Икономическата дипломация на САЩ получава поредното мощно оръжие в опитите си да убеди Пекин да преустанови държавния контрол на валутата и да премахне вносните бариери. Говори се и за търговски санкции.
Търговският излишък (превишението на износа над вноса) на Китай е достигнал $262.2 млрд. за годината, което е 47.7% повишени спрямо 2006 година. Някои икономисти предвиждаха даже $300 млрд. излишък и малко по-ниските значения говорят, че евентуално се изпитва ефекта на намалелите продажби на дребно в САЩ, особено по Коледа.
Но е ясно, че търсенето на евтините китайски продукти остава да е силно, дори при изказваната в целия свят загриженост за безопасността на стоки, вариращи от паста за зъби и морски храни до автомобилни гуми и играчки.
Само през декември излишъкът е бил $22.7 млрд., казала е агенцията на митниците. Увеличението спрямо месеца на 2006 е 9.5%, но спрямо октомври с рекордните месечни $27 млрд. излишък се наблюдава намаление.
Официалната агенция Синхуа съобщава: нарастващият търговски излишък на Китай е намалял малко през четвъртото тримесечие, със забавяне на износа и увеличаване на вноса. Китай се бори с ръста на износа си чрез въвеждане на ограничения върху продажбите на стомана и някои други стоки. Но докато САЩ избягва рецесията, ръстът на китайския износ ще се увеличава.
„Не очакваме излишъкът да намалее значително", твърди анализатор. Все още има очаквания през 2008 г. търговският излишък да се увеличи с още малко.
Спрямо САЩ, търговският излишък на Китай се е увеличил с 19% до $163.3 млрд., твърдят китайските митници. САЩ пък докладват за $232.5 млрд. търговски дефицит с Китай през 2006 и вероятно още повече през 2007. В търговията с ЕС търговският излишък на Китай се е увеличавал много по-бързо, с 46% до $134.3 млрд.
САЩ и другите търговски партньори на Китай настояват Пекин да отслаби контрола на юана, който според тях е подценен и дава на китайските износители нечестно ценово предимство.
Китай позволява на юана да поскъпва спрямо долара постепенно, но според американските политици това става твърде бавно и те настояват за наказателни мита върху вносните китайски стоки.
Като трети елемент в уравнението, който не се споменава в този материал на AP, стоят вече огромните доларови резерви на Пекин и вложените милиарди в американски съкровищни бонове.
Китайското правителство настоява, че огромният търговски излишък не е умишлено предизвикан. Огромният паричен поток, вливащ се в страната от експортни приходи, пречи на централната банка да поддържа стабилно равнището на цените и Китай е застрашен от сериозна инфлация.
През 2007 износът на Китай се е увеличил с 25.7% до $1.2 трилиона, вносът се е покачил с 20.8% до $955.8 млрд.
Kihano4
на 14.01.2008 в 12:44:04 #2theprestige, май си се поизсилил малко. Гладна кокошка просо сънува.
Тук искам да задам един друг въпрос. Тия американци, като реват толкова за търговския баланс, защо купуват стоки от Китай, при това некачествени? Да не би да е защото във великата САЩ има много бедни с ниска покупателна способност? Или, макар и богати американците предпочитат евтинкото макар и некачествено. А иначе ако четете книжки конкуренцията повишава качеството ... нали!
Съжалявам, но пак ще ви препратя към коментарите ми под статите за Фридман, където нахвърлях хипотезата, че вместо в качеството компаниите могат да се юрнат в конкуренция в цената за сметка на качеството http://money.ibox.bg/comment/id_1061398621, http://money.ibox.bg/comment/id_1831271581.
Да напомня още, че индийците почват да произвеждат кола за 2500 долара, която ще се продава и в развитите страни, а дачиите вече не са рядкост в Германия.
Е, излиза, че с разрастването на капитализма, качеството на стоките не се покачва, напротив, качеството на масово употребяваните стоки се снижава. И ще се снижава, тъй като средната класа обеднява, а с това и стоките трябва да поевтиняват.
Е, тук трябва да се има и в предвид каква част от потреблението в САЩ е с китайски произход (ама на парче, а не по парична стойност), ама пък ако тази част беше ниска (по парична стойност) тогава какво са ревнали американците? 
theprestige
на 11.01.2008 в 15:26:49 #1Айдеее Китайския комунизъм чудо си отивааа айде жълтурковци освободете народа, държавата и валутата си и се върнете малкоооооо по-назад икономически стига толкова бял хляб от "лошата" Америка...... Айде сега сами да ви видим какво имате и можете????