Две теми доминират в днешните ежедневници - дискутираните антикризисни мерки („Кабинетът тотално се оплете в мерки за борба с кризата" или „22% ДДС - само в пакет с реформи") и междинния доклад на Еврокомисията за напредъка на България („Брюксел нахока Темида" или „Властта се зарадва на критиките от Брюксел").

Третата тема е свързана с аферата около продажбата на ток, с което държавата е ощетена с милиони евро („Токов удар за 600 млн."). Тя се е вихрила при трима министри - от Милко Ковачев в царското правителство и е продължила при наследниците му Мирослав Севлиевски и Румен Овчаров.

Предпочитанията за водещи заглавия на първите страници на почти всички вестници обаче са за дискутираните два пъти антикризисни мерки - от Националния съвет за тристранно сътрудничество и от бизнеса.

„Кабинетът тотално се оплете в мерки за борба с кризата", обобщава от първата си страница „Сега"
Вместо да предложат единен строен план за справяне с кризата, премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Симеон Дянков лансираха вчера различни визии за излизане от ситуацията. Според Борисов няма как да се мине без драстични мерки като рязане на доходи и вдигане на данъци. Неговият заместник обаче смята, че няма да има никакви екстремни сценарии за излизане от кризата.
------
"Ще режем заплатите, ще режем администрацията, ще намаляваме бюджетните разходи, данъкът "лукс" - всички тези мерки ще работят. Без да се повиши ДДС, няма как да се излезе от ситуацията", каза министър-председателят, който е на визита в Катар. Бойко Борисов обясни, че въпреки че е в чужбина, на всеки час му докладват как вървят преговорите със синдикатите и работодателите по антикризисните мерки. Според премиера вдигането на ДДС е "задължителна възможност" и трябва да се направи като временна мярка до края на 2012 г. Този срок е новина. В пакета с 43 мерки, който МС прати на синдикатите и работодателите за обсъждане, се предлага ДДС, който ще качи всички потребителски цени и ще бръкне по-дълбоко във всеки джоб, да бъде вдигнат само за 1 година.

"Ако държавата тръгне да излиза от кризата, най-лесното е веднага да намалим данъка. До утре синдикати и работодатели трябва да дадат точния финансов разчет по всички мерки, коя колко дава на хазната, да видим пасива, който остава, и тогава да ги приемем", коментира той. Но според агенция "Фокус" в понеделник вечерта пред бизнесмени в Монтана финансовият министър Симеон Дянков е заявил, че ДДС няма да се повишава.

Този въпрос не бе обсъждан вчера на заседанието на тристранния съвет. Според синдикати и работодатели обаче министър Дянков е обещал да не се пристъпва към драстични мерки за събиране на приходи като увеличаване на ДДС. Вчера финансист N1 отказа да отговаря на въпроси и позицията на кабинета остана неясна.

Борисов има и идея как да пребори инфлационния ефект от повишаването на данъка - фирмите, които не вдигнат цените, можело да получат безплатна реклама в държавните медии. "Всяка фирма, например за кафе, може да каже: ние продаваме на 30 стотинки кафето и ще продължим да го продаваме на 30 стотинки. Ще им дадем безплатна реклама. Защото ние така или иначе дотираме тези две медии", обясни Борисов, цитиран от агенция "Фокус".

В предложените от МФ мерки пък изобщо няма предложения за рязане на заплати или за драстично намаляване на бюджетните разходи и това е един от основните упреци на икономистите. Управляващите отложиха дори идеята държавните чиновници сами да плащат социалните и здравните си осигуровки.

"След като искаме солидарност, трябва да намалим и съм "за" да намалим субсидиите на политическите партии. ГЕРБ ще бъде най-потърпевша с най-много пари. Бих го направил, ако ме питате, с 20-годишна давност. Включително и заплатите - и на Министерския съвет, и в Народното събрание, и на президентството", обясни Борисов. Вчера идеята за намаляване на субсидията за партиите с 15% бе лансирана от синдикатите.
Още от статията на „Сега"

„15% ножица за парите на властта и партиите", избира за акцент на първата си страница „Монитор"
Премиерът Бойко Борисов е готов да си намали своята заплата с 15 процента като мярка за излизане от кризата. Според него орязването трябва да е и при всички министри, президента, всички депутати и други висши държавни служители. Борисов заяви това преди среща с началниците на държавния инвестиционен фонд на Катар в столицата Доха. Коментарът му дойде, след като на Националния съвет за тристранно сътрудничество в София беше обсъдено да се намалят еднократно с 15% за тази година държавните субсидии за партиите. Това предвижда една от антикризисните мерки, дебатирани по време на тричасовите преговори вчера. 

"Българските партии консумират 50 млн. лв. годишно и нека бъдат любезни да отстъпят малко. Отправяме апел към политическия елит да сподели с нас част от кризата", обяви председателят на КНСБ Желязко Христов. Според изчисленията при отрязване на партийните субсидии с 15 на сто  икономиите за бюджета ще бъдат 7,5 млн. лв.

