„МВР и ДАНС масово следят телефони и интернет", предупреждава от първата си страница „Сега"
МВР и ДАНС заляха съда с искания за ровене в интернет и достъп до телефонни разпечатки през последните седмици. Това доказа страховете, че службите масово ще се възползват от последните промени в Закона за електронните съобщения (ЗЕС). Единствено въведеният съдебен контрол ограничава стремежа им към пълен и онлайн достъп до това кой, кога, с кого и колко общува по телефона и в интернет.
3640 искания за достъп до телефонни разпечатки и интернет трафика са постъпили в Софийския районен съд (СРС), показва справка, поискана от "Сега". Информацията е за пет месеца - от 10 май, когато влязоха в сила промените в ЗЕС, до средата на октомври. Преди това разрешенията се даваха от окръжните съдилища.
Дневно само в СРС постъпват по около 24 искания. В повечето от тях обаче не се сочи един IP адрес или един телефонен номер, а десетки и това многократно увеличава броя на хората, чиито контакти се следят.
В над 1/4 от случаите - 882, съдиите са отказали достъп. Това означава, че има тенденция за увеличаване на отказите, тъй като веднага след промените в ЗЕС те бяха за около 1/5 от исканията.
Случва се служителите на МВР и ДАНС да опитат да получат достъп и по дела, които не отговарят на тези условия, разказаха магистрати. По закон трафичните данни се пазят от доставчиците на услуги 12 месеца и се дават със съдебно разрешение, за да послужат при разкриването и разследването на тежки престъпления (такива, за които НК предвижда над 5 години затвор, бел. а.), за компютърни престъпления и за издирване на хора.
Още от статията на „Сега" и Още по темата от „Сега"
„Почти финално: Лични пенсии стават общи", обобщава от първата си страница „Дневник"
Правителството няма да се откаже от идеята за прехвърляне на парите от личните сметки в професионалните пенсионни фондове към Националния осигурителен институт (НОИ). Още в петък вечерта в предаването "Панорама" на БНТ премиерът Бойко Борисов преповтори аргументите си, че след като не са натрупани достатъчно пари да се изплащат ранни пенсии на категорийните работници, вариантът е тези средства да минат на управление от държавата.
Той не показа да е чул нито едно от предупрежденията на бизнеса, фондовете и финансистите за рисковете от подобно упражнение. Нито даде гаранции как точно НОИ ще управлява по-успешно тези пари. Идеята вече е вписана и в проекта за промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), който също в петък вечерта е бил разпратен до работодателските организации и с който "Дневник" разполага.
Според предложенията от 1 януари 2011 г. професионалните пенсионни фондове спират да съществуват, а активите им ще се прехвърлят в общ фонд "Ранна пенсия", който ще е част от НОИ. От професионалните схеми в него ще влязат около 500 млн. лв. под формата акции, облигации, ДЦК, банкови депозити.
В новия фонд вече няма да има лични сметки, а всички пари ще са събрани заедно и ще се използват за плащане на ранни пенсии на работещите при тежки условия на труд, докато навършат общата пенсионна възраст. След това ранните пенсии спират и започват стандартните. Практически това означава, че някой от осигуряваните досега работници може да получава по-ниска пенсия, отколкото би му гарантирала личната сметка, а други - с недостатъчно вноски през годините, ще получат по-висока.
В кодекса има и други поправки, с които се прави опит да се намалят разходите за социални плащания на НОИ още от 2011г. В КСО вече е записано договореното увеличаване на стажа от 2015 г., има ограничение за пенсионирането преди достигане на необходимите години трудова дейност, отпада разсроченото купуване на точки, намаляват се обезщетенията за трудови злополуки и заболявания.
Управителят на НОИ Христина Митрева отказа да коментира промените преди пресконференция със социалния министър Тотю Младенов в понеделник. В текстовете прави впечатление липсата на увеличение на пенсионните вноски с 1.8 процентни пункта за 2011, което беше постигнатият преди десет дни компромисен вариант за техния ръст. Митрева обаче уточни пред "Дневник", че тези промени са вписани в закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
Още от статията на „Дневник"
„Половината от снимките на КАТ в коша", съобщава отпървата си страница „Монитор"
Половината от снимките на КАТ, на които се вижда как шофьори летят с превишена скорост, ще отидат в коша. Докато Пътна полиция успее да издири хилядите нарушители, щракнати от 15-те стационарни радара в страната, давностният срок за заплащане на глобата от една година изтича. Това съобщиха пред „Монитор" юристи, работещи в системата на МВР.
