Потенциалното намаляване на добива на никел от индонезийските мини може да доведе до загуба на повече от една трета от световното предлагане на пазара, смята Macquarie Group. Коментарът идва на фона на информацията, че индонезийското правителство обмисля значителни съкращения на квотите за добив на никел.

Според Bloomberg производството може да намалее от 272 млн. тона през 2024-та до едва 150 млн. тона през настоящата година.

Това би представлявало дори по-голям спад - от 40%, в сравнение с базовия сценарий на Macquarie. Подобен сценарий, според експерти, би довел до рязко намаляване на доставките на този така важен за производството на акумулатори метал.

Анализът на банката показва, че подобни намаления представляват значителен риск за повишаване на цените, което подчертава ролята на индонезийското производство на никел на световния пазар.

Макар че финансовата институция смята значителните съкращения за сравнително малко вероятни, тя признава, че по-ниският от очаквания добив в мините представлява друг риск, а именно за повишаване на цените.

Втора поредна година на загуба

Цените на никела претърпяха втората поредна година на загуба през 2024-та. Основни причини за това бяха увеличеният добив от Индонезия и спадът в търсенето от сектори като производство на акумулатори и на неръждаема стомана.

Според Macquarie добивът в индонезийските мини все пак остава решаващ фактор, който влияе върху цените на никела, въпреки усилията на Китай за стимулиране на търговията и тарифната политика на САЩ.

Страната, на която се пада повече от половината от световното производство на никел, изпитваше затруднения да задоволи търсенето през миналата година поради правителствени ограничения, което доведе и до рекорден внос от Филипините.

Във връзка с това китайският производител GEM подписа рамково споразумение за инвестиционно сътрудничество с индонезийското подразделение на бразилската минна компания Vale. Целта му е създаването на съоръжение в централната част на Сулавеси, Индонезия, което да произвежда най-малко 60 000 тона никел годишно на стойност 1,4 млрд. долара.