„Софийският и Американският са най-добрите университети", съобщава от първата си страница „Сега"
Софийският университет е абсолютен лидер по качество на обучението сред класическите университети у нас, а Американският университет в България предлага най-добра реализация на възпитаниците си. Най-добрите икономисти у нас се подготвят извън икономическите университети. Обучението в част от масовите и нароилите се професионални направления извън водещите вузове е със съмнително качество.

Това са част от изводите, които могат да бъдат направени на базата на първата цялостна рейтингова система на професионалните направления, предлагани от българските университети. Системата бе изготвена по поръчка на просветното министерство от консорциум между "Отворено общество", МБМД и "Сирма груп" и предоставя огромно количество данни по 51 индикатора за 52 професионални направления. Безпрецедентно е ползването на информация от НОИ за осигурителния доход и реализацията на всички студенти, завършили през последните 3 години.

Системата не класира университети, а дава подреждане по професионални направления. Така един университет може да е номер 1 в една наука и последен - в друга.

С 21 първи места от предлагани общо 25 професионални направления Софийският университет е безспорният първи сред така наречените пълни университети. СУ отстъпва на най-добрия частен университет - Американския, в направление "Икономика", където е втори. Икономическите университети се включват в класацията от третото място нататък.
Още от статията на „Сега"

„Aмериканският университет поведе първата класация в България", пише на първата си страница „Дневник"
Бъдещите кандидат-студенти ще могат да правят по-информиран избор към кое висше училище да се насочат с помощта на разработената от просветното министерство и институт "Отворено общество" рейтингова система за оценка на българските университети. Първите резултати от нея бяха представени в четвъртък, като непрекъснато ще се актуализират и ще бъдат достъпни за всички на rsvu.mon.bg.

От анализа им излиза, че засега най-добро кариерно развитие осигурява Американският университет в Благоевград. Средното възнаграждение на неговите възпитаници се доближава до максималния осигурителен доход от близо 2 хил. лв.

За предпочитане е образованието по икономика също е да е от АУБ, защото предоставя най-добро обучение в тази специалност сред всички висши училища. За хуманитарно настроените Софийският университет "Св. Климент Охридски" остава безусловен фаворит. Най-бързо се започва работа с висше по медицина - процентът на безработицата сред завършващите е нулев.

Това са част от изводите на експертите, които са използвали за оценките си 51 показателя, като за базата е послужила информация от държавни институции като НОИ и Агенцията по заетостта, както и социологически проучвания сред студенти, преподаватели и работодатели. Методиката позволява всеки сам да класира университетите според интересите си или да се довери на заложените класации.
Още от статията на „Дневник"

„Нощен лекар сменя джипито", четем от първата страница на „Стандарт"
Нощен лекар сменя джипито. Личните доктори вече ще си правят кооперация за дежурствата след работно време и по празниците. 10 милиона лева отпуска здравната каса на семейните лекари, за да отварят денонощни кабинети в големите градове. Това съобщи за "Стандарт" здравният министър Стефан Константинов. Най-много нонстоп кабинети ще има в София. В момента личните доктори работят с частни медицински центрове, на които плащат между 500 и 1000 лева на месец, за да поемат пациентите им. Здравният министър предлага още във всички болници да се плащат еднакви цени по тарифа на НЗОК, а водещите лечебници да получават по-големи бюджети. За пример той посочи "Пирогов", където всеки отива първо там при спешен случай.
Още по темата в интервюто на новия министър на здравеопазването за „Стандарт"

