Коледа без 13-а заплата", четем от първата страница на „Стандарт"
Надеждите за 13-а заплата на чиновниците угасват. Коледни бонуси в кризата засега няма да има.
Прокуратурата остава без 13-а и 14-а заплата, категоричен бе обвинител номер 1 Борис Велчев. На фона на бюджета тази година такива очаквания са неуместни, отсече той. Последва го кметът на Пловдив Славчо Атанасов. "И дума не може да става", заяви той и допълни, че едва намира пари, за да плаща редовно заплатите на общинарите. София има антикризисна програма, рано е да се каже дали ще има бонуси, съобщиха от "Московска" 33.
Ведомствата масово обясняваха вчера, че не се предвиждат коледни премии. Министерствата на вътрешните работи, отбраната, здравеопазването, правосъдието бяха категорични, че пари няма.
Още по темата от „Стандарт"
„Правителството сътвори план за реформи без реформи", обобщава от първата си страница „Сега"
Дълго чаканата "Национална програма за реформи 2010-2013 г.", която трябваше да трасира пътя на България за бързо развитие до 2020 г., най-сетне е готова. Всяка държава от ЕС е длъжна да представи такъв план в изпълнение на стратегията "Европа 2020". В нашия план за реформи обаче реформи трудно могат да бъдат открити.
В проекта, който трябва да бъде одобрен от Министерския съвет и изпратен в Брюксел, е пълно с числа, таблици, графики и пожелания, но липсват ясни стъпки към решителни промени. Здравната реформа, заради която бяха сменени двама министри на здравеопазването, е напълно пренебрегната. На нея в 32-страничния документ е посветен скромен пасаж от 5 реда, който казва, че "разходите за здравеопазване през 2011 г. ще възлязат на 11.1% от общите бюджетни разходи" и че "липсата на възможност за отделянето на по-голямо финансиране предвид настоящата необходимост от фискална консолидация налага прилагането на мерки за повишаване на финансовата самостоятелност на сектора", но "това ще бъде подробно описано в Конвергентната програма на България за 2010-2013 г."
Реформаторският патос на "програмата за реформи" се изчерпва с декларации от сорта: "с оглед подобряването на ефективността на администрацията ще бъде въведен нов модел на заплащане на служителите, ориентиран към постигнатите резултати". Научаваме също, че "развитието на капацитета и предоставянето на нови и по-качествени услуги от Българската агенция за инвестиции, Агенцията за насърчаване на малки и средни предприятия и др. ще допринесе за подобряването на бизнес климата и за привличането на нови инвестиции". Макар че подобряването на бизнес климата трудно може да се съчетае с вдигането на осигурителната тежест от 1 януари догодина, което също е посочено в документа. Изброени са и най-последните решения за спасяване на пенсионната система, както и добре известните инфраструктурни проекти, за които България разчита на еврофондовете.
Още от статията на „Сега"
„Спират тотото на изпита за гимназия", информира от първата си страница „Монитор"
Случайното посочване на отговори в тестовете по математика за прием след 7-и клас, подобно на тото играта, може веднага да се елиминира, ако учениците избират сред 5 или 6 верни отговора вместо сегашните варианти „а", „б", „в" и „г". Това каза пред „Монитор" академик Стефан Додунеков, председател на Съюза на математиците в България (СМБ). Случайното посочване на отговор донесе така желаната тройка на много кандидати и стана хит в последната приемна кампания за елитните гимназии след 7-и клас. Слабите ученици масово заграждаха само буквата „б" или „в" на всички 25 задачи от теста и така си гарантират тройка без грам усилия, показа проучване на „Монитор" сред кандидат-гимназистите.
„Създаването на тестове е цяла наука и към всеки въпрос и скала за оценяване трябва да се подходи с прецизен анализ", коментира академик Додунеков. Той подчерта, че сегашният формат за прием по математика в гимназиите работи, защото в него са включени задачи с описание. Именно чрез тях се измервали истинските знания на кандидат-гимназистите.
Според експертите в точната наука обаче миниматурата не трябва да е единственият вход за математическите гимназии у нас. Съюзът на математиците е изпратил до просветното министерство предложение за законова промяна, с което да се въведе официално и прием след 4-ти клас.