В началото на 2009 г. субсидията беше увеличена от 2 на 5 % от минималната работна заплата. Така държавата започна да плаща на партиите по 12 лв. за всеки получен глас на изборите. Идеята на синдикатите за съкращения на държавната субсидия за партиите с 15% бе одобрена от Бойко Борисов, който е на официално тридневно посещение в Катар. Той коментира, че ГЕРБ четири години работи и печели изборите без никакви субсидии. „След като искаме солидарност, трябва да намалим и съм „за" да намалим субсидиите на политическите партии", коментира премиерът. От думите му стана ясно, че освен намаляване на заплати ще има и още съкращения в щата на държавната администрация. Премиерът смята заради завещания от тройната коалиция бюджетен дефицит от над 2 милиарда и бедни, и богати трябва да си плащаме солидарно. Неосигурените в бюджета плащания за „Цанков камък", АЕЦ „Белене" и други контрактувани проекти са били начин за скриване на дефицита. От думите му стана ясно още, че се очакват дела срещу министри от тройната коалиция за нарушаване на Закона за държавния бюджет.

Борисов нарече вдигането на ДДС с 2% „задължителна възможност". Според него, без да се повиши ДДС, няма как да се излезе от ситуацията, но като временна мярка, най-далеч - до края на 2012 г. Друга идея е фирмите, които не вдигнат цените след повишаването на ДДС, да получат безплатна реклама в държавните медии.
Още от статията на „Монитор"

„Търсят се спешно 1,5 млрд. лв. за връзване на бюджета", съобщава от първата си страница „Класа"
Правителството цели да привлече повече приходи и да направи по-малко разходи на стойност 1,5 млрд. лева, стана ясно вчера по време на форум, на който бяха обсъдени антикризисните икономически мерки. Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков коментира идеите с представители на Асоциацията на търговските банки и на бизнеса, с депутати от бюджетната комисия на парламента, с независими икономисти. Ако тази цифра се постигне, ще бъда по-спокоен до края на годината, каза Дянков.

Преди това повече от три часа мерките бяха обсъждани на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Вицепремиерът е приел напасването на позициите да стане върху договореното споразумение между работодателите и синдикатите, коментира председателят на КНСБ д-р Желязко Христов. Документът е разработен в шест раздела, вчера бяха обсъдени и одобрени първите три. Днес разговорите между правителство, работодатели и синдикати продължават и се очаква до края на деня да е ясно до какво споразумение ще се стигне.

Имахме безпрецедентен диалог - точка по точка, „за" и „против" и досега има великолепен консенсус, каза председателят на БСК Божидар Данев. Той съобщи, че се появило и едно иновативно предложение - да бъде намалена с 15% субсидията за политическите партии. Те получават 50 млн. лв. от държавния бюджет, което означава, че ще се реализира икономия от 7,5 млн. лв. При намаление на фонд работна заплата е логично и мъничка тежест да поемат особено парламентарно представените партии, коментира и лидерът на КНСБ.

Емитиране на нов вътрешен и външен дълг до 600 млн. лв. чрез облигационна емисия на Българската банка за развитие е първата от мерките за подкрепа на фиска. Възприета е идеята да бъдат продадени права на вредни емисии по Протокола в Киото. Тя беше лансирана от БСК, а според прогнозите на експертите при добро стечение на обстоятелствата е възможно да получим около 500 млн. щ.д.

Приватизация на остатъчни миноритарни дялове в държавни предприятия чрез Българската фондова борса е друга мярка, която ще донесе около 150 млн. лв. Консенсус е постигнат и за либерализиране на инвестиционния режим на Сребърния фонд при вложения в нискорискови български финансови инструменти. Ще бъдат изградени публични регистри за държавно и общинско имущество, отдадено под наем, земеделски земи от държавния и общински поземлени фондове и сключените арендни договори.

Някои мерки са добри за развитието на бизнеса и на банковата система, макар и да не водят до повече приходи или намаляване на разходи, коментира финансовият министър Дянков.
Още от статията на „Класа" и още по темата от „Класа"

„22% ДДС - само в пакет с реформи", пише „Дневник"
По-висок ДДС - само в краен случай и задължително в пакет с реформи на държавните разходи. Това послание от макроикономисти и бизнесмени получи вчера финансовият министър Симеон Дянков.Той, заместникът му Владислав Горанов и шефката на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) се срещнаха с представители на бизнеса, експерти и депутати, за да обсъдят финалния пакет от мерки на правителството за противодействие на бюджетния дефицит и съживяване на икономиката. Срещата беше закрита, медиите бяха допуснати само до встъпителните думи на финансовия министър.

Дянков оцени фискалния ефект от целия пакет - под формата на допълнителни приходи или икономии - на 1.5 млрд. лв. (2.3% от очаквания БВП за годината). Най-песимистичната прогноза за публичните финанси за тази година е дефицит от 5%, или 3 млрд. лв.

