Военновъздушните сили на САЩ закупуват за експериментални цели повече дронове изтребители, известни като колаборативни бойни летателни апарати (CCA), заяви главният специалист по придобиване na nowa tehnika на щатските ВВС, цитиран от Breaking Defense.
Андрю Хънтър, помощник-секретар на ВВС по придобиване, технологии и логистика, съобщи, че наскоро е одобрил закупуването на повече CCA за експерименталното оперативно звено на службата.
Това звено, което ВВС в момента създават, отговаря за разработването на тактики и процедури за използването на CCA в реални оперативни сценарии.
CCA са автономни дронове, предназначени да летят заедно с изтребители F-35 и бъдещия изтребител от следващо поколение. Те могат да изпълняват задачи като удари по вражески цели, провеждане на наблюдение или заглушаване на вражеските комуникации.
Ресорният министър на ВВС Франк Кендал иска CCA да струват "частица" от цената на F-35, която варира между 80 и 100 милиона долара.
През април военновъздушните сили възложиха на утвърдения дрон производител General Atomics и на стартъпа Anduril Industries да продължат проектирането, изграждането и тестването на техните версии на първата партида CCA. В надпреварата двете компании сразиха авиогигантите Boeing и Northrop Grumman.
ВВС ще закупят както Anduril Fury, така и General Atomics Gambit CCA за експерименталното оперативно звено. Планирани са последващи, по-усъвършенствани итерации на CCA.
Преди CCA да могат да бъдат напълно интегрирани в ескадрилите, ВВС трябва да разработят концепции за операциите с тях, или точно как те ще бъдат контролирани и ще действат в битка. Експерименталното оперативно звено работи с австралийските военни и други международни партньори.
Службата се опитва да действа бързо по програмата CCA и мисли от рано в процеса за това как те ще бъдат произведени и как да се поддържат ниски бъдещите разходи за поддръжка.
Част от това включва преосмисляне на начина, по който трябва да се оценява годността за полет на CCA, тъй като те са проектирани да бъдат достъпни и няма да имат пилоти, които да се нуждаят от защита.
Планирани са полетни изпитания на CCA за 2025 г., които ще бъдат ключови за демонстриране дали могат да изпълняват обещаните задачи на сравнително достъпна цена.
Това ще бъде ключова стъпка за определяне кой от първите два CCA ВВС искат официално да добавят към своя флот. Но подходът на всяка компания към производството също е важен, каза Хънтър - и двете все още могат да бъдат в надпреварата.
projekt
на 23.11.2024 в 09:02:29 #5Не знам. Не мисля че е само България. Според всяка една страна плаща васален данък под някаква форма. Повечето държави са отсъпили своя суверенитет на САЩ под някаква форма. Виж къде се взимат решенията. Кой ги налага и кой ги изпълнява. Последните 35 години колко пъти Европа, Канада или Австралия е наложила санкции към някой и е принудила/заплашила САЩ да ги изпълнява. Не помня. Обратното обаче е така десетки или стотици пъти САЩ е принуждава останалия "демократичен" свят да спазва ограничения и санкции които САЩ налага на "неудобните" Но само се замисли. Ние и в момента нямаме пари за поддръжка на сегашните самолети. Това е факт. Обаче "решихме" да купим скъпи самолети от САЩ. Скъпи като закупуване, като обслужване, като оръжие.... Същото се отнася и за други европейски държави. Защо не купуваме от европейски производители. По този начин може да стимулира е европейската, нашата икономика. Какво "споделено производство" получи България от тази сделка. Какво ще получим ние. Нищо. Защо не взехме Грипен, защо не взехме юрофайтър.... Защо. Не познавам политическата система на другите държави, но предполагам схемата с корупцията е една и съща. А за "влиянието" на САЩ над останалите. Само помисли за взривяването на СП2. САЩ и Германия от една година говорят че това е дело на Украйна. Дори те вече не говорят че Русия стои зад това. Унишожиха бизнеса на Германия, Германия запада икономически... Но не смее да направи нищо. Не смее да гъкне срещу САЩ или Украйна. Представяш ли си. Взривиха бизнес средата в Германия. В момента в Германия е зле икономически. Затварят заводи. Дори в Полша от няколко месеца вече усещат кризата в Германия защото няма работа за полските заводи които обслужват немските заводи. Но Германия не смее дори да се плаче от това действие на Украйна за което уж САЩ не знае. Та може би всички ние страдам и си плащаме Васалния данък. Ние плащаме през скъпи самолети. Германия плаща зскъп американски втечнен газ от САЩ.... Всеки си плаща на "господаря" А ако се върнем на България.... САЩ си е назначил такива политици. Каза го Бойко, каза го Киро, каза го Асен. Всичко е съгласувано с "посолството" Явно водещите български политици, съдии, прокурори и т.н се назначават от САЩ. И тези хора обслужват интересите на САЩ.
Somebodyelse
на 23.11.2024 в 05:41:59 #4Прожектиран попитах защо САМО България преебават. А всички останали изтребители на по-ниски цени.
projekt
на 22.11.2024 в 20:04:33 #3САЩ са такива Преебават васалите си. Така правят колонозаторите Смучат от колонията. Инсталират марионетно правителство и после доят колонията. Ама на теб какво ти пука. Ти нали си добре в Канада. Какво ти пука за България и българите.
Somebodyelse
на 19.11.2024 в 22:48:21 #2Гадни американци, все преебават България и никой друг. Що така бе прожектиран ?
projekt
на 19.11.2024 в 15:08:10 #1Ф35 за 80 милиона...а ни купихме ф16 за 200 милиона. Браво на нас. истинска далавера