„Рокади в правителството", информира от първата си страница „Дневник"
Една оставка и един нов министър - с тази рокада в правителството вероятно ще се ограничи в сряда премиерът Бойко Борисов. В първия работен ден след като беше обявен за кандидат-президент на ГЕРБ, регионалният министър Росен Плевнелиев ще се оттегли от поста.
В досегашната си роля той ще докладва на заседанието на кабинета последна точка, свързана с магистрала "Струма". Залаганията кой ще го наследи започнаха още преди официалните номинации за президентската двойка на управляващата партия, защото издигането на Плевнелиев беше почти сигурно.
За фаворит досега се посочваше заместничката на строителния министър Лиляна Павлова. През последните няколко дни обаче беше лансирано и името на министъра по еврофондовете Томислав Дончев.
Според източници в правителството финалният избор наистина е бил между тях и трябваше да се случи в неделя вечер. Името ще бъде обявено в сряда на редовното заседание на Министерския съвет.
Още от статията на „Дневник"
„Банки държат погрешка клиенти в черен списък", разкрива от първата си страница „Сега"
Заради нехайство на търговските банки техни клиенти с безупречно кредитно досие се водят длъжници, и то в продължение на години. Проверка на "Сега" установи сериозни дефекти и пропуски в Централния кредитен регистър (ЦКР). Информацията за заемите на гражданите и фирмите, която търговските банки са длъжни да изпращат в БНБ всеки месец, не е напълно актуална и прецизна. Клиенти се сблъскват с това, след като им е отказан нов заем, защото погрешка са попаднали в "черния списък".
Кредитният регистър помага на финансовите институции да проверяват дали кандидатите за заеми имат задължения към други банки и дали плащат навреме вноските си. Ако някой влезе в регистъра като "некоректен", шансовете му да получи нов кредит клонят към нулата.
"Поисках да изтегля заем от банката, в която ми превеждат заплатата. Отказаха ми, тъй като в централния регистър излиза, че имам непогасени задължения. Отидох на място в ЦКР и направих справка. Излезе, че банки, с които съм прекратила отношенията си преди години, още ме водят длъжник. Най-сериозният проблем се оказа с ОББ, според която имам кредит категория "под наблюдение" от 0 лв. главница и 0 лв. просрочена лихва", разказа читателка на "Сега". През 2004 г. тя си открила кредитна карта във въпросната банка с лимит 500 лв. "Ползвах я само за покупка на мобилен телефон и в края на 2006 г., след като погасих всичко дължимо, я закрих. В клона на банката на площад "Гарибалди" оня ден първо ми съобщиха, че съм пропуснала да платя последната 12-а вноска от 52 лв. Опитах се да възразя, но ми бе казано, че компютърът не греши, и аз реших да платя за втори път уж непогасената последна вноска, само и само да изляза от черния списък. Отидох на касата, но там ме чакаше нова изненада - този път приятна. Касиерката ми обясни, че сметката ми всъщност е уредена и закрита. Същото, което твърдях и аз", разказа потърпевшата.
Още от статията на „Сега"
„Гърците стават българи", четем от първата страница на „Стандарт"
Гърците лека-полека стават българи заради кризата в родината си. След като прехвърлиха у нас бизнеса и парите си, новата мода е покупката на кола от България. Автомобилът излиза с 10-15% по-евтино. "Застраховките и данъците у вас също са на по-ниски цени. Така на година спестявам до 30-40 на сто от сумата, която трябва да дам в Гърция", заяви Янис Козас, който държи конна база в благоевградското село Дъбрава. Той уточни, че подобни сделки са изгодни само за хора, които работят у нас, защото в Гърция ще ги одрусат със солени глоби, ако карат с БГ номера. България става убежище за гръцкия бизнес заради ниските данъци и евтините имоти и коли, коментира и агенция "Блумбърг". У нас има 2000 компании от Елада, 40% от които са регистрирани от началото на годината, сочат данните на агенцията по приходите.
Още по темата от „Стандарт"
„Статистиката ревизира нагоре данните за ръста на БВП", съобщава от първата си страница „Класа"
Националният статистически институт (НСИ) ревизира нагоре данните за растеж на БВП за второто тримесечие на годината до 2%, вместо предварително обявените 1,9 на сто. Сезонно изгладените данни на статистиката показват, че растежът за периода април - юни е бил 0,3% спрямо първото тримесечие на годината при отчетен в експресните оценки на института едва 0,1% ръст.