„България се обяви против нови данъци във финансовия сектор на ЕС", съобщава от първата си страница „Класа"
България е една от държавите - членки на ЕС, които принципно са против въвеждането на нови данъци и такси във финансовия сектор. Около това мнение се обединиха вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, водещи икономисти и експерти от борсовите среди и банковия сектор след експертна дискусия вчера. Обсъдено е било въвеждането на данък върху финансовите транзакции (търговия с акции, облигации, деривативи, валута) и върху финансовите дейности, който ще засегне печалбите и възнагражденията на банкерите. При налога върху транзакциите експертите са отчели като основен негатив риска от прехвърляне на данъчното бреме върху крайните потребители. Един от рисковете при въвеждането на данък върху финансовите дейности пък са евентуални трудности при създаването на тясно координиран подход на европейско равнище поради различните национални счетоводни правила. Друга идея, която бе предложена на европейско ниво и е станала обект на дискусията в Министерство на финансите вчера, е предложението за такси във финансовия сектор. Още в края на май ЕК препоръча създаването на национално равнище на фондове за разрешаване на банкови проблеми със средства от облагане на банковия сектор. Събирането на таксите може да става или в националните специализирани фондове, или в националните бюджети. Според българските експерти приходите от въвеждането на банкови такси трябва да отиват в самостоятелни фондове извън националните бюджети и това е залегнало в българската позиция. Такъв фонд в България обаче трябва да се направи едва когато е готов общият механизъм за разрешаване на кризи в Европейския съюз. Към момента седем държави - членки на ЕС, имат въведени национални системи от такси, чиито параметри се различават и това повдига въпроса за двойното облагане и нарушаването на конкуренцията. Сред тях са Германия, Франция, Великобритания и Швеция. Според Любомир Бояджиев, председател на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП), всички участници в дискусията са били единодушни, че не трябва да се приемат данъци и такси, които да се явяват като общо наказание на целия финансов сектор по света за икономическата криза.
Още от статията на „Класа"

„Премиерът поиска ГДБОП да подхване контрабандата", съобщава от първата си страница „Монитор"
Премиерът Бойко Борисов поиска борбата с контрабандата да стане приоритет за ГДБОП, тъй като по този начин ще се увеличат приходите в хазната. Министър-председателят присъства на освещаването на новата сграда на антимафиотите, която се намира на 7-и километър на бул. "Цариградско шосе".

Осигурихме необходимото финансиране, за да стане факт преместването на ГДБОП, ДАНС и ДКСИ и да се оптимизира работата", подчерта още премиерът.

"Днешният ден показва каква е политиката на българското правителство към служителите на МВР - да подобрява условията, в които те работят, да бъдат устремени в своята работа", каза на свой ред вътрешният министър Цветан Цветанов, който също присъстваше на откриването.

Служителите на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" се изнесоха от старото си работно място на бул. "Черни връх" в центъра на София, където преди се помещаваше бившото УБО и се настаниха в нова лъскава сграда, построена по европейски стандарт.
Още от статията на „Монитор"

„Холдинг "Пътища" може да загуби договора, ако забави "Тракия", предупреждава „Сега"
Друга фирма може да строи отсечката от Ямбол до Карнобат на магистрала "Тракия", ако сегашните изпълнители забавят изграждането. "Няма да се поколебая да прекратим договора със строителите, ако работата изостава", заяви вчера министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев по време на инспекцията на аутобана.

Той обясни още, че отсега нататък всеки месец ще се правят проверки. На отсечката от Ямбол до Карнобат се строи от консорциум от 9 български фирми, сред които са "Галчев инженеринг" и свързаните с бизнесмена Васил Божков Холдинг "Пътища", "Мостстрой" и др. Наскоро "Мостстрой"обяви несъстоятелност.

До момента фирмите, изпълнители на последната отсечка от 'Тракия", са на етап подготвителни работи, обясни Плевнелиев. По думите му обаче няма изоставане в графика, защото строителството е започнало по-късно. Регионалният министър обясни, че от консорциума с водещ партньор Холдинг "Пътища" са поискани допълнително още две банкови гаранции, за да се подсигури навременното изпълнение на проекта. От холдинга все още не са отговорили на искането.
Още от статията на „Сега"

„КФН готви двойно увеличение на таксите си и въвеждане на нови", предупреждава „Дневник"
Комисията за финансов надзор (КФН) подготвя двойно увеличение на всичките такси, които заплащат поднадзорните й лица, а освен това планира да въведе и над десет нови. Това става ясно от внесен за съгласуване в Министерството на финансите и правителството проект за нова Тарифа за таксите на регулатора, с които "Дневник" разполага.

Промяната ще засегне всички участници по веригата - инвестиционни посредници, управляващи дружества, фондове за имоти и вземания, публични компании, борсата, застрахователи и пенсионни компании.

Ефектът от повишените такси ще е противоречив за крайните клиенти, като според представители на посредниците те едва ли ще натоварят инвеститорите, търгуващи през тях. По-скоро ще свият още повече маржовете си. Някои експерти обаче не изключват промените да доведат до повишение в цените на застрахователните полици.

