Националната банка на Грузия обсъжда възможността за сътрудничество с Китайската система за междубанкови плащания (CIPS), която представлява китайския аналог на системата за межубанкови разплащания и информация SWIFT, съобщават от Националната банка на Грузия (НБГ) след срещата на своя ръководител Натия Турнава с президента на CIPS Фу Хуанг в Тбилиси, пише Финмаркет.

Според ръководителя на НБГ, сътрудничеството с CIPS значително ще опрости плащанията, преводите и транзакциите между двете страни, а също така ще помогне за укрепване на ролята на Грузия в проекта "Средният коридор" (Транскаспийски международен транспортен маршрут).

На свой ред президентът на CIPS Фу Хуанг отбеляза, че нарастващото икономическо сътрудничество между Грузия и Китай ще се отрази в увеличаването на броя на трансграничните разплащания.

Международната система за междубанкови разплащания CIPS е създадена от Китайската народна банка през 2015 г. Тя е специализирана в клиринга на международни плащания в юани. Понастоящем в мрежата на CIPS участват над 4700 хиляди банкови институции от 185 държави. През 2024 г. годишният обем на транзакциите на CIPS надхвърли 570 трилиона юана.

В колко държави могат да се използват банковите карти на руския аналог на системата SWIFT

В колко държави могат да се използват банковите карти на руския аналог на системата SWIFT

Броят на чужденците с такива карти се увеличава, според руски банкери

Преди дни Европейският парламент прие резолюция, с която се изисква Грузия да бъде изключена от системата SWIFT. В резолюцията евродепутатите твърдят, че процесът на европейска интеграция на Грузия с ЕС фактически е спрял.

В тази връзка от Националната банка на Грузия (НБГ) подчертаха в изявление, че банковата система на страната стриктно спазва международните санкции (спрямо Русия), така че няма основания за изключване на финансовата система на страната от SWIFT, пише Финмаркет.

Най-голямата банка в Грузия може да се окаже ... китайска

Най-голямата банка в Грузия може да се окаже ... китайска

В момента се водят преговори по сделката