От години страната ни е известна като една от добрите световни IT дестинации, като заплатите в сектора доказват твърдението. България е лидер по възнаграждения в IT индустрията, спрямо всички съседни страни. У нас се взимат заплати, сравними с тези в САЩ и Западна Европа, коментира директорът на развойния център на Redis в България Иван Атанасов.

Припомняме, че миналата година софтуерният гигант избра именно нашата страна за новия си развоен център. Както Money.bg писа, от компанията за $1 милиард обявиха първоначално разкриване на 75 работни места на българския пазар, като екипът ще се разраства още. Българската столица е избрана като локация за главния инженерен център на дружеството извън Израел.

Други се свиват, но Redis дойде в България, за да расте

Други се свиват, но Redis дойде в България, за да расте

Иван Атанасов, директор на компанията за страната, пред Money.bg

Redis е разработчик на едноименната база данни с отворен код. Компанията предоставя достъп до данни в реално време за нуждите на електронната търговия, гейминга и финансите, а присъствието й у нас е само един от примерите за това каква добавена стойност придават българските IT специалисти.

"Българските кадри са доказателство за качеството на специалистите у нас", подчертават от Redis.

Снимка 320166

Източник: iStock

Иван Атанасов споделя пред Money.bg, че решението на Redis за започване на развойна дейност в България е независимо от факторите, които карат други компании да намаляват разходите си. По думите му съществуващият R&D екип е "по-малък, отколкото повечето колеги в сектора биха предположили", а продуктът има голяма популярност и потенциален пазарен дял за реализация - и така естественото решение е да се инвестира в растеж.

"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.

Заплатите в българската IT индустрия през 2024 година

От 700 лева до над 20 000 лева месечно - това са актуалните заплати в българската IT индустрия както през изминалата, така и през настоящата година, според информация на DEV.BG. Техните данни относно заплащането в индустрията през 2024 година, придобити след прочуване в Job Board-a на компанията, обхващащо над 1500 компании, показва обобщена информация.

10 души вече се борят за едно 1 IT работно място у нас

10 души вече се борят за едно 1 IT работно място у нас

Търсенето на кадри намалява, а предлагането е скочило в пъти

Според данните по-големият процент от представителите на сектора у нас или 34 на сто попадат в диапазона 2501-5000 лева месечно, следвани от получаващите месечно възнаграждение между 5001 и 8000 лева.

Проучване на компанията за подбор на персонал в IT сектора в България - MiNDS, показва, че въпреки охлаждането на пазара, 44 на сто от компаниите в IT сектора у нас продължават да наемат служители и то всеки месец.

Снимка 264407

Източник: iStock

Заплащането на българските IT специалисти спрямо това на колегите им от съседни страни

Към днешна дата 10 души се борят за едно IT работно място у нас. Това показва един променен трудов пазар. Търсенето на кадри в индустрията намалява, предлагането е скочило в пъти, а това води до наличието на по-голям брой висококвалифицирани и много добре платени специалисти.

Именно информационните технологии са сферата, в която кадрите на ръководни позиции се разписват срещу най-голяма фиксирана месечна заплата у нас. Това показват данните на Българската асоциация по executive search, която обединява консултанти по намиране и привличане на висш мениджърски персонал.

И сръбският IT сектор забуксува

И сръбският IT сектор забуксува

Търсенето на кадри намалява

IT ръководителите в компании от технологичния бранш често получават по над 20 000 лева нето на месец, а понякога и достигат значително над 25 000 лева, показва практиката на членовете на асоциацията. За сравнение, ръководителите в съседните Румъния, Сърбия и Гърция получават средно с между 5 и 10 на сто по-малко.

Сред най-високо платените IT позиции, както у нас, така и в съседните страни, се класират тези, свързани с разработването на софтуер. Към тях се причисляват Java Developer, Full Stack Developer (Java/JS), C#/.NET Developer, Embedded C/C++ Developer, Python Developer и Software Development Manager. Средната заплата на професионалистите в България в тази сфера е над 100 000 лева иили 55 400 евро на година, показват данни на Grafton.

Според тях позицията Software Development Manager класира страната ни на второ място сред съседните ни държави - Румъния, Сърбия и Турция, като северната ни съседка заема челното място. Там заплатите варират между 73 500 и 97 800 евро годишно, докато в България са между 48 000 и 96 000 евро на година. У нас след тях се нареждат Java developer-ите, чиято заплата е между 34 800 и 84 000 евро годишно.

България се нарежда на второ място и в най-ниско платеният сегмент - техническата поддръжка. Специалистите ту нас средно взимат 16 800 евро на година, което е малко по-малко от лидера на Балканите - Сърбия, където средната годишна заплата в сферата е 17 000 евро.

"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с CetinKaufland, Силвър Стар, iBank, Coca-Cola HBC Bulgaria