„При изпита след 7-и клас се получава ефектът „един влак на една гара", коментира Павлин Петков, директор на математическата гимназия „Д-р Петър Берон" във Варна. Той обясни, че на масовия изпит висок бал лесно могат да получат ученици, напомпани с техника от многото частни уроци, но без талант в математика.
Още от статията на „Монитор"
„Домакинствата посегнаха на спестяванията", съобщава от първата си страница „Дневник"
Българските домакинства вече теглят от спестяванията си. За първи път от година и три месеца депозитите им са намалели - през септември изтеглените средства са с 25 млн. лв. повече от спестените, по данни на БНБ. Същото, и то от по-отдавна, се наблюдава и при други продукти, в които гражданите влагат свободни средства - теглят се пари от полиците "Живот" и сметки в доброволните пенсионни фондове.
Според представители на финансовия сектор засега е трудно да се определи точна причина за това поведение. Една част от експертите смятат, че с част от спестяванията се посрещат текущи нужди. Други виждат сигнал за повишено потребление, след близо две години свиване на разходите. За да се определи точната тенденция, са необходими поне още няколко месеца.
"Спрямо предходните месеци се е увеличило потреблението на дълготрайни стоки, което е знак за по-добри бъдещи очаквания на домакинствата", коментира Красен Йотов, анализатор в "Индъстри уоч". Той обаче посочи, че е възможно хората да покриват и текущи нужди, тъй като все още няма сериозен спад на безработицата.
Представители на пенсионни и застрахователни компании твърдят, че домакинствата по-скоро покриват текущи разходи. На обратното мнение са от банковия сектор. "Надали хората са изхарчили парите си дотолкова, че да прибягнат до спестяванията си за финансиране на текущи разходи", смята изп. директор на Уникредит Булбанк Левон Хампарцумян.
Още от статията на „Дневник"
„Банките у нас първенци по отпуснати ипотечни кредити в чужда валута", съобщава от първата си страница „Класа"
Банките в България са сред първенците по отпуснати ипотечни кредити в чуждестранна валута, сочат данни от последното изследване на KPMG за Централна и Източна Европа Property Lending Barometer 2010. От тях става ясно, че 95% от отпуснатите ипотечни заеми у нас, както и в балтийските държави, са в чуждестранна валута. Процентът е по-голям единствено в Румъния и Словакия, където делът на заемите във валута, различна от местната, е 98 на сто. На другия полюс са финансовите институции в Полша и в Чехия, които са отпуснали по-голяма част от заемите си в местна валута.
Проучването поставя България сред лидерите в Централна и Източна Европа и по качество на обслужваните ипотечни кредити. Данните на KMPG показват, че в страната 70 на сто от отпуснатите средства за недвижимости редовно се обслужват. С по-голям дял в този показател са Чехия (84%), Полша (81%) и Словакия (78%). Относно трайно необслужвани ипотечни кредити България също се подрежда в златната среда. Експертите отчитат, че 15 на сто от тези заеми в страната са категоризирани като "лоши". За сравнение, процентът на необслужваните договори в Румъния е 30, а в Хърватия - 18 на сто. Най-сложна обаче е ситуацията в балтийските държави, където лошите кредити са 19%, а проблеми срещат 53% от длъжниците.
Според експертите въпреки добрите показатели в целия регион се забелязва спад на банковото кредитиране на недвижимости. Най-голямо понижение се отчита в Румъния и България, следвани от Унгария и балтийските страни. Отличници според данните са Полша и Словакия. Проектите за недвижими имоти пък са стратегически по-важни за банките в балтийските страни, Унгария, Румъния и Чехия.
Още от статията на "Класа"
„Премиерът дарява на народа недовършена магистрала за Коледа", информира „Сега"
Премиерът разпореди магистрала "Люлин" да бъде отворена за коли до края на декември, шест месеца преди крайния срок за завършването й. Това стана по време на поредната му инспекция на обекта вчера. Бойко Борисов успя да изтръгне това обещание от президента на турската компания "Мапа Ченгиз" Мамет Назиф Гюнал.
"Договорил съм ви 25 градуса да строите. Сутринта съм ви проверил доставчиците, ония казаха, че сте заявили много асфалт и цимент. До 20 декември трябва всичко да е разплатено и на 22-ри да затварят кепенците във финансовото министерство и дотам", нареди премиерът на турския бизнесмен.