Според участници в срещата основните критики към пакета от мерки са били за липсата на ясни идеи как да се съкратят държавните разходи.
Ако правителството и парламентът решат да увеличат ДДС от 20 на 22%, то трябва да е само за една година и в същото време да се проведат реформите, които трайно да намалят разходите в здравната система, пенсионната система, МВР, отбраната, така че да се повиши ефективността на похарчените от държавата средства.

Без тези реформи "дефицитът" ще е неизбежен и догодина, а ДДС ще си остане на по-високото ниво, са предупредили участници в срещата. Същото мнение изрази и председателят на КРИБ Иво Прокопиев (съиздател на "Дневник"), който не присъстваше на дискусията. "По принцип никакво увеличение на данъци не е добро в условия на криза, но вдигането на ДДС е най-малкото зло.

Задължително трябва да се съпроводи с вкарване на пари в икономиката - разплащане на разходи, нови кредити, финансиране по европрограми и т.н., съкращаване на излишни разходи в публичната сфера и приватизация. Иначе ефектът ще е негативен, защото само ще свие допълнително потреблението", каза Прокопиев.

На срещата в хотел "Шератон" прозвучало и предупреждение, че ако реформите не се проведат незабавно, ГЕРБ ще се провали на местните избори догодина. Друг участник прогнозирал още по-драматично развитие при липса на реални и радикални действия - политически провал за управляващата партия и предсрочни избори след 3 до 6 месеца.
Още от статията на „Дневник" и още по темата от „Дневник"

„Паниката е по-страшна от кризата", анализира „Сега"
Кабинетът на Бойко Борисов е готов за Книгата на Гинес. Такова ударно производство на мерки "Антикриза" земното кълбо и световната история едва ли познават. А манифактурата все повече ускорява темпото - вече не минава и ден без данъчни обрати и осигурителни изненади. Пожарната команда работи и за друг рекорд - невиждано по размах сваляне и качване на ставки - за заплати и за пенсии, за къщи и за яхти. За щастие асансьорът, по който ставките хвърчат нагоре-надолу, засега е само на хартия.

Но объркването расте. През уикенда например бяха лансирани две взаимно изключващи се идеи. Вдигането на ДДС означава подгряване на цените, а паралелно се предлага и замразяване на цени - чрез временно вкарване във фризер на тарифите за ток, парно, газ, вода, телефон и други наглеждани от държавни органи услуги. И двете мерки са абсурдни за дясно правителство, за каквото се смята това на ГЕРБ. Десните правителства обикновено действат точно в обратната посока - свалят данъците, дават свобода на бизнеса и на пазара.

Вдигането на ДДС е най-бързият път към помпане на цените, а инфлацията означава обедняване. Да не говорим, че колкото по-висока е ставката, толкова по-изкусителни стават укриването и източването на данъка. Ако целта е да се подсилят сивата и черната икономика, качването на ДДС е удар в десятката.

Вместо да замразява цените на тока и парното, правителството трябва да потърси щит срещу набезите на енергийните фирми да вдигат неуморно тарифите си с вечния номер - защото трябвало да правят инвестиции. Няма нужда от тавани и фризери - в ръцете на комисията ДКЕВР е да не разрешава раздуване на цените и да дисциплинира операторите, а ако има икономически причини за повишение, никой няма право да манипулира пазара.

Не по-малко популистко и объркващо е и отношението към по-заможните. По последни сигнали от ковачницата на антикризисни мерки тези, които честно са обявили своите луксозни притежания - мезонети, джипове, вили и са си платили всички дължими за това налози, ще бъдат наказани с данък лукс, а онези, които са крили доходи и данъци, ще бъдат наградени с амнистия, ако излязат на светло. И двете "мерки" са само идеи, при това много спорни и с мъгляв ефект. Но са много важен знак. Защото отново порицават онези, които са се опитали да успеят чрез спазване на правилата и законите. И които смятат, че няма нужда да се правят на Корейко.

Ако кабинетът иска да събере някакви допълнителни пари от богатите - нека върне веднага акциза за най-мощните коли, който тройната коалиция услужливо отмени с дата 1 януари 2010 г. Този акциз има и зелен смисъл - колите с много конски сили харчат повече гориво и мърсят повече въздуха.

