва да има излишъци. Вече втората половина на годината имаме много разходи и приходи, които вече са канализирани по някакъв начин, т. е. не можем да очакваме нищо повече от тях".
По повод дадените заявки за повишението на приходите от ДДС, Елкова разкри: "740 милиона лева или 18% е повишението на приходите от ДДС прямо март предходната година. Само, че това което е интересно тук, като отбележим, ние практически нямаме съществено повишение на приходите от ДДС от 2022 година насам.
И не ни дава нищо основание да твърдим, че изпълнението на бюджета върви добре", коментира още гостът.

Тя разгледа и следващото по големина приходно перо - акцизите: "Там май нещата също изглеждат по-зле дори от ДДС. И там има доста повече въпроси, отколкото отговори поне за мен". Елкова цитира данни, според които 2025-а и 2024-а са по-зле като приходи спрямо 2023 година.
И това е при рязко увеличаване на акцизните ставки. Това е при увеличение на акциза на тютюневите изделия, които са много съществени.
"Според мен вече юни месец е напълно ясно как вървят разходите на месечна база. Защото сега изпълнението така, както би трябвало по закон да се изпълнява, в близо до 25% към март, е единствено трансферите за пенсиите и за здравната каса", категорична бе Елкова.
България и еврозоната
По отношение на приемането на България в еврозоната, тя коментира, че "ако не стане нещо драматично покрай последните брожения, по-скоро изглежда, че ние от януари 2026-а ще се присъединим".
По нейно мнение, за обикновените граждани нещата няма да се променят в значителна степен. "Мисля, че инфлацията ще се повиши, но не знам колко. При всяко положение тези технически разходи, част от които вече са извършени, свързани със счетоводни системи, касови апарати и т. н. ще бъдат включени в крайните цени на стоки и услуги, това е безспорно", коментира още тя.
Тя даде пример, че в банковия сектор това вече се вижда - в увеличенията на таксите: "Някой трябва да плати и това е крайният потребител. Аз не очаквам тези разходи да са съществени, както не мисля, че ще има съществено увеличение, което ще дойде от закръглянето на цените."
На този фон обаче "не сме застраховани от това, че ще се използва въвеждането на еврото като претекст, за да бъдат увеличавани цени. И това, аз мисля, че не може никой да му противодейства на този етап", заяви тя.
Целия разговор гледайте във видеото!