За второто тримесечие сме произвели БВП за 18,8 млрд. лв. по текущи цени (9,614 млрд. евро). На човек от населението се падат 2 511,6 лева от стойностния обем на показателя, изчислява още статистиката. Общо брутната добавена стойност в икономиката е 16,29 млрд. лв. Индустриалният сектор увеличава относителния си дял с 2,3 процентни пункта през второто тримесечие на 2011 г. спрямо същото тримесечие на предходната година и достига до 33,4%. Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сферата на услугите, е 60,8%, което е с 3,4 процентни пункта по-малко спрямо съответния период на предходната година. Относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката пък се увеличава с 1,1 процентни пункта и достига до 5,8% през периода.
За индивидуално потребление на населението през второто тримесечие на 2011 г. се изразходват 70,1% от произведения БВП. Инвестициите формират 21,1% от него, сочат данните на статистиката. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е отрицателно в размер на 414 млн. лева и заема дял от 2,2% в структурата на БВП.
През второто тримесечие износът на стоки и услуги намалява с 1,3%, а вносът отбелязва нарастване с 0,8% спрямо предходното тримесечие. Според предварителните данни за второто тримесечие на 2011 г. крайното потребление бележи ръст от 0,5%.
Още от статията на „Класа"
„Песимизмът на домакинствата за икономиката пак расте", обобщава „Дневник" проучване на международната компания Synovate
Песимизмът за икономическата ситуация в България преобладава. От началото на тази година нараства делът на хората, които смятат, че тя ще се влоши през следващите 12 месеца и че в началото на следващата година е възможно да достигнем второ дъно на кризата.
Личните доходи са спрели да нарастват преди три години, като сега чистите доходи на човек са около 420 лв. на месец. Това са част от изводите, които показва изследване на международната компания за проучвания Synovate.
Проучването е национално и е направено в девет региона с четири различни нива на урбанизация сред 951 потребители на възраст между 18 и 69 години в преки интервюта. Проведено е през май 2011 г., когато притесненията за нова глобална рецесия все още не бяха толкова сериозни и не е ясно как августовските сривове на международните пазари, увеличенията в цените на стоките, несигурността от дълговата криза в Европа и САЩ и данните, че българската икономика също забавя ръста си, са се отразили на очакванията на домакинствата.
Основният извод е, че песимизмът расте и има значително увеличение в дела на хората (в сравнение с преди една година), които смятат, че и икономиката, и личното им положение ще се влошат през следващите 12 месеца.
Настроения като в края на 2008 г.
Сравнение на данните за последните четири години показва, че след бързото нарастване през последното тримесечие на 2008 г. на дела на хората (56%), които са очаквали икономиката да пада (първият пик на кризата), с времето все повече и повече от тях са започнали да мислят, че най-лошото вече е отминало.
Още от статията на „Дневник"
„Златото у нас поскъпнало с 200 лева за месец", информира „Монитор"
С 200 лева за тройунция е поскъпнало златото в България през август. Това е един от рекордните скокове на жълтия метал в исторически план, показват изчисления на експертите от борсата за благородни метали „Тавекс", съобщи БТА. На всички пазари, на които борсата оперира, сред които са Швеция, Латвия, Естония и Дания, златото е поскъпнало с 11,2% през август.
Заради високите цени много притежатели на благородния метал се опитват да спечелят, като го предложат на пазарите, коментират експерти. Затова и продажбите на инвестиционно злато на борсата през август са били със 157% повече спрямо юли. Цената на бижутата от чисто злато през август пък е скочила с 44 на сто спрямо предходния месец. „Когато цената се повишава, много хора решават да продават. Обикновено става въпрос за пръстени и синджири, коментира пред „Монитор" Пламен Пейчев, който е главен дилър в trader.bg. Според запознати така много българи се опитвали да решат финансовите си затруднения.
Според Пейчев в момента преобладаващата част от сделките с благородния метал са именно за продажби. Хората с пари пък сравнително рядко се решавали да купуват злато на кюлчета заради трудностите при съхранението и слабата ликвидност. По-често инвеститорите се насочвали към вложения на международните финансови пазари.
Продажната цена на 1 грам инвестиционно злато вчера е била 86,56 лева, става ясно от сайта на „Тавекс". Златно кюлче от 1 грам пък се продавало средно за 123 лева. При покупки цената е била 85 лева.