Всъщност в борбата с кризата правителството най-напред трябва да даде личен пример, а след това да изисква лишения и от хората, които е избрано да управлява. Точно в тази насока кабинетът хич го няма. Вече иде Великден, а правителството не е приложило програмата си за повсеместни 15% съкращения на чиновниците, многократно рекламирана месеци наред. Само МФ и двете важни приходни агенции са изпълнили задачата - като проценти и като срок. Министерството на войната току-що обяви курс към мощни съкращения - да се надяваме, че ген. Анев ги вижда преди Гергьовден, не за Коледа.
Още от статията на „Сега"

Монитор представя две гледни точки за „Данък "лукс"- на Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините, и на Георги Богданов, икономист от Индъстри Уоч

Гинка Чавдарова:
Данък "лукс", който ще засегне собствениците на яхти, коли над 150 к.с., жилища над 250 кв. м, без да се броят терасите, и влогове над 100 000 лв., да влиза в общините. Това съобщи преди няколко дни финансовият министър Симеон Дянков. Ако идеята се осъществи, от 1 май тази година ще се промени законът за местните данъци и такси. Министър Дянков уточни, че предложеният като антикризисна мярка нов налог ще представлява увеличаване на скалата на данък "сгради" и на данъка върху автомобилите, които са местни данъци. Той отбеляза, че правителството очаква от тази мярка добри приходи в бюджета.

Ние се въздържаме да даваме коментари по отношение на това, дали въвеждането на данък "лукс" е добра антикризисна мярка. Целесъобразността на предложението трябва да се прецени на национално ниво. Доколкото разбирам, наистина се търси възможност да се приложи някаква мярка, която да бъде поносима и да се адресира към групи от хора, които реално да поемат изпълнението й. Ако се прецени наистина, че подобна мярка е необходима, нашата позиция е, че е най-икономично и удачно администрирането, определянето и събирането на този налог да става от нашите общински данъчни служби. Все пак при нас са всички данни за имотите и за моторните превозни средства. В голямата част от европейските страни, където има подобни данъци, те по принцип са местни, независимо от големите различия, които има по територията на съответната страна.

Георги Богданов:
Според мен предложението за въвеждането на данък "лукс" е направено, за да се отвлече вниманието на обществото от други по-съществени неща и едва ли не хората да са доволни от това, че по някакъв начин се наказват богатите. Разбира се, че кметовете на общини ще са доволни от тази идея, защото по този начин ще вземат повече пари. Искам да подчертая, че от една страна данък "лукс" не е мярка, която ще навреди кой знае колко много, а от друга страна няма да събере кой знае какви приходи с оглед на някакъв фискален ефект. По изчисления на правителството ако тази идея се осъществи, се очакват приходи от 150 млн. лв. Моята консервативна прогноза обаче е за три пъти по-малко. При условие, че от кабинета заявиха, че има неразплатени договори за 2 млрд. лв, как ще преборим този проблем с 50 млн. лв. приходи от данък върху богатите? По-добрият вариант според мен е правителството да намали разходите. От началото на прехода имаше една постоянна практика всеки бюджет да се прави на база 90% изпълнение. Превеждат се средства на база 90% от одобрените разходи за всички министерства и ведомства и едва през септември на съответната година се правеше анализ дали ще има изпълнение на приходите.
Още от статията на „Монитор"

"Данъчна амнистия вместо 22% ДДС", обобщава „Стандарт"
Данъчна амнистия ще напълни по-бързо хазната от  22% ДДС. Това е вариантът, който власт, бизнес и синдикати обсъждаха вчера на заседание на Съвета за тристранно сътрудничество. Той трябваше да прецени кои от последните 42 антикризисни мерки са ефективни и кои не. Окончателно решение обаче не бе взето, заседанието продължава и днес.

Опрощаването на пари, държани досега "на тъмно", срещу еднократна данъчна ставка е антикризисна мярка, дала резултат и в други страни, категорични са синдикати и бизнес. Идеята е хората, работили в сивия сектор, да легализират сметките си, като заплатят еднократен налог върху тях. Голяма част от приходите се очакват от строителния бранш и хората, купили жилища пред последните години. Ако данъкът за осветляване на имуществото е 10 процента, в хазната ще се влеят 1 милиард лева, изчисли тристранката. Ако пък ставката е 15%, амнистията и сама по себе си ще запълни дупката в хазната от 1,5 милиарда лева и няма да се стигне до увеличаване на ДДС.

Общо 16 милиарда лева са инвестирани в строителство в последните години, сочат данните на националната статистика. Според НСИ поне 60 на сто от тях са похарчени за закупуване на жилищни площи.

Решението за амнистията ще бъде взето днес. Постигната е принципна договореност, но още няма подписано споразумение, уточни шефът на КНСБ д-р Желязко Христов. За амнистията ще е нужна и помощта на вътрешния министър Цветан Цветанов. Той трябва да даде на данъчните механизми, чрез които да се различават парите, изкарани от хората в сивия сектор, от тези на престъпниците.

Самата идея за скок на ДДС и ефекта от нея не са били обсъждани на тристранката. Това ще се дискутира днес, съобщи КНСБ.
Още от статията на „Стандарт" и още по темата от „Стандарт"

„Властта се зарадва на критиките от Брюксел", пише на първата си страница „Дневник"
Властите в България заявиха, че са много доволни от техническия доклад на Европейската комисия за напредъка в борбата с корупцията и организираната престъпност, който беше представен вчера в Брюксел. Основните критики в документа са насочени към съдебната власт заради липсата на присъди по делата от обществен интерес. Правителството е похвалено за положените усилия, макар да няма резултат от тях.