Причината за неплащането на актовете е изключително тромавият Закон за административните нарушения и наказания, който не е променян от 40 години. Сега, за да бъде санкциониран даден водач, трябва да му се изпрати призовка, той да се яви доброволно в КАТ и да потвърди, че е карал колата, заснета от камерата. Ако обжалва с мотива, че друг е шофирал, властите започват да издирват истинския нарушител, а през това време 12-те месеца давност отдавна са изтекли.
За да се промени тази порочна практика, лично премиерът Бойко Борисов е разпоредил да се изготви експертна група, която да изготви предложения за промени в Закона за административните нарушения и наказания и Закона за движение по пътищата.
„Смятаме, че щом лично премиерът се е ангажирал, това, за което настояваме от години, най-сетне ще стане - бюрократичната процедура ще бъде премахната", коментираха от Пътна полиция.
Очаква се ситуацията да се промени коренно от Нова година. Тогава трябва да заработи специален център в МВР, в който наказателното постановление ще се разпечатва 30 минути след засичането на нарушението. Санкцията ще се праща по пощата на водача, който ще си я плаща по банков път, без да се разказва до КАТ.
След като това се случи, от Пътна полиция готвят нова неприятна изненада за системните нарушители. 15-те радара с камери, които снимат по най-натоварените пътища, ща бъдат пренастроени и ще хващат и най-малките отклонения от скоростта. Първоначално устройствата хващаха водачи, които превишават скоростта с над 34 км в час. От няколко месеца всичките 15 радара засичат единствено най-грубите водачи, каращи с 50 км над ограничението.
Още от статията на „Монитор"
„Хотелски звезди падат като круши", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Паника обзе туристическия бранш заради готвените нови налози. Хотелските звезди ще падат като круши догодина, ако се приеме идеята туристически данък да замени съществуващата сега курортна такса, твърдят собственици. Според един от обмисляните варианти вече ще се заплаща не според заетите легла, а според общия им брой. Сумата ще се определя според звездите, като ще варира от 10 лв. на година за легло при най-ниския клас, до 120 лв. за луксозните хотели. Мярката е малкото камъче, което ще обърне колата, жалват се бизнесмени, притиснати от кризата.
Ако се формира данък на базата на хотелските звезди, собствениците масово ще започнат да свалят категорията, твърдят от Северното Черноморие. Според други обаче тази стъпка ще ни направи неконкурентни в чужбина, защото ще изравни цената на наш тризвезден с чужд петзвезден хотел.
Собственици на хотели в района на Шабла пък заявяват, че много зависи какъв ще е подходът на общината при определяне на налога. Те разчитат, че общинарите ще отчетат реално условията и ще сложат адекватен налог. Не бива да се правят машинации, макар че едва ли в големите курорти като Слънчев бряг и Златни пясъци всички колеги ще са коректни, твърдят собственици по северното ни крайбрежие.
Хотелиери от Каварненско също смятат, че това не е удачно решение в условията на криза. Ще стане така, че всеки ще тръгне да рискува - ако е на брой легла - ще се декларира продажба на едно, а ще даваме всъщност по две, казват бизнесмените.
Объркани сме от промените и всеки оценява случващото се от собствената си камбанария, коментират от туристическите сдружения. Според едни е немислимо да се въвежда твърд данък за всяко легло, независимо от почиващите в хотела. "Някои колеги работят само сезонно. Други не се радват на много гости, защото е криза, и за тях тази мярка ще е пагубна," са аргументите им. Според други мярката и засиленият контрол от страна на данъчните ще спре неолялната конкуренция.
Още от статията на „Стандарт"
„НАП разкри 11 собственици на фирми без нито лев доход", информира от първата си страница „Класа"
Данъчните проверки по Черноморието разкриха парадоксални случаи за бедни предприемачи, съобщиха от Националната агенция по приходите (НАП). Инспекторите са се натъкнали на 11 собственици на фирми, които не са получили нито лев доход в последните 5 години. В същото време едно от лицата има на свое име 11 недвижими имота, а други трима по 7. Сред собствениците на дискотеки има и човек, който за периода от 2005 г. до 2009 г. е подал данъчна декларация само веднъж, и то за общ годишен доход от 511 лв. (малко над 42 лв. месечно).
