Шест договора на стойност над 433 милиона лева без ДДС сключи държавата с групите около трите големи телекома - A1, Yettel и Vivacom. Те трябва до 30 юни 2026 г. да осигурят високоскоростна свързаност в малките населени места в страната.

Финансиране в размер на около 390 млн. лева идва от Плана за възстановяване и устойчивост, а допълнително компаниите ще имат по 10% самоучастие.

  • Най-много пари - близо 148 млн. лева, получава Cetin България, която е част от групата на Yettel. Тя ще работи в Югозападен и в Южен централен район.
  • След тях се нарежда Vivacom с над 121 млн. лева държавно финансиране за интернет в Югоизточен и Североизточен район.
  • На последно място остава A1 България със 120,8 млн. лева за Северозападен и Северен централен район.

Въпреки, че различни телекоми изграждат мрежите в различните региони, всички оператори ще имат достъп до инфраструктурата.

Над 300 долара на месец? Държавите с най-скъп интернет в света

Над 300 долара на месец? Държавите с най-скъп интернет в света

Много от тях определено не са сред най-богатите

"Над 7000 км оптична мрежа трябва да се развие за малко повече от година. Министерството на транспорта и съобщенията ще упражнява много строг контрол, съвместно с Комисията за регулиране на съобщенията, за това във всяка от планираните точки да се изгради в срок високоскоростен интернет", заяви на церемонията по подписването вицепремиерът и транспортен министър Гроздан Караджов.

По думите му проектът предвижда 100 пъти по-бърз интернет от съществуващия в момента, като това ще позволи както за бизнеса така и за образователните институции да преодолеят сега съществуващата пропаст в сравнение със свързаността в големите градове.

Има ли смисъл да плащате за домашен интернет през 2025-а?

Има ли смисъл да плащате за домашен интернет през 2025-а?

Мобилните услуги с неограничен трафик са привлекателни, но "дребният шрифт" е много важен

Вече започва строителството там, където не са нужни разрешителни, а до края на лятото ще стартира работата и в останалите участъци.

Важният проект вече разбуни духовете в телеком средите. През април Браншовата организация на българските телекомуникационни оператори (БАБТО), която обединява по-малки играчи на пазара, сезира OLAF заради условията за кандидатстване, които според фирмите ограничават избора само до най-големите мобилни оператори.

Въпреки призивите за промяна на условията, процедурата в крайна сметка беше финализирана във вида, в който беше критикувана от организацията.