Фискалната стабилност на България е в сложна ситуация. Това заяви икономистът и финансист Людмила Елкова, доскорошен член на УС на БНБ, в интервю за предаването "Експертите говорят" по Money.bg. Според нея, макар че финансовото положение на страната не е катастрофално, то изисква спешни мерки и сериозно управление, за да бъде възстановена стабилността.

Данъчните приходи и активността на администрацията

Елкова отбелязва, че през 2023 г. данъчните приходи не отговаряха на очакванията, въпреки високата инфлация. През 2024 г. събираемостта се е върнала към обичайните си нива, но това не се дължи на изключително добри икономически условия, а на активността на данъчната администрация. Въпреки че бизнесът не се намира в най-доброто си състояние, данъчните власти прилагат по-агресивни методи за събиране на задълженията, включително запориране на сметки дори за малки суми.

Финансовият план, внесен от служебното правителство, е изключително проблематичен. Елкова подчертава, че той съдържа приходи, които е практически невъзможно да бъдат събрани, включително 1 милиард лева, предвидени за изземване от резервите на БНБ. Тя определя този ход като скандален и в пряко нарушение на основни принципи на европейското законодателство.

Още по-притеснително е, че бюджетът включва редица промени в данъчните закони, които не са били предварително обсъждани и са добавени в преходните и заключителните разпоредби. Това е довело до масово объркване сред бизнеса и данъкоплатците.

Данъчната амнистия - опасност или възможност?

Проектобюджетът предвижда и мащабна данъчна амнистия, която според Елкова е не само икономически необоснована, но и потенциално вредна за държавните финанси. Тя подчертава, че никъде в цивилизования свят няма подобна мярка в този мащаб, която позволява деклариране на "пропуснати" доходи без никаква възможност за проверка на техния произход. Това създава огромен риск за пране на пари и легализиране на средства с неясен произход.

Непредвидимост на средата и липса на управленска визия

Друг голям проблем според Елкова е липсата на предвидимост в икономическата среда. Финансовите промени се обявяват и прилагат с минимално предупреждение, което затруднява бизнеса и инвеститорите. Нестабилността в регулациите, честите промени в данъчната политика и внезапните корекции в акцизите подкопават доверието на икономическите субекти.

Възможни решения и къде могат да се свият разходите

Според Елкова, фискалните проблеми на България не могат да бъдат решени чрез повишаване на данъците, а чрез намаляване на бюджетните разходи. Това обаче изисква дългосрочна стратегия и политическа воля.

Едно от възможните решения е замразяването на увеличенията на заплатите в публичния сектор, което може да ограничи разходите в краткосрочен план. В дългосрочен план е необходимо цялостно преструктуриране на администрацията, премахване на дублиращи се структури и подобряване на ефективността на държавните институции.

Специално внимание трябва да се обърне на системата за сигурност - Министерството на вътрешните работи (МВР) е втората най-голяма бюджетна пера след социалните разходи. Според Елкова, нуждата от реформа е очевидна, но вместо цялостно преструктуриране, се правят частични промени без реален ефект.

Очаквания за бъдещето - ще има ли увеличение на данъците?

На въпроса дали България ще избегне увеличаването на данъци и осигурителни ставки през следващите три години, Елкова отговаря, че това е малко вероятно. Според нея, без сериозни реформи и ограничаване на разходите, данъчната тежест ще трябва да бъде повишена.