Свръхпредлагането на никел на световния пазар през 2025 година ще нарасне с 11% на годишна база до 198 хил. тона. Тази прогноза се съдържа в годишния обзор на International Nickel Study Group (INSG), който беше разгледан от "Ведомости".

Ще поясним, че металът никел има много добра пластичност, устойчивост на корозия и магнитни свойства, така че се използва главно в стомана, суперсплави на базата на никел, галванопластика и акумулаторни батерии, както и в други области.

Той се използва широко в различни военни преработвателни и производствени индустрии, като летищно и радарно откриване, гражданска машинна индустрия и промишлено производство на галванопластика. Тъй като никелът има добра устойчивост на корозия, устойчивост на топлина, обработка на ръжда и други свойства, той се използва широко в областта на плочата от неръждаема стомана и въглеродната стомана.

Пазарът на никел като цяло ще функционира в условия на свръхпредлагане поради несигурността в световната търговия и свръхкапацитета на производствените мощности, отбелязват от INSG.

Над половината от неръждаемата стомана в света през 2024-а е произведена само от една държава

Над половината от неръждаемата стомана в света през 2024-а е произведена само от една държава

Световното производство на неръждаема стомана през миналата година е нараснало със 7% в световен мащаб

Според прогнозата, през тази година производството на този метал в света ще се увеличи с 6% до 3,74 млн. тона. Потреблението също ще нарасне с 6% - до 3,54 млн. тона.

Организацията очаква ръст на потреблението на никел при производството на неръждаема стомана.

Динамиката на търсенето на метала в сегмента на производството на батерии понастоящем е по-ниска от прогнозираната, но същевременно се очаква и там потреблението да нарасне.

Предвид свръхпредлагането на никел, очакванията са и за понижение на средните му цени на международните пазари, но умерено.

Според данни за първата половина на 2024 г., изнесени от РИА Новости, на основата на данните от платформата на ООН Comtrade, сред страните от Европейския съюз, най-силно зависими от внос на никел от Русия са Финландия и Естония.

Така делът на Русия във вноса на никел от Финландия за първото полугодие на 2024 г. беше 88,4%, което се изчислява на 335,7 млн. долара. А при вноса на Естония, руският никел за периода беше с дял от 44,1%, или за 1,5 млн. долара.

България е сред страните от ЕС, най-силно зависими от вноса на никел от Русия

България е сред страните от ЕС, най-силно зависими от вноса на никел от Русия

Кои са останалите