Предстоящата 2025-а година ще е успешна за българската IT индустрия, но нейният ръст ще е по-умерен, между 10 и 20 на сто. Това прогнозира изпълнителният директор на специализираният Job Board за обяви в сектора за информационни технологии на DEV.BG Светослав Димов.

Изпълнителният директор на DEV.BG прогнозира, че нивата на заплащането ще се запазят, а покачване на заплатите ще има по-скоро в по-горещите сфери като киберсигурността и науката за данните.

"Броят на отворените позиции на пазара ще се покачи слабо. Ситуацията остава трудна за хората, които тепърва навлизат в индустрията", коментира Димов.

Повечето лидери в IT сектора у нас смятат, че дългосрочният растеж ще зависи от инвестициите в образование, иновациите и ефективното сътрудничество между академичните среди, бизнеса и държавата.

Какво умеят най-търсените IT специалисти в България и колко получават?

Какво умеят най-търсените IT специалисти в България и колко получават?

Коя е технологичната сфера с най-ниски заплати у нас

Според Илия Кръстев, председател на AIBEST, главен изпълнителен директор на A Data Pro и член на Управителния съвет на БРАИТ, "високотeхнологичният сектор в България е на кръстопът".

"Решенията, които вземем днес - било то в образованието, политиките или инвестициите - ще определят траекторията ни за десетилетия напред. Чрез иновации, разширяване на таланта и укрепване на регионалното лидерство можем да осигурим устойчив растеж и да затвърдим позицията на България като глобален лидер в услугите с висока добавена стойност."

Снимка 678761

Източник: iStock

IT секторът ще расте като дял от икономиката и през 2025 година, смята изпълнителният директор на Българската предприемаческа асоциация (BESCO), Добромир Иванов. Според него "повече възможности за местните IT компании се отварят и поради факта, че България има ниска степен на дигитализация и внедряване на изкуствения интелект (AI)".

"През 2025 г. се очаква да стартират новите early stage фондове на Фонда на фондовете, както и Фондът за технологичен трансфер. Целта е да се сложи повече фокус върху deep tech и връзката на предприемачите и науката."

Двоен спад в търсенето на IT специалисти у нас. Какво се случва с пазара?

Двоен спад в търсенето на IT специалисти у нас. Какво се случва с пазара?

Пред Money.bg говори HR експертът Петър Джугански

Председателят на Управителния съвет на БАИТ Ирина Радоева смята, че IT индустрията ще продължи да бъде ключов фактор за икономическото състояние на страната.

"За компаниите, свързани с националния пазар и особено с държавната и общинската администрации, предстои трудна година, предвид нестабилното държавно управление, изоставането в усвояване на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост, както и липсата на актуален бюджет за идващата година."

Регионалните IT организации продължават да бъдат активни на местно ниво и сред най-изявените тази година несъмнено е Асоциация IT Стара Загора.

Председателят Боряна Пейчева отчита като успех откриването на нова гимназия в IT направление през 2020 г., а през последните пет години с екипа ѝ са провели близо 100 инициативи. Тази година Асоциация IT Стара Загора организира и първа среща на IT компаниите от малки населени места.

"Ръст ще продължи да има, но и през 2025-а ще е по-скоро близък до този през 2024 г. - около 12-15%, отколкото да се цели към традиционните 25-30% в годините преди това. Моето мнение е, че ще има и нови инвестиции. Само за тази "слаба" година за сектора данните отчитат 450 нови IT компании на пазара."

Както Money.bg писа наскоро, информационните технологии са сферата, в която кадрите на ръководни позиции се разписват срещу най-голяма фиксирана месечна заплата у нас. Това показват данните на Българската асоциация по executive search, която обединява консултанти по намиране и привличане на висш мениджърски персонал и по всяка вероятност ситуацията ще бъде такава и догодина.

IT ръководителите в компании от технологичния бранш често получават по над 20 000 лева нето на месец, а понякога и достигат значително над 25 000 лева, показва практиката на членовете на асоциацията.

Над 25 000 лева получават на месец IT директори у нас

Над 25 000 лева получават на месец IT директори у нас

На второ място са ръководните кадри в производството