В момента текат ревизии и проверки на 10 фирми, които стопанисват заведения по Черноморието. Общо 110 физически лица, собственици на компании, също се проверяват от НАП. До момента е открито несъответствие между оценката на имуществото и официалните доходи на 68 души. В един от случаите физическо лице, което чрез фирмата си е собственик на една от популярните черноморски дискотеки, има 12 недвижими имота. Официално обявените му доходи за последните години обаче са с над 1,6 млн. лв. по-малко от данъчната оценка на имотите. „Предвид факта, че пазарните цени на недвижимите имоти са много по-високи от данъчните оценки, и това, че в хода на проверката все още не са оценени луксозните превозни средства на лицето, се очаква разликата в имуществото и доходите на съдържателя на дискотеката да се увеличи", посочат още от НАП. Оттам предупреждават, че ревизиите на фирми и граждани по Черноморието продължават, а онези физически лица, които не могат да докажат произхода на средствата си, ще бъдат обложени с пълния размер на данъците заедно с лихвите и ще бъдат предадени на прокуратурата за търсене на наказателна отговорност. Наказателният кодекс предвижда до 8 години затвор за укриване на данъци в особено големи размери и конфискация на част или цялото имущество.
Още от статията на „Класа"
„Сегашна стойност: Третото и четвъртото", е заглавието на седмичния коментар в „Сега" на д-р ик. Емил Хърсев
Като дойдат мъжки времена и се налагат трудни решения, добре е по-често да си спомняме поуката на великия Хайтов: "Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто - да го направиш". Във финансите е просто. Какво искаш зависи от това колко имаш в главата си; какво можеш - от това, колко имаш по сметката си; а занаятът на банкерите е тъкмо третото и четвъртото - умението да направиш замисленото. В политиката нещата са сложни, не дотам точно определени и измерими. Подозирам, пак опира до правенето. Особено най-крайната мярка - национализацията.
Покрай идеята на правителството да национализира част от частните пенсионни фондове мнозина избързаха с тежките изводи. Преди да се е случило нищо, без да е ясно дали изобщо ще стане нещо от това. Пуристите на либералния пазар осъдиха национализацията като тежко посегателство връз частната собственост. Тежък седмичник я нарече "октомврийска революция", но не защото избухва през десетия месец на две и десета. Самото правителство се сърди, че викаме "национализация" на намерението му да прибере на сигурно място (НОИ) парите на работниците, държани в частни пенсионни фондове. Затова пропонентите на кабинета взеха да ни убеждават в белотата на черното, т.е. как това "преместване на парите" от лоши частни фондове в добрия държавен въобще не е национализация, а съвсем друго. Няма смисъл от баламосването. Цели се не само национализация, но и рекомунизация на съществена част от пенсионната система. Няма място за спор, това е само констатация. С "преместването" на парите в НОИ се национализира дейността на частните пенсионни фондове. И това не е единствената промяна. Сменя се и принципът на потребление, от индивидуално разпределение на ренти минаваме на солидарно, общо, т.е. комунистическо разпределение на натрупаните и текущите постъпления. Но не се плашете от термина "комунистическо", той не означава непременно "лошо" или зло. Напротив, аз приемам мотивите на правителството, че рекомунизирането на пенсиите е промяна, изгодна за пенсионерите, а вероятно и единствено приемливо в сегашната ситуация решение.
Още от статията на „Сега"
„Непредвидимостта на кабинета плаши борсата", съобщава „Дневник"
Притесненията на инвеститорите, че пенсионните фондове може да прехвърлят директно пари, а не активи, доведе до няколко сериозни спада в цените на акциите през миналата седмица, тъй като това щеше да задължи фондовете да разпродават книжа. Засега това очевидно няма да се случи, но настроенията на пазара продължават да са неспокойни, най-вече заради несигурността и непредвидимостта, която демонстрират управляващите.
"Прехвърлянето на активи може и да успокои временно пазара, защото няма да има разпродажби. Съмнявам се обаче да започне ръст от тази новина, защото несигурността от политическите фактори остава", коментира Цветослав Цачев, главен анализатор на "Елана". Същите проблеми, дори и по-големи, вижда Иво Толев, управляващ съдружник в "Ултима капитал":
"Успокоение на борсата ще има, но то ще бъде като измамно затишие преди срив. Това за мен е отлагане и усложняване, а не експертно решение. За съжаление страхът от неизвестните последващи ходове на правителството може да се окаже пагубен за БФБ, дори и без да са направени."
