Цените на медта в Съединените щати скочиха с повече от 12% до рекордно високо ниво над 12 330 долара за метричен тон, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че планира 50% мито върху вноса на този важен метал, съобщи Reuters. Предстои да се уточни откога новата ставка ще влезе в сила.
"Идеята е да се върне медта у дома (в САЩ), да се върне производството на мед у дома, да се върне у дома в Америка възможността за производство на мед, който метал е ключов за индустриалния сектор", каза министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник.
През февруари САЩ започнаха разследване на възможността за въвеждане на мита върху вноса на мед, за да подпомогнат местното производство и да стимулират инвестициите в нови мощности. Крайният срок за приключване на разследването е ноември. Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник каза сега, че то вече е приключило.
Заплахата от високи мита при вноса на метала - използван в енергийната и строителната промишленост, полупроводниците - създаде огромна премия за цените на медта на борсата COMEX над тези на Лондонската метална борса, които в момента са около 9 585 долара за тон.
Търговците очакват премията - също за рекордните около 2750 долара за тон - да привлече повече метала мед в Съединените щати.
Откъде си набавят мед САЩ
Съединените щати произвеждат малко над половината от рафинираната мед, която потребяват всяка година. Повече от две трети от това количество се добива в щата Аризона, където разработването на нова огромна мина е в застой от повече от десетилетие. Останалата рафинирана мед, малко под 1 милион метрични тона годишно, САЩ внася.
Белият дом представи новите мита като начин за противодействие на господството на Китай на световния пазар на медта, а САЩ всъщност внасят по-голямата част от рафинираната си мед от Северна и Южна Америка.
По данни на Американската геоложка служба (USGS), Чили, Канада и Перу са осигурявали над 90% от вноса на рафинирана мед в САЩ миналата година.
Според данни на Бюрото за преброяване на населението на САЩ, най-засегнатите от нови мита за вноса на медта в САЩ ще бъдат Чили, Канада и Мексико, които бяха водещите доставчици на рафинирана мед, медни сплави и медни продукти за САЩ през 2024 г.
Чили, Канада и Перу - три от най-големите доставчици на мед за САЩ - заявиха пред администрацията, че вносът от техните страни не застрашава интересите на САЩ и не трябва да бъде облаган с мита. И трите държави имат споразумения за свободна търговия със САЩ.
Производство на мед в света
Китай доминира в световното рафиниране на мед, но по-голямата част от рудата, която се използва в неговите топилни пещи, се добива другаде, по-специално в Латинска Америка. Чили и Перу заедно са добивали приблизително една трета от световното производство на мед миналата година, според USGS.
Китай обаче разширява контрола си върху световния добив на мед чрез големите си инвестиции в мини в Демократична република Конго. Тя е вторият по големина производител на мед в света, след като изпревари Перу, до голяма степен благодарение на огромните китайски инвестиции в минния сектор на африканската страна.
Китайският сектор за топене на мед е по-голям от всички останали. Миналата година страната е имала десетки работещи медни заводи.