60 на сто от технологичните таланти у нас прибягват до AI инструменти ежедневно, което превръща уменията в тази област в ключови за кариерно развитие. На този фон над 88% от IT специалистите в България вече използват изкуствен интелект в работата си, показва ново проучване на Dev.bg.

Проучването показва, че AI инструментите вече не са бъдеще, а настояще за технологичната екосистема у нас. Данните сочат, че 60% от заетите в сектора използват AI инструменти за писане, редактиране и тестване на код почти всеки ден. Други 20% се допитват до тях по няколко пъти седмично, а 8% - по няколко пъти на месец. Едва 12% от анкетираните все още не са включили тези технологии в работния си процес.

Тенденцията в България отразява глобалните процеси. Според годишния доклад на Световния икономически форум (СИФ), технологичните промени са основен двигател за създаване на нови работни места, като 88% от работодателите в световен мащаб смятат уменията, свързани с изкуствения интелект и работата с големи масиви от данни, за все по-важни.

Каква част от българския бизнес използва изкуствен интелект

Каква част от българския бизнес използва изкуствен интелект

Защо компаниите у нас изостават?

 Това се потвърждава и от пазара на труда у нас. Водещи технологични компании с офиси в България като DataArt, DXC Technology, Progress, Valtech и много други вече активно търсят и наемат специалисти с опит в областта на изкуствения интелект и машинното обучение, става ясно още от Job Board-а на Dev.bg.

Нагласите на специалистите също са позитивни. Мащабното проучване 2024 Developer Survey на Stack Overflow, обхванало над 65 000 програмисти от 185 държави, показва, че 70% от програмистите не смятат, че изкуственият интелект е заплаха за работата им. 76% дори са планирали да използват AI инструменти в софтуерните си разработки през 2024 година.

 Най-предпочитаните инструменти от специалистите в браншa в световен мащаб са ChatGPT, GitHub Copilot и Google Gemini.

Докато IT секторът е категоричен лидер в областта на AI - според Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), 100% от софтуерните фирми в бранша у нас вече са възприели технологията - общата картина в страната показва значителен потенциал за растеж.

Данни на Националния статистически институт (НСИ) сочат, че едва 6,5% от всички компании в България са използвали AI през 2024 г., макар тази стойност да се е удвоила спрямо предходната година. Това ясно показва, че IT специалистите са авангардът, който води дигиталната трансформация в българската икономика.

Очаква се европейското финансиране от 90 млн. евро за изграждането на нова фабрика за изкуствен интелект в Sofia Tech Park допълнително да ускори развитието на сектора у нас, позиционирайки страната ни като регионален AI хъб. Проектът трябва да отвори врати до края на десетилетието и да обслужва както държавни институции, така и частния сектор.

Ръст на инвестициите и още по-високи заплати очакват в българската IT индустрия след еврозоната

Ръст на инвестициите и още по-високи заплати очакват в българската IT индустрия след еврозоната

Пред Money.bg говори Доброслав Димитров, председател на БРАИТ