Въпреки рекордното търсене на електроенергия, вносът на втечнен природен газ (LNG) в Китай остава нисък, пише изданието Energynews. Как така постоянно нарастващият в последните години дял на сравнително чистия енергиен източник изведнъж се оказа в застой?
Ще разгледаме някои аспекти, но първо - актуалната ситуация.
Това лято страната изпитва безпрецедентен натиск върху електрическата си мрежа, тъй като потреблението достига исторически върхове.
Ръстът в търсенето на енергия се дължи главно на екстремни метеорологични условия като горещи вълни, както и на силна индустриална активност на фона на възстановяващата се световна икономика.
На 7 юли например провинция Гуандун, основен индустриален център, регистрира пиково търсене на електроенергия от 159,74 GW. Едно просто сравнение показва, че това е с близо 2% повече спрямо същия период на миналата година.
По подобен начин националната мрежа регистрира исторически пик от 1465 GW на 4 юли, надминавайки стойностите от предходната 2024-та и подчертавайки нарастващия натиск върху енергийната инфраструктура на страната.
Какво обаче стои зад това?

Източник: iStock
ВЕИ и диверсификация
Ключов елемент от енергийната политика на Китай е диверсификацията - намаляване на зависимостта от който и да е един енергиен източник, за да се подобри сигурността и устойчивостта. Затова и може би отговорът може да бъде намерен там.
Бързото разширяване на капацитета за възобновяема енергия е от основно значение в този дълъг, но изключително важен процес. Само през последната година Китай е увеличил инсталирания си слънчев капацитет с близо 57%, достигайки изумителните 1080 GW.
Капацитетът на вятърната енергия също се увеличи с над 23% до 570 GW. Тези възобновяеми източници предоставят местна алтернатива и помагат за задоволяване на търсенето, особено през деня и благоприятни метеорологични условия.
Затова е и логично да се предположи, че този растеж на възобновяемите енергийни източници позволява на Китай да намали зависимостта си от производството на електроенергия от газ, което често е по-скъпо и уязвимо към колебанията в доставките. Следователно, необходимостта от разчитане на спот внос на втечнен природен газ намалява, дори в периоди на повишено потребление на електроенергия.
Търсенето на LNG не се променя
Изненадващо, този скок в потреблението на електроенергия не се е превърнал в увеличени покупки на втечнен природен газ (LNG) на спот пазара, сочат данните. Експерти от индустрията отдават това на постоянно високите цени на LNG, които в момента се движат между 11 и 12 долара за милион британски термични единици (MMBtu).
Според съобщенията, китайските купувачи биха обмислили връщане на спот пазара, ако цените паднат до 11-11,50 долара/MMBtu, праг, възприеман като достатъчно конкурентен, за да оправдае покупките. Въпреки това, настоящата динамика на световния пазар и ограниченията на доставките правят подобни корекции на цените малко вероятни, поне в близко бъдеще.
Дистрибуторите на енергия в Китай, макар и да признават необходимостта от повече газ за задоволяване на потреблението, все още не са склонни да се ангажират с мащабни покупки на LNG, предвид този натиск върху разходите.

Източник: iStock
Газ по тръбопровода и вътрешно производство
Наред с възобновяемите енергийни източници, Китай диверсифицира доставките си на газ чрез увеличено вътрешно производство. Немалка роля играе и дългосрочният внос от Русия чрез тръбопровода "Силата на Сибир". Той предлага по-стабилни цени и надеждни обеми в сравнение с често нестабилния спот пазар на втечнен природен газ, което повишава енергийната сигурност.
Анализаторите очакват умерено възстановяване на вноса на втечнен природен газ (LNG) през 2025 г. Въпреки това, общите обеми се очаква да останат под нивата от 2024-та.