Източници на "Дневник" от финансовото министерство заявиха, че целта на КФН е с новите такси да бъде компенсиран недостигът в държавната й субсидия, който е 4.3 млн. лв. Още при подготовката на държавния проектобюджет регулаторът поиска 9.6 млн. лв. трансфер от държавата, при което от финансовото министерство отпуснаха сумата от миналата година - 5.3 млн. лв. (виж таблицата).
Още от статията на „Дневник"

"Правят в "Кремиковци" тръби за "Южен поток", съобщава „Стандарт"
Тръбите за "Южен поток" и "Набуко" може да се правят в "Кремиковци". Такъв вариант е бил обсъждан с представители на германската "Манесман", която е най-големият производител т. нар. безшевни тръби, нужни за изграждането на газопроводите. В случай, че компанията бъде избрана да достави оборудването, то може да се прави на производствена площадка в комбината ни. "Кремиковци" няма нужното оборудване, но немците може да докарат машината си за тръбите тук и в завода да се правят само заготовките. Това научи "Стандарт" от хора, участвали в разговорите за проекта.

Две китайски фирми ще спорят за активите на комбината на търга днес, съобщиха източници на "Стандарт". Едната компания е от Шанхай, а другата също е китайска, но седалището й е в Сингапур. Те ще наддават за производствената площадка от начална цена 452 млн. лв. Днес е и рожденият ден на комбината. На 5 ноември са пуснати първите пет завода в металургичния гигант през 1963 година. Денят се чества и като официален празник на металурга. Точно във фаталния 13-и час ще стане ясно дали от втори опит ще се продадат активите на фалиралия комбинат. На предишното наддаване на 13 септември не се явиха кандидати.
Още от статията на „Стандарт"

„Индустрията изтегли икономиката на плюс", съобщава „Монитор"
През третото тримесечие българската икономика ще регистрира ръст от един процент на годишна база, а двигател за възстановяването е индустрията. Това е прогнозата на председателя на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски, която той направи вчера при представянето на редовния тримесечен доклад на центъра. Благоприятната външна среда, която включва развитието на световната икономика и увеличаването на международната търговия, също са сред причините, които обуславят растежа в нашето стопанство. За промишлеността се очаква да има повече от 3 на сто ръст.

За цялата 2010 година обаче икономиката ще има спад близо до нулата. Увеличенията на БВП от третото и четвъртото тримесечие няма да успеят да компенсират първите две тримесечия, които бяха много трудни, констатират от ЦИР.

Анализаторите са регистрирали бързо възстановяване в гражданско-инженерното строителство. Неговата продукция след март се приближава до миналогодишните си нива, през август е надхвърлила предкризисния обем.

Спадът на добавената стойност в този сектор ще се свие близо до нулата през третото тримесечие на годината, прогнозира Прохаски. Месечният оборот в търговията на годишна база също има възходящ тренд от пролетта насам, но все още е минимален. Въпреки първоначалния растеж в търговията на дребно с хранителни стоки през август отново е паднала под нулата на годишна база.
Още от статията на „Монитор"

„Докога безработните ще си докарват по-високи доходи от работещите", търси отговор на въпроса в анализа си „Сега"
България е най-бедната страна в Европейския съюз, а социалните помощи са обидно ниски. И въпреки това хиляди предпочитат да живеят на помощи, вместо да заемат някое от 8000 работни места, които остават свободни всеки месец. Работодателите разказват как мнозина отказват да се хванат на работа, защото я тя им се вижда тежка, я заплатата - ниска. А всеки социален министър идва на власт с обещанието да изкорени професията "социално слаб", но накрая капитулира и просто иска повече пари от бюджета за социално подпомагане.

Защо се получава така? Аритметиката показва, че семейство с двама безработни може да си докара по-високи доходи, отколкото домакинство с един работещ на минимална заплата, например. Парадоксално, но факт. Правителството определя гарантиран минимален доход, който от години стои закован на 65 лв. Според него се диференцират сумите, които едно домакинство може да получи от държавата. Така по закон семейството с двама безработни и две деца трябва да разполага на месец поне с 215.80 лв., които държавата е длъжна да осигури. И ще ползва още редица помощи за отопление, за обучение на децата и т.н. Ако обаче единият родител от това семейство си намери работа на минимална заплата от 240 лв., то ще загуби всички права за подпомагане, понеже доходът ще надхвърли 215.80 лв. А за толкова работят над 160 000 българи. Е, държавата ще даде по 35 лв. за децата, с което семейният доход ще стане (след приспадането на осигуровки и данъци) 259 лв. Разликата е пренебрежимо малка, за да се блъска човек по цял ден, като може тайно да заработва нещо на черно и да чака на помощи.