Гюнал от своя страна обеща, че през следващите две седмици при хубаво време ще бъде ускорена работата по последния, трети тунел на магистралата, така че движението може да бъде пуснато предварително.
Това означава, че колите ще пътуват по неузаконен път, без издаден акт 16. Което може да се окаже и опасно, особено при зимни условия. На същата магистрала вече имаше подобен прецедент преди две седмици, когато пак по заповед на Борисов бе преждевременно отворен пътният възел "Даскалово" и още на другия ден се появиха пукнатини в асфалта заради липсващи изолационни фуги. Тогава експерти го предупредиха, че това може да доведе до разрушаване на цялото съоръжение, особено през зимата. Вчера Борисов получи обещание тези фуги да бъдат поставени до 20 дни, които той "намали" на 15. За целта обаче отново ще бъде спряно движението в участъка.
Турският бизнесмен благодари на регионалния министър Росен Плевнелиев, че му превежда парите за "Люлин" навреме. Досега са платени около 113 млн. евро от общо 148 млн.евро. "Плащането за нас не е важно, важна е моралната подкрепа на господин премиера", заяви Гюнал. Той използва случая да похвали българския посланик в Анкара за бързината, с която му е издал виза, за да долети специално за инспекцията с частния си самолет.
Още от статията на „Сега"
„Продажбите „на зелено" изпадат от пазара", обобщава „Монитор"
Продажбите „на зелено" в София нямат бъдеще и фирмите, които залагат на тази схема, бързо ще изпаднат от пазара. Това прогнозира арх. Петър Диков, главен архитект на столицата. Той увери, че вече няма да се издават разрешения на строеж в зони, където няма изградена необходимата инфраструктура.
Диков добави още, че печалби по-големи от 25% ще останат в историята. Според него причина за това ще бъде именно невъзможността да се продават имоти преди да е завършен обектът и предприемачите ще трябва да взимат кредити, които са доста скъпи. Това ще доведе до повишаване на цените на жилищата, прогнозира още той.
Главният архитект на София заяви, че строителният бизнес също ще трябва да инвестира в инфраструктурата, защото общината и държавата нямат средства за това. За следващата година средства за отчуждавания ще са много по-малко, допълни Диков. Той съобщи още, че са водени разговори с ЧЕЗ и „Софийска вода" за инвестиции в зоните с интензивно жилищно строителство, както и за разработване на схеми за изпреварващо изграждане на инфраструктура за вода, електроснабдяване и канализация.
Дъното на спада вече е достигнато и вече няма накъде повече имотите да поевтиняват, каза Младен Митов от агенция „Явлена". Има леко оживление на жилищния пазар и сделките вече се правят с по-малки отстъпки от страна на продавачите. Нашият пазар е малък и много силно се влияе от търсенето и предлагането. Радостното е, че банките леко се активизираха при отпускането на ипотечни кредити. През следващата година цените ще търсят равновесното си положение. Очаквам активизация и на пазара за наемане на магазини заради евентуалното повишаване на потребителското търсене, допълни той.
Според Владислав Кайзеров, мениджър във „Фортън" има известни основания за оптимизъм, защото е нараснало търсенето на офиси под наем. Клиентите обаче вече са много по-капризни и изпипват договорите за аренда до най-малкия детайл, добави брокерът. Той прогнозира, че цените в сегмента все още ще продължават да падат, но това ще се отнася най-вече за имотите, които не отговарят на съвременните изисквания.
Още от статията на „Монитор"
„Путин при Бойко за газа", съобщава „Стандарт"
Газ, вино и вода. Това ще обсъждат премиерът Бойко Борисов и руският му колега Владимир Путин след десет дни. Силният човек на Москва пристига в София на 13 ноември. "Срещата ще е в събота, за да имаме достатъчно време, да си поговорим по всички важни теми хубаво", каза вчера Борисов. Двамата са се договорили за визитата в телефонен разговор в понеделник вечерта. Премиерът разказа, че обяснил на Путин за ангажиментите, които ще му попречат да пътува в Русия. "Той прояви разбиране и затова ще дойде на 13", каза още министър-председателят.