Още от статията на „Монитор"
„Държавният сайт за туризъм излезе златен", съобщава „Сега"
Туристическият сайт - bulgariatravel.org, създаден по поръчка на икономическото министерство, е на път да излезе златен. Първо, за неговото създаване още преди години държавата похарчи 2 млн. лв., а след като се разбра, че страницата заблуждава туристите с абсурдни грешки за това къде се намират туристическите забележителности, бе избрана фирма да го доразвие. Така за да направи сайта по-четивен, достъпен, пък и достоверен, министерството наля още близо 2 млн. лв. в него. Проектът се разработва от консорциума "България травъл 2010", който миналата година спечели мегапоръчката.
Изсипването на пари обаче продължава. Сега ведомството на Трайчо Трайков е обявило нова поръчка. За "скромната" сума от над 3.5 млн. лв. министерството търси фирма, която да се заеме с популяризирането на държавния туристически интернет портал bulgariatravel.org. Фирмата изпълнител ще има за задача единствено да публикува 20 рекламни банера на предни позиции в 20 туристически портали и сайтове. С парите ще бъдат направени и няколко броя електронни бюлетини, ще има и две игри с награди. Срокът на изпълнение е едва 3 месеца, а щедрото финансиране се осигурява от програма "Регионално развитие", личи от регистъра на Агенцията за обществени поръчки. Най-голяма тежест при избора на фирма ще има начинът, по който е изпълнена задачата, което, разбира се, е доста субективно.
Още от статията на „Сега"
"Дянков реже разведките заради училищата", информира „Стандарт"
Дянков развързва кесията за училищата от догодина. Ковчежникът на държавата ще налее повече пари в култура и образование, но ще почерпи с постна пица разведките според подготвените параметри за бюджет 2012. С 15-20% вдигаме субсидиите за културата за 2012 г., съобщи за "Стандарт" финансовият министър. Поне с 10% скачат и парите за школата и университетите. Всичко това обаче ще е за сметка на силовия сектор. Свиване на сумите ще има не само за МВР, но и за отбраната, ДАНС, разузнаването и контраразузнаването, коментира още Дянков. Трябва да си зададем въпроса какво правят всичките тези служби, които тежат на бюджета повече, отколкото трябва. За какво ни е военно разузнаване и от кого ни пази - от Румъния ли, от Сърбия ли, обясни подготвената ножица вицепремиерът. Заради отсъствието на повечето депутати през септември бюджет 2012 ще бъде вкаран в парламента едва през октомври. Парите за болниците може да се увеличат още от януари.
Още от статията на „Стандарт"
„На 50% вдигат авансовите плащания по програмата за селските райони", съобщава „Сега"
От 20 на 50% се повишават авансовите плащания за инвестиционните проекти по Програмата за развитие на селските райони /ПРСР/, съобщи Диана Трифонова, главен експерт от дирекция „Развитие на селските райони" към Министерство на земеделието и храните /МЗХ/. От тази възможност най-вече ще се възползват фирми, които имат проекти за модернизиране на земеделските стопанства, за изграждане и преструктуриране на преработвателни предприятия и др.
Решението е възможно, тъй като ЕК промени разпоредбите, за да улесни фермерите в условията на финансово икономическа криза.
От тази възможност ще се възползват и бенефициентите, които вече са спечелили проект в рамките на ПРСР и имат сключен договор в периода от 1 януари до 31 октомври тази година, обясни Трифонова. Според нея това е най-сериозната промяна в програмата, защото хората могат да получат половината от договорената субсидия като аванс и да започнат да изпълняват проекта.
От облекчението ще се възползват дори бенефициенти, за които е изтекъл тримесечният срок, в който имат право да подадат заявка за авансово плащане. А онези, които вече са получили 20-процентен аванс, имат право да подадат заявка за корекция.
До момента авансовите плащания по инвестиционните мерки се отпускат тогава, когато бенефициентът е представил банкова гаранция в размер на 110 процента от авансовото плащане. Оказало се обаче, че това изискване силно затруднява бенефициентите. По време на заседание на Комитета по наблюдение на програмата е разширен кръгът на допустимите гаранции, което е още едно облекчение за фермерите, смята Диана Трифонова. След промяна на програмата общините имат право да използват като гаранция т. нар. записна заповед.
Още от статията на „Класа"