Настроенията в София обобщи от Катар премиерът Бойко Борисов. "По-положителен доклад досега не е имало. В него ясно се казва, че има политическа воля и мерките, които се предприемат, ще доведат до резултат", заяви той и веднага постави задача на съдебната власт - да изработи спешен план за реформа.

Правителствената пресслужба уточни, че премиерът се е обадил на председателя на ЕК Жозе Барозу да му честити рождения ден и да обещае, че България ще направи всичко възможно мониторинговият доклад през юли да е много по-добър. Борисов каза, че е много доволен от факта, че констатациите за Румъния са много по-лоши.

Еврокомисарят Кристалина Георгиева също посочи, че докладите на Брюксел помагат на хората в България. Министерството на правосъдието обяви, че е удовлетворено от "насърчението да продължим похвалните реформаторски усилия". Висшият съдебен съвет, който е обект на много критики в документа, заяви, че докладът е обективен, реалистичен и коректен. Магистратите обещават да направят "всеобхватен" анализ на случая с Красьо Черния.

"Продължителността на наблюдението на съдебната система и борбата с корупцията не зависят от Европейската комисия, а от България.
Още от статията на „Дневник" и още по темата от „Дневник"

„Съдът пречи на България повече от бандитите", анализира „Сега" междинния доклад на Еврокомисията
Съдът става по-голяма заплаха за доброто име на България дори от престъпниците. В последния си междинен доклад Еврокомисията не си прави труда да пише що за проблем са мафиотските групировки, защото вече ги смята за известна величина, а сочи какъв проблем е зле работещият, безотчетен и недисциплиниран съд.

Похвалите, на които разчиташе премиерът Бойко Борисов, са скъпернически. Неговите бурни акции срещу бандитизма през последните месеци са сведени до оценката, че "показват желание за реформа". Излиза, че Брюксел е забелязал в България само намерение за промяна, но не и резултати. Успехите на правителството остават под тъмната сянка на магистратите, на които хронично не им достигат доказателства да вкарат в затвора когото и да било по т. нар. знакови дела, следени в Брюксел с повишен интерес.

Трудно е да се повярва, но междинният доклад оставя впечатлението, че отчита повече успехи по времето на предишния премиер Сергей Станишев, отколкото при Бойко Борисов. Въпреки че изпълнителната власт не носи отговорност за съдебната, ЕК фактически прави такова разграничение, защото смяната на правителствата на Станишев и Борисов съвпада с юлския доклад от миналата година, който е база за оценка на напредъка. Отчетът е като в двусмисления ироничен филм на Федерико Фелини "Осем и половина" (чието название означава, че до момента режисьорът е направил 8 1/2 филма). От 50 знакови дела 8 са приключили с присъди до юни миналата година, а едно - в граничния за двете правителства месец юли. Така в сметката за времето на Станишев влизат 8 1/2 успешни дела, а в сметката на Борисов - 1/2. Друг е въпросът, че присъдите са или оправдателни, или условни и на практика няма голям злосторник в затвора. Изпращането зад решетките на бившия шеф на фонд "Земеделие" Асен Друмев закъсня твърде много, за да влезе в равносметката.

Ако се сравни докладът с неговата чернова, която през последните дни бе четена в София за евентуални възражения, личи как правителството е хвърлило огромни усилия, за да неутрализира впечатлението, че на Борисов му отчитат по-малко успехи, отколкото на Станишев. Но резултатът е скромен. Към първоначалния вариант на текста са добавени само три изречения. Те отбелязват, че за злоупотреби с еврофондове са разследвани през 2009 г. 125 случая, от които 108 са предадени на съда, че "неотдавна бяха повдигнати седем обвинения" за корупция на високо равнище и че по Закона за конфликт на интереси са установени 47 случая на нередности от средата на 2009 г. Но към лъжицата мед Брюксел добавя буре с катран: "В две важни дела за измама все още има сериозни забавяния" (Николов и Стойков); "От юли 2009 г. не е докладвано за присъди по дела за корупция на високо равнище"; "От декември 2009 г. не е съобщавано за последващи действия на специалната парламентарна комисия във връзка с твърдения за конфликт на интереси сред висшестоящи държавни служители и народни представители". Така ЕК установява, че престъпленията са видими, но ненаказани. Заслугата на властта е колкото да ги регистрира.
Още от статията на „Сега"

„Ремонт на конституцията заради Темида", обобщава „Стандарт" по повод междинния доклад на Еврокомисията
Истината кой в държавата работи и кой се тутка лъсна. Дори експертите на Брюксел признаха, че основният проблем у нас е нереформираната съдебна система. Това стана ясно от техническия доклад на Еврокомисията за напредъка ни по глава Правосъдие и вътрешен ред. В него няма критика за работата на правителството. Дори има похвала за последните операции на МВР. Но Брюксел критикува продължаващата практика у нас да се бавят дело, и то знакови за държавата.