В ромските общности например отдавна са усвоили всички начини да финтират системата. Например родителите на многолюдната челяд обикновено не сключват брак. Таткото не признава децата и майката, като самотно отглеждаща ги, получава по-голяма помощ. На дете й се полагат минимум по 65 лв. на месец, към това обикновено идва целева помощ за отопление от 276 лв., за първокласник - още 150 лв. Ако някое от децата е с увреждане, парите се удвояват и т.н., и т.н.
Още от статията на „Сега"

„Български газ задържа цената", съобщава „Стандарт"
Цената на природния газ в България няма да се повишава от Нова година, заяви шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов при започването на добива на синьо гориво от находищата "Калиакра" и "Каварна". "Вече сме конкуренти на "Газпром" - не пропусна да се пошегува премиерът Бойко Борисов, докато лично пускаше кранчето. На символичния старт присъстваха министърът на икономиката Трайчо Трайков, посланикът на Великобритания Стийв Уйлямс и шефът на шотландската компания концесионер "Мелроуз" Дейвид Арчър.

Добивът от 400 млн. кубика газ на година ще задоволява до 15% от вътрешното потребление, като залежите ще стигнат за 6-7 години. Собственото производство гарантира диверсификация на пазара и по-ниски цени, каза още премиерът. Той пожела да се намерят нови находища, което ще е добре за икономиката и за българските потребители. През 2011 г. компанията "Мелроуз" ще разработва два сондажа на природен газ в Черно море, а правителството вече е обявило конкурс за проучвания за шистов газ и се чакат оферти, заяви Трайчо Трайков.
Още от статията на „Стандарт"

„Проучваме възможностите за инвестиция във възобновями източници", казва в интервю за „Дневник" Едоардо Гароне, президент на ERG
Едоардо Гароне е президент на една от най-големите енергийни компании в Италия, ERG. Фирмата е основана през 1938 г. и започва със създаването на рафинерии. В момента в портофолиото й влиза и производството на топлоенергия, както и създаването на централи, които работят с възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). От миналата година в групата ERG вече влиза и телекомуникационна компания. Финансовите резултати на компанията за първото полугодие показват, че приходите й за този период са 3.8 млрд. евро, като основната част от тях идват от рафинериите. Нетната печалба за периода е 60 млн. евро.

Компанията е и спонсор на футболния клуб "Сампдория", който е собственост на фамилията Гароне. Едоардо Гароне беше в България за създаването на организацията "Конфиндустрия-Балкани", която обединява италианските инвеститори в балканските страни. Засега компанията на Гароне няма бизнес в България, но скоро това може да се промени. Пред "Дневник" Гароне разказа каква е ролята на "Конфиндустрия" за бизнеса, какви са плановете на ERG в региона и каква е ползата от финансирането на футболен клуб.
Колко са важните Балканите за италианските инвеститори
Организацията на италианските инвеститори съществува от стотина години, а в момента Едоардо Гароне е неин зам.-председател. "За това време тя се превърна във важна среда, която обединява италианските предприемачи", обяснява Гароне. За да разясни защо се създава балкански клон на организацията, президентът на ERG и зам.-председател на "Конфиндустрия" обяснява, че в последните години износът от Италия към Балканите се равнява на 10 млрд. евро.

"Това надхвърля търговския обмен на страната с големи икономики като Китай или Бразилия", уточнява Гароне и допълва, че балканската организация ще се ръководи от София, защото в последните три години България се оказва важна за италианските компании.

България - интересна, но с проблеми
Въпреки че компанията на Гароне все още няма бизнес в страната, той смята, че потенциал за инвестиции тук има. "Пример за това е вложението на "Италчименти" от 250 млн. евро в производствените мощности на "Девня цимент". Освен това в страната има и доста силно присъствие и на други италиански компании. В организацията ни тук членуват над 220 фирми", обяснява Гароне. Според него потенциално интересни за нови вложения са инфраструктурните проекти. "Освен това България може да се превърне в логистичен център на Балканите, защото има благоприятно местоположение."