Основната тема за обширните разговори ще е енергетиката. До 15 ноември София и Москва трябва да подпишат споразумение за създаването на смесено дружество за строежа на "Южен поток". Затова и по думите на Борисов енергийните проекти - газопроводът "Южен поток" и АЕЦ "Белене", ще са център на обсъжданията. Заради това с Путин в София се очаква и енергийният министър на Русия Сергей Шматко. Двете страни ще нищят обширно инвеститорския интерес към Втора атомна от държави извън Европа. По думите на дипломати Борисов и Путин ще обсъждат политическия въпрос дали в изграждането на проекта да се допуснат капитали от трети страни. Интерес за участие в "Белене" вече проявиха Сърбия и Китай. Преговорите с голям инвеститор от Бавария за "Белене" също са на финален етап, припомниха запознати.
Очаква се Борисов и Путин да обсъдят и възможността за сливане на газопроводите "Южен поток" и "Набуко" на българска територия. Идеята бе лансирана през март от президента на Руското газово общество Валерий Язев и подкрепена от изпълнителния директор на италианската енергийна компания Eni - Паоло Скарони. Според тях тръбите могат да се обединят на българска територия и това ще бъде изгодно и за двата проекта.
Още от статията на „Стандарт"
"Придобивания в Източна Европа отново започнаха да се увеличават", информира „Дневник"
Независимо от проблемите и рисковете инвеститорите се завръщат в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), а пазарът на корпоративни придобивания в региона се възстановява. Тази положителна тенденция представиха вчера консултанти по сливания и поглъщания от региона на третата годишна конференция "Сливания и поглъщания", организирана от в. "Капитал".
За деветте месеца на 2010 г. обемът на сделките в региона е скочил с 40% спрямо предходната година до близо 60 млрд. евро, стана ясно от данните на "Райфайзен инвестмънт", част от едноименната австрийска финансова група. Броят на сделките също се увеличава, след като за полугодието са били реализирани общо 564 при 625 за 2009 г.
Но трябва да се има предвид, че базата от миналата година е много ниска заради кризата. Нещо повече, 2009 г. е най-слабата за пазара на придобивания в Източна Европа за последните седем години - сделки за едва 42.7 млрд. евро. За сравнение - през пиковата 2007 г. са били осъществени цели 1126 придобивания за 154.3 млрд. евро - трикратно повече (виж презентацията на "Райфайзен инвестмънт" на dnevnik.bg/pazari).
"Анализаторите бяха твърде скептични за Централна и Източна Европа, но негативните им очаквания не се оправдаха. Икономическото състояние на региона е стабилно", констатира Хайнц Сернец, член на съвета на директорите на "Райфайзен инвестмънт".
Анализите на консултантите на "Райфайзен" показват, че ЦИЕ, в това число и Русия, е с много по-добри ключови макроикономически показатели дори от развитите страни в еврозоната и САЩ, визирайки много по-ниските нива на задлъжнялост на правителствата и домакинствата и съхранения потенциал за растеж в стремежа за догонване на жизнения стандарт в ЕС.
На този фон представянето на България е малко по-различно и за момента 2010 г. се очертава като най-слабата по стойност на сливанията и поглъщанията - за десетте месеца са сключени сделки за 682 млн. евро при 2 млрд. евро за 2009 г.
Значителна част от тазгодишните придобивания са генерирани от медийния и телеком сектора, в това число продажбата на bTV, 50% от Националното управление "Радио и телевизионни станции", "Спектрум нет" и "Мегалан". Останалите сделки бяха в сектора на имотите - моловете в Стара Загора и Русе и др. Пикова за българските компании остава 2005 г., когато са извършени придобивания за над 3.2 млрд. евро. Повече от половината тогава обаче се дължеше на само една сделка - продажбата на "Мобилтел" на "Телеком Аустрия".
Още от статията на „Дневник"
„Главният архитект на София обеща нов строителен бум", съобщава „Сега"
Главният архитект на София Петър Диков е толкова голям оптимист за развитието на пазара на имоти и строителния сектор, че вчера обеща по време на конференция до две години в столицата да се състои втори имотен бум. Столичният главен архитект очерта розовите перспективи, като обясни, че този път на пазара ще се появят предимно качествени строежи, а купувачите ще станат по-придирчиви.