В прав текст Еврокомисията поиска да ремонтираме конституцията заради Темида. Експертите настояват да се промени основният закон така, че да се премахват всички двусмислия по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система.

Докладът отчете като "малобройни" резултатите, постигнати от съдебната власт, по дела за корупция на високите етажи на властта и организирана престъпност. Според Еврокомисията е необходимо цялостно разследване на твърденията за сериозна корупция, свързани с назначения на високи постове в съдебната система и засягащи членове на ВСС. В същото време комисията оцени като "похвални" инициативи от последните шест месеца, които показват "желание за реформа".

В доклада се акцентира на скандала "Красьо" във ВСС, без да се посочва конкретно името на кадровика от Плевен. Отразено е и че на 5 януари 2010 г. в София бе убит евентуален свидетел по важно дело, свързано с организираната престъпност. Става въпрос за покушението срещу Боби Цанков.

Като цяло разглежданите от съда дела за организирана престъпност отбелязват слаб напредък от средата на 2009 г., сочи още в докладът. Предприетата структурна реформа на Националната агенция за приходите и агенция "Митници" и започналата работа по всеобхватна стратегия за борба срещу корупцията и организираната престъпност, също е отбелязана като положителен знак за страната ни. Това означава, че Брюксел хвали МВР за акциите по залавянето на групите "Октопод", "Наглите" и "Факирите".
Още от статията на „Стандарт"

„Токов удар за 600 млн.", е заглавието на първата страница на „Стандарт"
Енергийна афера е ужилила държавата с милиони евро. Тя е започнала при министър Милко Ковачев в царското правителство и е продължила при наследниците му Мирослав Севлиевски и Румен Овчаров. Става въпрос за договор от 2004 г. за износ на ток, сключен от Националната електрическа компания с мистериозна швейцарска фирма EFT AG. Тя купува ток на по-ниски цени дори от вътрешния пазар, а после продава в чужбина с огромна печалба. Между 2004 и 2007 г. са изнесени общо 8,8 млрд. киловатчаса за 630 млн. лева. Частниците са прибирали по 100 бона на месец. Прокуратурата е започнала разследване на аферата през 2009 г. Засега проверяваме бившите шефове на НЕК Васил Анастасов и Любомир Велков, но ако се появят улики срещу тримата министри, ще повдигнем обвинение, заяви пред "Стандарт" прокурорът по делото Пламен Панайотов. По време на разпитите Анастасов признал, че "всичко става със знанието на министерството".
Още от разследването на „Стандарт"

„Сегашният пенсионен модел няма алтернатива", казва в интервю за „Класа" Христина Митрева, управител на НОИ
Госпожо Митрева, какви са основните политики, които ще подкрепя НОИ?
- В качеството си на управител на НОИ ще предлагам и подкрепям политики и мерки, насочени предимно към постигане на по-добра финансова устойчивост на осигурителната система, намаляване на финансовата зависимост от републиканския бюджет, адекватност на пенсиите, по-тясна връзка между участие в осигуряването и получаването на обезщетения и пенсии, на по-ясно открояване на социалното осигуряване от социалното подпомагане, на изчистване на осигурителната система от директни и индиректни елементи на социално подпомагане и форми на осигурителни преференции за някои категории осигурени лица за сметка на останалите. Както и на подобряване събираемостта на осигурителните приходи, насърчаване на доброволното изпълнение на данъчните и осигурителните задължения. Ще насочим вниманието си към приемственост в концептуалните решения за българския осигурителен и пенсионен модел, прецизиране на отделни осигурителни елементи за постигане на повече справедливост и равнопоставеност. Ще подобрим контрола върху разходите от осигурителни плащания, включително експертизата на работоспособността. И ще акцентираме върху развиване на системата за предоставяне на повече услуги чрез "електронно правителство". Приоритет са ни синхронизиране на българското осигурително законодателство с достиженията на правото в Европейския съюз в тази област, както и съобразяване развитието на осигурителната система със стратегическите документи на Европейската общност.

Как стои въпросът с финансирането на осигурителната система към момента?
- В условия на криза осигурителните системи навсякъде по света са изложени на натиск. Те срещат сериозни предизвикателства. От една страна, броят на осигурените лица и осигурителните доходи намаляват, с което се намаляват и приходите в системата. От друга страна, броят на хората, които получават осигурителни обезщетения, расте, което води до увеличение на разходите. Възможността това несъответствие между приходи и разходи да бъде компенсирано от държавния бюджет също намалява поради намалялата стопанска активност и по-ниските данъчни постъпления.
Така се стига до ситуация, в която се прибягва до натрупаните резерви в осигурителните системи. В системите, където няма такива резерви, се увеличава недостигът от средства. За съжаление българската осигурителна система попада във втората група.

