Международният валутен фонд (МВФ) може да преразгледа своята прогноза относно възстановяването на световната икономика. За подобна възможност подсказа първият зам.-директор на фонда Джон Липски, който участва на 21 август в годишна среща на Федералния резерв на САЩ (ФЕД) с икономисти в Джаксън Хол, щата Уайоминг.
„Това е напълно възможно. Ние застанахме на пътя на възстановяването, което толкова чакахме", призна пред журналисти Липски (на снимката), цитиран от световните агенции.
Преди два дни централата на МВФ разпространи статия на главния икономист на фонда Оливие Бланшар, в която той казва, че възстановяването на глобалната икономика започна, но за да е устойчиво то, САЩ трябва да се пренасочат към повече износ, а Азия - към повече внос.
Бланшар обаче предупреди, че потенциалното икономическо производство след кризата може да се окаже по-малко, отколкото преди избухването й. Освен това според главния икономист на МВФ повратът няма да е лесен и за аргумент той посочва, потреблението в САЩ, съставляващо 70% от американската икономика и внушителен дял от глобалното търсене, няма бързо да се върне до предкризисните години. Причината е, че домакинствата ще трябва да се справят с трилиони долари загуби от рухналите имотен и фондов пазари.
В първата десетдневка на миналия месец МВФ ревизира възходящо прогнозите си за 2010 г. и леко намали тазгодишната прогноза за глобалното икономическо развитие. През настоящата година МВФ очаква глобалната икономика да се свие с 1.4%, а през 2010г. да отбележи ръст от 2.5%, като това е първата възходяща корекция на прогнозите на фонда от две години насам.
Допълнителен аргумент за нова промяна на прогнозата на фонда са и постъпващите през последните дни съобщения от Япония, Франция, Германия и други държави за връщане на техните икономики в зоната на растежа.
Може би и заради това Липски казва, че правителствата трябва да продължат усилията си да поддържат икономически ръст и да не бързат с увеличаване на данъчните ставки и лихвените проценти. „Докато този процес се превърне в истинска стабилизация, ще мине известно време", уточнява Липски. По думите му възстановяването след толкова сериозна криза няма да е бързо и рязко.
Председателят на ФЕД Бен Бернанке също смята, че американската икономика е избегнала най-лошия сценарий и е на път да се стабилизира. Цитиран от агенция Reuters той казва, че пред страната има перспективи за съживяване и то в кратки срокове. Както и Джон Липски председателят на ФЕД посочва като основен индикатор за това потреблението на американците. Именно потреблението ще бъде решаващият показател, който ще даде отговор на въпроса кога наистина САЩ ще се възстанови.
Бернанке отново подчерта, че е необходимо да се изгради нова рамка на финансовото регулиране не само в САЩ, но и в света. Тя трябва да бъде израз на направените поуки от кризата.
welder
на 24.08.2009 в 07:11:51 #3Аз давам още по-оптимистична прогноза - да напечатват от ФЕД още няколко трилиона зелени хартийки и още утре сме излезли от кризата! До кога ли обаче?! Еди кой си бил казал, че Азия трябва да започне да внася, А Америка да изнася - Е КАК ДА СТАНЕ??? Това е все едно да накараш Слънцето да изгрява от Север и да залязва на Изток или Земята да се завърти наобратно. Егати и простотията. Пак го казвам - всичко това са глупости на търкалета! Целта на измислената криза е да се постреснат малко робите и да не "проглеждат", ами да си налягат парцалите и да продължават усърдно да робуват. Този номер, както всеки друг обаче е от ден до пладне. Има някои процеси и явления в този живот, които са просто необратими. Колкото и да се опитват фалшивите идеолози да ни убеждават в разни противоестествени бутафории! Който не създава и само консумира, рано или късно "свободният пазар" ще го постави на мястото му!
------------------------------------------------------------
http://inverters-bg.robstumpf.net
балкандо
на 23.08.2009 в 11:50:54 #2Колко интелигентно се прехвърля проблема "домакинствата ще трябва да се справят с трилиони долари загуби от рухналите имотен и фондов пазари.". Това след като банките на ФЕД се справиха с пари на държавата, на гърба на същите тези домакинства. Още есента бях написал един коментар - никаква помощ, на никого, по никакъв повод. Тогава пазарът и икономическите закони щяха сами да накажат виновните за кризата и тунелът вече да е преминат. Обаче като има лобита и няма справедливост - това е положението !
nofreeman
на 23.08.2009 в 11:39:12 #1Освен, че от тази измислена страна америка зависи само печатането на пари и колко войни ще бъдат направени....нищо друго...МВФ е най-мафиотската финансова структура в света....над законите и над страните....Но този път са изпуснали кончето защото само с много пари също нищо не става !!!