Интерес предизвика и изказването на шефа на НОИ Христина Митрева, според която институтът има опит и капацитет да управлява парите на фондовете, като може да се създаде и инвестиционен съвет. Митрева се аргументира с управлението на парите в Учителския фонд, които обаче са в БНБ, а не на капиталовия пазар.
Още от статията на „Дневник"
„18 месеца работа за майчински", разкрива „Стандарт"
Бъдещите майки ще получават пари за майчинство според доходите си за 18 месеца назад. Това предложение входира правителството в Народното събрание чрез бюджета за държавното обществено осигуряване. Идеята е новите правила да заработят от януари 2011 г. и така да се спре източването на НОИ.
В момента родилките получават обезщетение спрямо доходите, които са имали в последната година преди раждането. В България периодът за обезщетение за майчинство е най-висок в целия Евросъюз - 59 седмици или 410 дни. През това време държавата плаща 90% от средния доход за година назад.
"Според новите правила срокът за достъп до майчинство пак е 12 месеца, но при получаване на 90% от заплатата ще се гледат доходите за година и половина назад", заяви за "Стандарт" зам.-шефката на социалната комисия Светлана Ангелова.
Проектът предвижда и промяна в сумата за майчинство. Ако майката се е осигурявала само 12 месеца преди раждането, то за липсващите шест месеца доходите й ще се базират на минималната работна заплата от 240 лв.
По думите на Ангелова ако през допълнителните шест месеца жената е осигурявана на висок доход, обезщетението ще е по-голямо.
"Има случаи на осигурени бъдещи майки с огромни заплати именно заради възможността за по-високо обезщетение", коментираха за "Стандарт" експерти. Най-често майката се записва работеща във фирма на свой роднина, който я осигурява една година на висока заплата, често само по документи. Така по време на майчинството родилката прибира сериозна сума пари от държавата.
Още от статията на „Стандарт"
„Стока за милион открили във виртуалния мол", информира „Монитор"
Стока за над 1 милион лева са открили антимафиоти от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност", които преди дни удариха един от най-големите виртуални молове. Двама братя, стоящи зад сайта mallvm.com, предлагали перфектни копия на световноизвестните фирми „Луи Вюитон", „Версаче", „Армани", „Булгари" на своя сайт.
Източници на „Монитор" обясниха, че създателите на интернет магазина са гравитирали около известни наши контрабандисти, които от години движат нелегалния внос на дрехи. Въпреки че служители от сектор „Компютърни престъпления" ги разкриха, братята обяснили пред своите клиенти, че няма да работят за една седмица, защото имат проблеми с властите, но след това онлайн молът им отново ще тръгне.
„Явно акцията ни ще има продължение пошегуваха се вчера от МВР.
Анализът на експерти показва, че разбитият мол е свързан с друга акция на МВР от миналата седмица, за която "Монитор" вече писа. Около 21 часа в сряда вечерта антимафиоти атакуваха складове между софийските села Долни и Горни Богров. Спецполицаите влезли в момент на разтоварване на цял контейнер с контрабанда на известни марки за около 10 милиона лева.
Според разследващи задържаният ТИР и стоките във виртуалния мол са вкарани по каналите на две известни на МВР фигури в контрабандата с прякори Дебелата и Пилето.
Зад първото прозвище се крие 53-годишна дама, чието име фигурира в две фирми - едната се занимава с консултантска дейност, докато другата е специализирана в търговия, експорт и реекспорт, показа проверка на „Монитор". За въпросната дама неофициално се твърди, че е гравитирала около бившата групировка ВИС-2 и се е водела агент на Национална служба „Сигурност", което дълги години й е осигурявало чадър.
Още от статията на „Монитор"
„Здравната и социалната реформа абсолютно зациклиха", казва в интервю за „Дневник" Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия
Госпожо Стоянова, коректно ли е бюджет 2011 да се разглежда, без да са внесени бюджетите на здравната каса, ДОО и данъчните закони?
- Не, не е коректно и той не се разглежда отделно. В Народното събрание вече са депозирани законопроектите за бюджет на здравната каса и Държавното обществено осигуряване за 2011 г. и в четвъртък, 27 октомври, бюджетната комисия на съвместно заседание с икономическата, здравната и социалната комисия ще обсъждаме предложените бюджети едновременно. Това се прави за първи път, но решихме, че тъй като темата е доста важна за обществото и бюджетите са свързани, е по-добре да ги разгледаме едновременно.