"Няма да има строителство без изградена инфраструктура, нискокачествени строежи и проекти", прогнозира Диков за близкото бъдеще. Според него преди инвеститорите имали нагласата, че тази дейност е 100% печеливша, но вече трябва да знаят, че има и риск. Според столичния главен архитект един от поводите за оптимизъм на пазара на имоти в София дава строителството на метрото. Диков припомни, че доскоро инвеститорите се ориентирали предимно към двете централни артерии - булевардите "Цариградско шосе" и "България". Сега обаче предприемачите имали по-голям избор, защото могат да подобряват, т.е. да застроят районите, през които минава метрото.
Според Диков окончателно ще бъде прекратена и практиката за строителство на имоти на зелено, т.е. предприемачите да ползват чужди пари и да печелят баснословни суми от предварителната продажба. Заради това купувачите ще се ориентират предимно към готовото строителство.
Представителите на строителния бранш, присъстващи на конференцията, обаче бяха по-песимистично настроени. 30% от строителните фирми вероятно ще фалират до края на 2010 г., прогнозираха от Камарата на строителите в България. За тази година спадът на строителната продукция достига 23% спрямо 2009 г., припомниха оттам. Те също очакват към средата на 2011 г. да се появи подобрение на ситуацията, но съвсем лека, и то благодарение не на жилищното строителство, а на инфраструктурните проекти.
Още от статията на „Сега"
„Баща в майчинство" е заглавието на анализ на „Дневник"
"Ей, гледай как си го навлякъл! То навън е 20 градуса, ти си му обул чорапогащник!" Млад баща прави забележка на друг. Има и такива мъжки разговори. Такива реплики понякога се чуват около катерушките на една от детските площадки в столичния квартал "Младост". Ако времето е хубаво, разходката е задължителна, но след закуската и поне две серии от "Мики Маус".
След нея - обяд, малко следобеден сън и пак навън за игра. Към 18.00 часа - обратно вкъщи за вечеря. Отново "Мики Маус" или друг филм. Малко състезание с количките от Формула 1 преди сън. Към 21.00 часа идва време за лягане. И така всеки ден. Един обикновен ден за тригодишния Никола. А и за баща му.
Програмата на таткото, 35-годишния Ивайло Борисов от София, понякога се разнообразява с игра в пясъчника, гоненица и криеница. Защото тя зависи от малкия Никола, а това са неговите любими занимания. Ивайло е поел изцяло ежедневните грижи за сина си. Двамата със съпругата му Златка са разменили традиционните роли - тя развива частния си бизнес, а той отглежда детето.
Решението взели преди година и половина. Ивайло e завършил стопанско управление и веднага след раждането на малкия получава предложение за работа в Сърбия. Приема. Въпреки че се връща всяка събота и неделя, му се струва, че синът му расте все по-бързо.
"Още нямаше две години. Вече беше почнал да става човече, да разбира, да разпознава хората. Мен не ме познаваше", спомня си бащата и мисли, че това е предопределило избора му да напусне службата и да се върне в България, където да потърси нова работа близо до семейството си. Почти две години по-късно все още не е намерил.
Още от статията на „Дневник"
„Най-много мамят с лични карти", казва в интервю за „Стандарт" шефът на Нотариалната камара Димитър Танев
При изповядване на сделки нотариусите вече могат да проверяват дали личната ви карта и шофьорската книжка са истински. Те вече ще имат достъп до информационната система на МВР. До крaя на ноември ще могат да влизат и в базата данни "Население" в служба ГРАО. Дали по този начин ще бъдат предотвратени имотните измами и дали промените в Закона за нотариусите и нотариална дейност, които касаят плащане по банков път, ще забавят сделките - за отговор на тези въпроси потърсихме шефа на Нотариалната камара Димитър Танев.
Г-н Танев, притеснявате ли се от акция НАП в нотариалните кантори?
- Не. Нека да проверят, за да видят, че ние и частните съдебни изпълнители сме най-стриктните данъкоплатци - разбира се, нямаме задължение да плащаме данъците и с удоволствие. Самата система е такава, че всяко удостоверяване го има в регистъра. Нотариусът няма обективната възможност да укрива доходи.
Скоро обявихте, че ще имате достъп до националния регистър на МВР за документите за самоличност. Реален ли е вече достъпът?
- Да. Нотариусът е длъжен да прави справка за изображението задължително при всеки акт, с който се учредяват вещни права, включително и при пълномощни за сделки с недвижими имоти. Достъпът става за части от секундата. Така че няма да губим времето на никого. Няма да има възможност да се фалшифицират лични карти при сделки с недвижими имоти. Може да се проверят и шофьорската книжка, и международният паспорт. Измамите се извършват чрез монтиране на изображението на измамника върху изображението на действителното лице. Нотариусът трябва да се увери за съответствието на снимката на личната карта с тази от масивите на МВР.