Колко е дефицитът на НОИ и как смятате да се справите с него?
- За 2010 г. планираният недостиг от средства в ДОО е около 2,1 млрд. лв., който ще бъде покрит със субсидия от страна на държавния бюджет и поради това практически дефицит няма да има.
Но е важно да се подчертае, че финансовото състояние на държавното обществено осигуряване в голяма степен зависи от това, дали прогнозите за приходите от осигурителни вноски, в т.ч. за броя на осигурените лица и динамиката на средния осигурителен доход, ще се оправдаят. За това, дали недостигът от средства ще се увеличава или намалява, от определящо значение ще бъде състоянието на икономиката и нивото на събираемост на осигурителните задължения. Това обаче са въпроси, свързани с цялостната политика на държавата в икономическата, финансовата и социалната сфера.
Още от интервюто на „Класа"

„Не вдигайте данъци, а продавайте бързо", препоръчва в интервю за „Стандарт" Красимир Ангарски, бившият министър по икономическата реформа в служебния кабинет "Софиянски"
Икономистът Красимир Ангарски пръв предложи да се обяви данъчна амнистия у нас. Това не изисква почти никакви усилия и гарантирано ще донесе сериозен приход в държавата, обясни той преди дни. Става дума за еднократно облагане на доходите и имуществата, за които досега не са платени данъци, след като се даде 6-месечен срок те да бъдат обявени. Който не стори това, тези имоти и доходи да се конфискуват от държавата, предлага Ангарски. Според икономисти, подобен ход може да вкара между 1 и 1,5 млрд. лева в хазната.
Господин Ангарски, вие първи лансирахте идеята за данъчна  амнистия. Как може да се осъществи тя?
- В момента такова нещо се прави в Англия, Италия и други  страни. Навремето в министерството на финансите бяхме подготвили такъв проект. Тогава обаче беше спрян.

Нали това е доброволен акт? Кое би накарало хората да обявят  имуществото си и да платят данъците му със закъснение?
- Тези закони са съпроводени със санкции. Дава се примерно срок  шест месеца и ако в този период не си обявиш имуществото и след това бъде  разкрито, че имаш недеклариран доход или имот, глобата е много по-голяма от  сегашните и дори следва конфискация. Второто, което ще те накара, е, ако искаш  да тръгнеш на чисто. Защо, ако си направил грешка, цял живот да не спиш  спокойно?

А вие имате ли груба представа какви пари биха се събрали  преди и сега?
- Говори се за сива икономика, за много натрупани богатства в  тези 20 години. Има вероятност обаче и много хора да не повярват. В страните,  където е правено първите пъти, много от хората не са повярвали, защото си казват  "Карат ни да си обявим имотите, след това ще изменят закона и ще ни  санкционират." В Италия се говори, че са събрали много пари.
При всички случаи такава мярка ще има сериозен ефект.  Най-важното е, че тя не изисква ресурс на данъчната администрация да ходи да  търси кой не е обявил имот, а е доброволна. И 10 човека да си обявят  имуществото, пак е от някаква полза. Дано има воля Народното събрание да приеме  такъв закон.

Как гледате на идеята за 22 на сто ДДС. Това няма ли да е  сериозен удар върху бизнеса?
- Аз съм противник на всякакво увеличение на ДДС и съм  привърженик на това правителството да си изпълнява програмата и да намали ДДС  постепенно, както бе обявено първоначално.

Тоест според вас даже е момент да се намалява ДДС?
- Да, нали се говори за стимулиране на бизнеса. Както трябва да  се свалят и осигуровките, да има и други облекчения. Просто трябва да се изпълни  това, което е записано в програмата на ГЕРБ. Те допускат грешка според мен, като  не я изпълняват. Страхуват се. Всичко, което води към утежнение за бизнеса, не е  стимулиращо.

А какво ще кажете за възможностите да се ограничат разходите  за администрация?
- Много големи са. Безкрайни са. Ако започнем да разглеждаме  звено по звено, не виждам къде не може да се съкрати.

В същото време в здравеопазването, в МВР искат повече  пари...
- Нека да им се дадат. Но аз говоря за административната реформа на държавното управление. Реформата в здравеопазването трябва да продължи, защо спряха?
Визирам само държавната администрация. Много пъти давам примера с областните управители. По европейските критерии трябва да имаме 6 области. Вижте колко ще бъде икономията от 28 на 6. Трябва да се направи анализ на всички  държавни органи, да се види всяко работно място дали е необходимо или не.

Само че това отнема време и пари.
- Затова има краткосрочни мерки, такива с моментален ефект, както и дългосрочни, които трябва да се разработят с отговорници, срокове, цели, кой какво ще свърши във времето.