Вече не разполагате с резерви - фискалният щеше да е близо до санитарния минимум, ако не бяха емисиите на държавни ценни книжа, сметките за 2011 г. също сочат дефицит - какво ще правите, ако не се съберат прогнозираните приходи, за което също има съмнения?
- Дефицитът, който се предвижда догодина, ще се финансира с външни заеми, но мисля, че не е много редно в медиите да обсъждаме кога и по какъв начин ще се използват външните източници, защото това може да повлияе зле. Прав сте обаче, че няма буфери и скрити резерви, които можем да използваме. Мисля, че в самия закон за устройство на държавния бюджет има заложен буфер с текстовете, които гласят, че когато приходите паднат под планираните, автоматично разходите трябва да се намалят до размера на тези приходи.
Промените в политиката на правителството, които залягат в бюджетите на ДОО и здравната каса (повишените осигуровки и допълнителните разходи), не налагат ли републиканският бюджет да се изтегли за допълване?
- Не смятам, че налагат. Промените в републиканския бюджет могат да бъдат отразени между първо и второ четене. Най-важното е, че тези промени изобщо няма да повлияят на философията на бюджета и на макрорамката с нейните показатели.
Не се ли отметна ГЕРБ от принципите си, като обеща да няма вдигане на осигуровки и данъци, а под уличния натиск се случва именно това?
- Много лесно е да ви отговоря, че нямаме категорично вдигане на данъци и осигуровки, тъй като миналата година понижихме осигурителната тежест с 2 процентни пункта, а сега я вдигаме с 1.8 пункта и в крайна сметка нетно все пак има понижение. Но по-важно е да се каже, че политиката на ГЕРБ не се е променила. Факт е, че България продължава да е с най-ниските данъци в ЕС, които не са по-високи от 2008 и 2009 г., но ситуацията е трудна.
Проблемите са страшно много, структурните реформи в здравеопазването и социалната сфера абсолютно зациклиха и това налага да се вземат решения, които изглеждат отстъпление от политиката и взети под уличен натиск. Но всъщност се търси вариант за решаване на проблеми, които повече не могат да бъдат отлагани.
Неслучайно дебатът за професионалните фондове трябва да се разглежда в светлината на пенсионната реформа, която започна през 2000 г., и да се види днес, 10 години по-късно, какви са резултатите от нея. Правилни ли са били стъпките, заложени тогава, дали са извървяни и какъв е резултатът. Ние вчера на бюджетната комисия (21 октомври, бел. авт.) имахме хубав разговор, разглеждайки бюджетите на ДОО за 2008 и 2009 г. Видя се какво се е случило с реформата - къде е била успешна и неуспешна. Определено можем да кажем, че тя се е провалила и това е причината днес да избиват проблемите със страшна сила.
Именно защото сме в криза, приходите от данъци, които през 2008 г. със законова промяна се заложиха да бъдат трансфер към бюджета на ДОО, сега не са достатъчни да покриват всички нужди на пенсионната система. Нейният модел беше тя да се самофинансира, но той беше променен през 2008 г. - тогава държавата се включва в пенсионната система с трансфер 12%, който се финансира с данъците, които републиканският бюджет изземва, но днес данъчните приходи са ниски и това кара държавата да се задъхва.
Още от интервюто на „Дневник"
„Надявам се да има промени в бюджета за земеделието", казва в интервю за „Класа" Десислава Танева, председател на парламентарната комисия по земеделие и гори
Г-жо Танева, по време на заседанието на комисията по земеделие и гори стана ясно, че в бюджета на Министерството на земеделието и храните не са включени средства за изготвяне на ортофотокарта, както и за ред други дейности. Според изчисленията на ведомството се оформя недостиг от 10 млн. лева. Какви ще бъдат вашите предложения между двете четения на бюджета?
- Мисля, че в комисията се получи съществен дебат по заложените параметри в проектобюджета. Взехме решение, с което съгласувахме и приехме така предложения законопроект със съответните бележки. Знаете процедурата, бюджетът ще се гласува и на второ четене. Наистина, някои от присъщо необходимите средства за нормалната дейност на МЗХ не са включени, подобен е случаят и с нужните 4,4 млн. лева за ортофотокарта, както вие споменахте. Ние се надяваме, че за второ четене ще може да постигнем консенсус и работен вариант, така че да направим всичко необходимо да се осигури това, което не е предвидено до момента в проектобюджета.
Не са предвидени също и средства, с които да се поеме акцизът върху горивата на зърнопроизводителите, както и за тютюнопроизводителите, които трябва да се преориентират към други бизнеси. Как ще коментирате това?