Ако установите измамника, ще го задържите ли?
- Това вече не е наша работа.
А ако установите грешка в системата на ГРАО?
- Това е една от базата данни с най-малко грешки. Ако има грешка в ЕГН примерно, нотариусът ще сигнализира общинската служба да я поправи, преди да стане сделката. Всекидневно в базата данни на Агенцията по вписвания излизат много грешки, така че ние имаме всекидневен опит при извършването на справки, които се нуждаят от поправка. Доказателствата, представени пред нотариуса, и в близко бъдеще ще си останат на хартиен носител - актовете за раждане, за гражданско състояние, удостоверенията за наследници. Надявам се все пак скоро ползването на хартиени документи да се ограничи и нотариусът да ползва не просто информация, а доказателствена информация по интернет.
Знаете ли кои са най-често разпространените фалшификации с документи?
- Прокуратурата констатира, че на първо място са фалшифицираните документи за самоличност, а на второ удостоверенията за наследници и за гражданско и семейно състояние.
Готови ли сте вече да предоставите достъп до информационната система на Нотариалната камара на капитани на кораби, кметове, консули?
- Колежката Анелия Карабенчева от Бяла Слатина написа книга ръководство за кметове. Раздадохме я безплатно на общините. Друга колежка написа същия обем ръководство за консулските служби. Те не са ни конкуренти. Искаме да помогнем, за да няма грешки при удостоверяването. Пропуснат щемпел и пропуснато удостоверяване в чужбина може с месеци да забави сделката или да доведе до съдебни спорове поради техническо непознаване. Нашата информационна система е създадена със закон преди Единната информационна система за противодействие на престъпността в правосъдието. При нас софтуерът е подчинен на наредбата, правната норма, а не обратното. Не е необходимо възрастен човек от село да ходи до града и да търси нотариус, за да му завери пълномощно. Това ще го направи кметът. Той ще погледне инструкцията - как да го изведе и оформи. Всички държавни органи имат безплатен достъп до информационната система, а кметовете съответно ще могат да събират такси за извършването на справки по нея. Или друг случай - баба на село, направила пълномощно, е решила да го оттегли. Не е необходимо да взема рейса и да ходи по консултации. Тя ще отиде до кмета и ще му каже да завери декларация, че си оттегля пълномощното за продажба на нивата.
Още от интервюто на „Стандарт"
"Помолихме градския прокурор да се ускорят делата по САПАРД", казва в интервю за „Класа" Светослав Симеонов, изпълнителен директор на Държавен фонд „Земеделие"
Г-н Симеонов, защо с министър Мирослав Найденов бяхте при градския прокурор Николай Кокинов?
- За нас е много важно колкото се може по-бързо да бъдат приключени делата по САПАРД, това беше и повод за срещата. Става дума за 230-те млн. лв., които ще трябва да се връщат на Брюксел, в случай че фонд "Земеделие" загуби съдебните спорове. С прокурор Кокинов се договорихме да направим последен преглед дали не са постъпили някакви нови документи и доказателства. Но за съжаление няма почти нищо ново, което би могло да промени ситуацията.
За колко проекта с нередности се водят дела?
- В книгата на длъжниците в момента са вписани 268 проекта, за 190 по тях се водят дела за 230 млн. лв.
Вие неотдавна обявихте тази сума и тогава казахте, че държавата губи дела. Продължава ли да се случва това?
- За съжаление да. Например миналата седмица сметките на ДФ "Земеделие" бяха блокирани и понеже живеем в правова държава, в която трябва да се изпълняват решенията на съда, наложи се да платим над 1 млн. лв., включително съдебните разходи. От всичките 2650 проекти по програмата горе-долу за 10% се водят дела. Държавата ни има интерес те да бъдат приключени възможно най-бързо.
Какви са последните данни за изпълнение на Програмата за развитие на селските райони?
