Напоследък най-обсъждате тема е тази за търговските войни. След встъпването на Тръмп на власт, САЩ направи така, че да е в центъра на обсъжданията по тема международна търговия.
Дали обаче може да има някакви позитиви за Европа - на пръв поглед не, но ескалиращата търговска война между САЩ и Китай може да увеличи потоците на втечнен природен газ към към европейския континент. Китай все още продължава да провежда няколкомесечна стачка за закупуване.
Според цитирани от Bloomberg данни за морския трафик от Kpler в момента няма входящи или предстоящи да влязат в Китай доставки от САЩ на втечнен природен газ (LNG).
"Застоят на търговията с втечнен природен газ между Китай и САЩ вероятно ще продължи до края на 2025 г. с по-нататъшно увеличение на митата на Китай върху американския втечнен природен газ от предишните 15% на 49%, като контраудар срещу най-строгите тарифи на Тръмп", пише ръководител на газовите изследвания в Китай в Rystad Energy Вей Сюн.
"Междувременно очакваме да видим повече препродажби от китайски компании", заяви още Сюн.
На 10 февруари Китай, който е и най-големият купувач на втечнен природен газ в света, наложи мито от 15% върху доставките на втечнен природен газ от САЩ.
Междувременно вчера Съединените американски щати обвиха, че налагат на Китай мита в размер на 104% върху вноса. На този фон администрацията на Доналд Тръмп пристъпва към бързо начало на преговори с други търговски партньори, засегнати от тарифите. По-късно през деня обаче стана ясно, че митата за Китай ще са в размер 125% и вече са в сила.
Преди да настъпи промяната американският президент Доналд Тръмп миналата седмица обяви, че новите мита за китайския внос ще достигнат 54% от 9 април, като заплаши да вдигне ставките с още 50%, ако Китай предприеме ответни мерки.
Фондовите пазари в САЩ тръгнаха надолу след новината.
Още през първия мандат на президента Тръмп Китай спря доставките на втечнен природен газ от САЩ за около 400 дни до април 2020 г. Не може да се каже колко дълго ще продължи текущата стачка за отказ от покупки от САЩ на LNG. Добрата новина е, че някои търговски партньори на САЩ, включително Виетнам и Тайван, капитулираха пред търговската война.
Добра новина е, че доставките на втечнен природен газ от САЩ, първоначално предназначени за Китай, могат да бъдат пренасочени към Европа, което предполага облекчение, тъй континентът работи за попълване на запасите след зимата и компенсиране на загубата на доставки на руски тръбопроводен газ.
Според анализатора Саманта Дарт от Goldman, американският LNG може "теоретично" да замени руския внос на LNG в ЕС.