- За зърнопроизводителите в бюджета са предвидени 293 млн. лева, така както беше подписано в споразумението с тях. Това са точно средствата за национални доплащания, които са по 10 лева на дка. Тези средства са включени. И друго - миналата година в бюджета също нямаше отделна графа за пари, с които ще се компенсира акцизът на горивата, защото подобен запис е възможен само ако има нотифицирана помощ от ЕК. Тази нотификация изтече в края на 2009 г. Освен това не считам, че трябва да се направи такава нотификация по простата причина, че по регламент България има още възможности да увеличава размера на националното доплащане към директните плащания. В този смисъл националните доплащания, които според проектобюджета ще са 293 млн. лева, или 10 лева на дка, са с около 2 лева повече от миналогодишните. В сумата бяха включени тези 70 млн. лева, които обикновено се усвояват за акциз. Разбирате ли, едно и също е, само че е въпрос на технически запис. С други думи средствата за акциза са включените в сумата за национални доплащания. Става дума за два различни модела, по които могат да се извършват плащанията.
Кажете какво ще правят тютюнопроизводителите, след като вече нямат право на премии? Предвиждаше се тези хора да могат да се преориентират към други видове бизнеси. За подобно нещо обаче са необходими средства. Според изчисленията на МЗХ трябват поне 143 млн. лева? Тези пари обаче липсват в проектобюджета.
- За тютюнопроизводителите наистина няма предвидени средства. Разбира се, те ще имат право на националните доплащания на декар, така както всички останали земеделски производители. Ние обаче ще направим работна група, за да проучим какви са възможностите в рамките на този бюджет да се направят известни корекции.
143 млн. лева е максимално допустимата сума по схемата за тютюнопроизводителите, която се нотифицира в Брюксел. От министерството поискаха 70 млн. лева. Какво ще е окончателното решение, ще стане ясно до второто четене на проекта. Още не мога да коментирам конкретни стойности, защото искам да изчакам анализа на работната група.
Още от интервюто на „Класа"
„Цената на билетчето остава - вдигаме глобата", казва в интервю за „Монитор" Любомир Христов, зам.-кмет по транспорта на София
Господин Христов, след като Върховният административен съд отмени наредба за превоз на пътници в градския транспорт, стана ясно, че два месеца през лятото на 2008 г. са събирани неправомерно по 1 лев за билет. Ще се стигне ли до вариант, в който да се връщат пари на граждани?
- Ако трябва да бъдат възстановявани пари за надвзета разлика за този период, това трябва да стане по съответния законов ред от Центъра за градска мобилност. И то - срещу представен превозен документ, с който да се докаже, че пътникът е направил заплащане на транспортната услуга над съответната сума - т.е. платил е 1 лев, вместо 70 стотинки. Така или иначе наредбата, която е определена за недействителна от съда, е отменена доста отдавна с решение на Столичния общински съвет. Така че решението на съда е нонсенс.
Планирате ли увеличение на цената на билета? На транспортна комисия се коментираше такъв вариант с цел намаляване на гратиса - т.е. вдигането на цената на билета да накара повечето хора да си купуват карти, което намалява процента на нередовните пътници.
- От една страна е добре да се купуват повече карти. В действителност това намалява гратиса. Иначе не планираме увеличаване на цената на билета, но планираме увеличаване на размера на глобата.
От 10 на 20 лв.?
- Това е на този етап нашето намерение. Макар че ни бяха направени предложения за по-драстично увеличение.
В какъв размер?
- До 50 лв. Тези варианти се коментираха от финансови експерти, анализатори, консултанти. Ние обаче търсим баланс - между цената на билета, на картата, на процента пътуващи, които са обект на контрол. Няма система, която да осъществява 100-процентов контрол.
В момента колко процента от пътуващите са обект на контрол?
- Около 15%.
Не е ли малко?
- Не мисля, че е малко. В различните страни в Европа има различен подход, но процентът е близък до този. във Виена например. В града, който е обявен за най-добър за живеене, колегите имат друг тип политика. В градския транспорт се осъществява контрол кампанийно, а не редовно. Тогава, когато се знае, че масово изтичат картите, тръгват контрольори. Иначе 15% контрол е един достатъчно приличен обем. В следващите седмици ще предложим на местния парламент решение за увеличение на глобата. 20 лева е достатъчно разубеждаваща сума - от една страна като размер, от друга страна е доста реалистична за плащане.
Още от статията на „Монитор"