Абонатите на фиксиран и мобилен достъп до интернет у нас продължават да растат, скоростите - също. Има обаче някои размествания, които показват, че мобилните мрежи на водещите телекоми ще имат все по-голямо значение за пазара. Това се вижда от данните в годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията.
Според тях абонатите у нас са през 2024 г. са били 9,9 млн., а приходите от предлагането на услугите на дребно - почти 1,9 млрд. лева. Това е увеличение съответно с 2,4% и с 11,8% спрямо 2023 г.
Доминираща роля и като ползватели, и като постъпления от тях от години имат мобилните услуги - включително чрез карти за данни или модем и пакетни услуги с включен достъп до глобалната мрежа. Разликата с фиксираните и по двата показателя е близо тройна - 7,29 млн. абоната срещу 2,64 млн. и 1,348 млрд. лева приходи срещу 471 млн. лева.
Най-голям дял от абонатите има Vivacom (36,7%), но като дял от приходите води A1 България с 42,1%. По този показател Vivacom и Yettel отчитат спад.
По отношение на използваните технологии, LTE/4G бележи спад от 16 на сто на годишна база, като това е за сметка на 5G. През 2024 г. вече точно една трета от мобилните абонати на интернет услуга използват мрежи от пето поколение - 2,43 млн. от общия брой.
Средният месечен трафик в 5G мрежи съответно расте и през миналата година е достигнал 17 гигабайта.
Важна тенденция, която откроява КРС в доклада си е повишаващата се популярност на фиксираните интернет услуги, които също използват мобилна свързаност от трите телекома. През 2024 г. този тип FWA услуги вече се използват от 20,4% от абонатите и така това става втората най-популярна технология след прокарването на оптика до дома (FTTH).
Според много експерти в сектора, именно това е и едно от най-добрите предназначения на 5G за обикновените потребители. Yettel изгради цялото си портфолио от фиксирани услуги около мобилната свързаност, а Vivacom и A1 също предлагат комбинация от LTE или 5G домашен рутер и план с неограничен трафик.
Разбира се, ако се комбинират всички възможни варианти на свързаност с оптика - до дома, сградата или до комуникационен възел в близост до нея, общият дял става много по-сериозните 62,4%, но е факт, че FWA услугите набират скорост. Не е случайно, че те растат с над 25% като абонати за година.
Спада броят на абонатите, които получават интернет по кабел (чрез DOCSIS технологията), което е очаквано, тъй като предлагащите я доставчици като A1 постепенно я заменят с оптика.
Все още има и абонати, които използват остарели технологии като xDSL, предлаган от Vivacom. Техният брой е намалял с близо една трета за периода 2022-2024 г., но все още са близо 3 на сто от общия брой, което са десетки хиляди домакинства и бизнеси.
Така стигаме до ситуацията, в която към края на 2024 г. 2,5% от абонатите са с фиксиран интернет със скорост от 1 гигабит или повече, но в същото време близо 7 на сто са с по-малко от 30 мегабита в секунда - крайно недостатъчно за работа от разстояние, телеконферентни връзки и подобни. Масово (62,9%) скоростите са между 100 и 999 мегабита в секунда.