23 на сто от българските IT специалисти обмислят да сменят кариерата си, насочвайки се в друг сектор. Това става ясно от данните на агенцията за подбор на IT кадри MiNDS, които бяха оповестени на специалното събитие в София. Около 3% от представителите на индустрията вече активно търсят възможности в друг сектор, като най-вероятните причини за това са недостатъчен растеж в кариерата и недостатъчна удовлетвореност от заплащането.

Източник: MiNDS
Проучването, проведено онлайн през януари 2025 година, обхваща близо 800 IT специалисти, повечето от които на старши позиции и с повече от 10 години опит в сферата. Данните потвърждават редица ключови тенденции за пазара на труда в IT сектора у нас.

Източник: iStock
Най-важните тенденции в IT сектора в България
• Над 60% от участниците биха променили условията си на труд, като увеличат възнаграждението си. Заплащането е и фактор №1 за удовлетвореност от работата.
• Над 50% от анкетираните очакват стабилизиране на нивата на заплащане в IT сектора през 2025 г., а 37% очакват увеличение на заплащането. Само 6% са скептични и смятат, че заплатите им ще намалеят през тази година.
• Близо 85% от анкетираните вярват, че конкурентното заплащане се определя основно от техническата експертиза.
• Почти всички анкетирани IT специалисти предпочитат дистанционен или хибриден модел на работа. 50% от тях искат изцяло дистанционна работа, а 49% предпочитат хибриден начин на работа.
• Гъвкавите работни условия, бонусите и менталното здраве са сред най-очакваните социални придобивки за 2025.
• 23% обмислят варианта да сменят кариерата си, 3% активно търсят възможности в друг сектор.
• Запитани дали използват изкуствен интелект в работата си, 21% са отговорили, че не използват AI инструменти за програмиране, а 7% изобщо не използват AI.
"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.
Българският IT пазар вече е различен
Както Money.bg писа през февруари, 10 души вече се борят за едно 1 IT работно място у нас, което показва един променен трудов пазар. Търсенето на кадри в индустрията намалява, а предлагането е скочило в пъти.
Близо 4 пъти е скочил броят на кандидатите за работа в IT сектора у нас между февруари 2022 г. и февруари 2024 г., докато търсенето на кадри намалява и съотношението между свободните работни места в технологичния сектор и желаещите да ги запълнят вече втора поредна година е около 1:10, разбираме от данни на портала dev.bg.
Според тях и кандидатите, но и обявите намаляват. Така ако през февруари 2022 г. предложенията за работа са били 6238 при 6559 кандидатури, през януари 2025 г. вече говорим за съответно 2048 и 20 845. Както отбелязват от dev.bg, привлекателността на IT сектора привлича все повече служители от други браншове, които се преквалифицират.
Най-търсени по традиция са позициите в back-end и front-end разработката, в които дори висококвалифицирани специалисти вече имат трудности да си намерят работа.
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, Първа инвестиционна банка, Kaufland, Силвър Стар.