Сред страните от Европейския съюз - които Русия нарича "неприятелски" - най-силно зависими от внос на никел от Русия са Финландия и Естония. Това установи РИА Новости, след като проучи данните от платформата на ООН Comtrade, въз основа на резултатите от първата половина на 2024 година.
Ще поясним, че металът никел има много добра пластичност, устойчивост на корозия и магнитни свойства, така че се използва главно в стомана, суперсплави на базата на никел, галванопластика и акумулаторни батерии, както и в други области.
Той се използва широко в различни военни преработвателни и производствени индустрии, като летищно и радарно откриване, гражданска машинна индустрия и промишлено производство на галванопластика. Тъй като никелът има добра устойчивост на корозия, устойчивост на топлина, обработка на ръжда и други свойства, той се използва широко в областта на плочата от неръждаема стомана и въглеродната стомана.
Въглеродната стомана е известна още като специална стомана. Никел-въглеродната стомана се използва главно в производството на устойчиви на киселини кули, медицински машини и ежедневни уреди в производството на химически заводи, както и в производството на машини и оборудване като подновяването на пътища и мостове, строителството на военноморските кораби, автомобилния транспорт и отбранителна промишленост и др.
Така делът на Русия във вноса на никел от Финландия за полугодието е 88,4%, което се изчислява на 335,7 млн. долара. А при вноса на Естония, руският никел за периода е с дял от 44,1%, или за 1,5 млн. долара.
Освен това, доставките на никел от Русия през първото полугодие заемат видно място при покупките на този метал от Чехия - 7,7% (за 14,4 млн. долара), Германия - 7,4% (80,1 млн. долара).
А България за полугодието е осигурила 5,7% от вноса си на никел, именно от Русия (485,5 хил. долара).
Сред страните от ЕС, купуващи руски никел през първото полугодие, са още: Словения - 4% от целия внос (за 561,3 хил. долара), Холандия - 2,6% от целия внос (за 13,8 млн. долара), Полша - 2,4% (2,8 млн. долара), Латвия - 1,6% (9,6 хил. долара) и Испания - 1,5% (2,4 млн. долара).
Има и няколко други държави, които продължават да внасят този важен метал от Русия, макар и само в количества, по-малки от 1% от необходимия им внос: Словакия (за 43,6 хил. долара), Япония (за 8,8 млн. долара), Южна Корея (407 хил. долара) и Дания (53,3 хил. долара).
За 2023 г. Русия е на четвърто място в света по добив на никел с дял от шест процента.
А миналата седмица руският президент Владимир Путин на заседание на правителството припомни, че Русия е сред световните лидери по отношение на запасите от много суровини, и предложи да се помисли за ограничаване на износа на уран, титан, никел и някои други стоки за "неприятелски" държави, в отговор на санкциите. По думите му обаче, "това не бива да става в ущърб на Русия".