- Програмата стартира през 2008 г., прилагат се 21 от всичките 22 мерки и са подадени 13 617 заявления. Кандидатства се за общо около 6 млрд. 548 млн. лв. субсидии. Към 1 ноември 2010 г. са получени 6967 заявки за плащане на обща стойност 1 177 730 875 лв. По 6548 заявки, които са за 724 млн. 561 хил. лв. и са по мерките 141, 121 и 112, са извършени почти всички плащания. За мнозина вече е ясно, че основен проблем на програмата е забавената обработка на заявленията. Но анализът на данните показва, че при прилагане на отделните мерки има значително ускоряване. Вече са сключени 7447 договора. За сравнение към 31 юли 2009 г. бяха сключени 2392.
Колко проекта в момента чакат разглеждане и вярно ли е, че някои са забавени вече година? Какви мерки ще предприемете, за да се ускори работата във фонда, включително с преместване на служители в най-горещите точки и улесняване на процедурите?
- В момента при нас има по-малко от 500 проекта от стария прием, които още не са разгледани. Стремим се в максимално кратки срокове да наваксаме значителното забавяне. Експертите на фонда полагат изключителни усилия да се случват нещата. Ще водим политика за отваряне на фонд "Земеделие" както към самите бенефициенти, така и към техните помощници - консултантите, които подготвят проектите. Нашата роля е не само да изплащаме средствата, но и да подпомагаме хората при подаване на предложенията. Разясняваме им какви са нашите изисквания към бенефициентите, за да не се стига до отхвърляне на проектите. Но сами разбирате, че не може да се одобрява всяко едно проектно предложение, което е постъпило при нас. Трябва обаче да обясня, че в ДФ "Земеделие" няма практика да бъдат отхвърляни проекти, без да са разгледани обстойно. Всеки един проект се обработва от най-малко от 4 души - експерт, главен експерт и се потвърждава от двама началници.
Проблемът е, че самите бенефициенти или консултантите в определени случаи не поднасят коректно информацията, не познават достатъчно добре правилата на програмите.
Още от интервюто на „Класа"
„България е забранила 153 опасни стоки в ЕС", казва в интервю за „Монитор" Емилия Елчинова, главен директор на Главна дирекция в Комисията за защита на потребителите
Г-жо Елчинова, разполагате ли с достатъчно човешки капацитет, за да следите за всички аспекти на сигурността в туризма, особено след като бъде приет новият закон за туризма?
- Никой никога не е казвал, че единствено Комисията за защита на потребителя ще е отговорна за всички аспекти на тези проверки, както и на всеки род сигурност. Всички компетентни контролни органи ще бъдат включени в тази дейност, нашите представители по места ще вършат съответната работа и когато се налага - по сигнал или при провеждането на акции, ще бъдат командировани. В едно съм категорична - новият закон за туризма ще бъде модерен и много сериозен и ще бъде в сила години напред.
Появи се рекламна кампания с името на Европейската комисия, която предлага напълно безплатна почивка, но се плаща задължително един храноден. При старателно проучване се оказва, че „храноден" е равен на офертата на хотелиера?
- Занимавахме се с тази тема и тъй като сайтът не е в България, сме го дали на НСБОП и полицията в момента доста неща е разкрила, напреднали са много. Тази фирма е с някакъв представител във Варна, снети са обяснения от този човек. ЕК също е информирана за злоупотребата с името й.
Постъпили ли са оплаквания?
- Около три-четири. Хората са изпратили исканите 17 лв. за сертификат, но не са го получили.
Мислите ли, че потребителите са станали по-наблюдателни, или продължават да се хващат на обикновена стръв?
- Мога да направя съпоставка и сравнение с минали години. Убедено твърдя, че хората са по-бдителни. Прави ми впечатление, че средноинтелигентният потребител по-рядко се обръща към институция. Що се отнася до електронното пространство, все още хората се хващат много по-лековато. И ще ви разкажа случай. Един Пенко Пенков и двама негови приятели от страниците си във „Фейсбук" разказват как посетили Италия, карали ски, организирали се група, прекарали прекрасно. И тази година Пенко Пенков с публикуван джиесем организира хора за същия купон пак по същия начин. До 100 човека трябвало да се съберат, в еди-кой си хотел щели да отседнат. И хора, на които здравият разум нещо им е нашепнал, питат нас: Пенко Пенков туроператор ли е, или само добър човек с връзки в италиански хотел? А безопасно ли е да се пътува с Пенко?
Още от интервюто на „Монитор"