Посочете кои ще имат моментален ефект?
- Ето днес министър Дянков дава цел, че са нужни 1,5 млрд. Те  могат да се намерят най-бързо със заем. Не съм обаче привърженик на емитирането на нов дълг, защото утежнява показателите на държавата. Избират се няколко печеливши предприятия или такива, които имат потенциал за развитие, прави се един пул и се дава на една инвестиционна компания, която дава мостов кредит, постъпват 1,5 млрд., разплаща се държавата с бизнеса и междувременно въвежда другите мерки, които по-късно ще дадат ефект. Или пък правителството да си увеличи приватизационната програма с 1,5 млрд. лева.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Станишев да се скрие вдън земя от срам", казва в интервю за „Монитор" Николай Пехливанов, депутат от "Атака"
Г-н Пехливанов, кое ви шокира най много в доклада на комисията, която разследва последната година от управлението на Сергей Станишев?
- Това, което ме „впечатли" особено, предвид характера на нашата комисия, бе ремонтът на кабинета на премиера Сергей Станишев. Похарчени са 300 438 лв. (с ДДС). Как пък не се засрами малко този човек!? Кризата е чукала на вратата. Ето какво включва освежаването: спесификация, ремонтни дейности, вградено и подвижно обзавеждане, идеен и работен проект и реализация на проект - 204 012 лв. Плюс приемна на секретарки - 70 525 лв., баня към кабинета - 25 902 лв.

А националната кампания „100 години независимост на България" не фигурира ли?
- Има я, разбира се. Интересното в този случай е, че определеният бюджет от 7,5 млн. лв. за 2008 г. и  2,180 000 лв. за 2009 г., или общо 9 млн.лв, са изхарчени в края на юли миналата година. Това е само един месец преди изборите, най-вероятно съвсем тенденциозно. И това съвсем не е всичко. Например за изграждането на положителен образ на България в рамките на Европейския съюз са похарчени още  2,2 млн. лв. Излиза, че едни 10 млн. лв. са хвръкнали за пиар на българското правителство.

Какво открихте по отношение на назначенията на премиерските сътрудници?
- Справката показа, че месец преди встъпването в длъжност на новоизбраното правителство на ПП ГЕРБ около 12 служители - сътрудници и съветници към политическите кабинети на Сергей Станишев и Миглена Плугчиева са преназначени и преместени в други дирекции с цел „миниране" дейността на новоизбрания кабинет, като са им изплащани приблизително двойни работни заплати.

Какви са нарушенията в по-големите проекти?
- За важни стратегически проекти са избирани фирми по един непрозрачен начин, при липса на механизъм за контрол на качеството и на цената. Оказа се, че има няколко обекта, които са с цени няколко пъти над пазарните - става въпрос за ремонта на сградата на Министерството на регионалното развитие и обекта на Емилия Масларова в Стара Загора. Това е класически модел за ощетяване на държавата и лично облагодетелстване. Надяваме се прокуратурата, която ще получи и нашия доклад, да предприеме съответните действия. Ние от наша страна би трябвало да предприемем съответните законови действия, за да спрем такива порочни практики. Например порочността за предишното управление на регионалното министерство се състои в това, че е избрана фирма, която да направи цялостен инженеринг - да направи проекта, да избере материалите, да ги остойности, да ги изпълни и да предаде обекта. В случая държавата тогава е абдикирала, защото е загубила механизмите на контрол. Затова се е получила тази огромна цена от 2500 евро себестойност на квадратен метър строителство. При обекта на Масларова себестойността също не е малка - 2500 лв. на квадратен метър - или три-четири пъти над пазарната по онова време.
Още от интервюто на „Монитор"

„Туристи от Македония компенсират спада на гръцките", казва в интервю за „Дневник" Андон Тотев, кмет на община Сандански
Как се отразява досега върху района кризата в Гърция?
- Безспорно със стачките, които правиха фермерите в Гърция, туристопотокът чувствително намаля. Дори още преди да започнат стачките, от наченките, които имаше за тях, се чувстваше отлив на туристи.Сега обаче стачките тотално са замразили всичко. Първо това удари главно хотелиерите чрез голямото намаление на заетостта на хотелите. Второ, търговците по магазините, а трето - и самите дребни производители на селскостопански продукти, които гърците купуваха от нас, защото при тях те са с по-високи цени.

Идват ли сега гърци да пазаруват?
- Да, но по-малко. Една част се компенсират с македонци, които се увеличиха с падането на визовия режим. Допреди това имаше единични случаи на туристи, идващи главно с леки автомобили, но сега вече виждаме, особено в петък и събота, по 3-4, дори по 5 македонски автобуса. Сега малко се пораздвижи и гръцкият пазар, но броят на туристите не е същият, който беше преди стачката на фермерите.

Очаквате ли за великденските празници да дойдат повече гърци?
Да, очаквам, че ще дойдат, тъй като, казано на нашенски език, гърците са църквари хора, тоест набожни са и по празниците винаги идват. Почти няма свободни места в хотелите не само в Сандански, а и в Мелник.

Прогнозирали ли сте намаление на приходите на общината през тази година?
Безспорно, защото една голяма част идват от туризма. В община Сандански за един месец около 1.5 до 1.8 млн. евро влизаха като приход от гърците, но сега кризата ще се отрази.
Още от интервюто на „Дневник"