Президентът на ЕRG не е запознат в детайли със ситуация в България. За краткия си престой в София обаче бързо се информирал за основни проблеми, сред които и предстоящото увеличение на осигуровките. Дипломатично обаче отговаря на въпроса дали подобни ходове спират чуждите инвеститори. "Имах възможността да се информирам за ситуацията в България, както за позитивните, така и за негативните аспекти на бизнес климата. Виждам обаче предпоставки за привличане на повече инвестиции."

На първо място сред преимуществата на България той изтъква това, че тук има "много млади и добре образовани хора". Припомня обаче, че за да се стимулират чуждестранните вложения, трябва да има ясни правила и нормативна база за правенето на бизнес, които да не се променят често. "Ясната и фокусирана икономическа политика на правителството също е от значение", допълва Гароне. С едно изречение намеква, че трябва да се подобри и ускори усвояването на еврофондовете, и подчертава важността, им като казва, че до 2013 г. за България са предвидени около 7 млрд. евро.

Съвместен проект
В последните години компанията на Гароне работи активно в областта на възобновяемите енергийни източници. "В тази сфера наблюдаваме внимателно Балканите и България", казва Гароне. Уточнява, че тъй като производството на енергия от вятър е доста експлоатирано, компанията му се е насочила към други не толкова застъпени алтернативни начини за производство на ток като слънчеви и водни централи.

"С помощта на Уникредит Булбанк миналия юни се насочихме към България и направихме доста срещи. Към момента нямаме изяснена инвестиционна програма, но следим с интерес ситуацията и сме готови да влезем на българския пазар, когато на хоризонта се появи благоприятна възможност", обяснява Гароне и добавя, че плановете на ERG за инвестиции тук ще станат ясни към края на декември.

Засега се знае, че секторът за инвестиции ще са възобновяемите енергийни източници, който е един от най-привлекателните в последните години за чужди вложения. Освен това евентуалният проект на италианската компания ще се осъществява с дългогодишния й партньор "Лукойл", а намеренията за подобни инвестиции важат за почти всички държави, в които руската компания присъства. "Те нямат опит с възобновяемата енергия, но имат позиции в тези страни, включително и в България. Ще използваме нашия опит във ВЕИ и техните позиции", обяснява Гароне.
Още от интервюто на „Дневник"

„Насочваме се към пазарите в Централна и Западна Европа", казва в интервю за „Класа" Антон Петров, член на СД на „Стомана индъстри" и председател на Българската асоциация на металургичната индустрия
Г-н Петров, неотдавна бе съобщено, че „Стомана индъстри" възстановява на работа 100 души. Това според вас сигнал ли е, че има подобрение на пазара и той започва да се възстановява?

- Като се имат предвид първите признаци за възстановяване през първата половина на 2010 година, предимно в западноевропейските пазари. Те се отнасят по-специално за продуктите на фирмата с добавена стойност (ламарини и специални стомани). Затова „Стомана индъстри" пристъпи към адаптиране на производствените си планове и тяхното обезпечаване с работна сила. Да, това е положителна стъпка.

Премина ли пикът на кризата в металургичния сектор - имам предвид не само у нас, а и в чужбина?
- Както казах, през 2010 година се забелязват известни признаци за възстановяване на международните пазари. Поради проблемите в строителството и в други сектори българският пазар на метали обаче все още е в сериозна стагнация. Неблагоприятно влияние върху рентабилността на предприятията от металургичния сектор оказва поскъпването на цените на суровините. Това се чувства особено силно в производството на изделия от цветни метали (мед, месинг, медни сплави).

Какви мерки предприе и предприема „Стомана индъстри" в борбата с кризата освен оптимизация на разходите? Направени ли са сериозни структурни промени? 2010 г. по-добра ли е за предприятията в сравнение с 2009 г.?
- От началото на кризата през 2008 година собственикът на „Стомана индъстри" - SIDENOR Group, се фокусира върху генериране на стабилни парични потоци, намаляване на дълга, оптимизиране на работния капитал, намаляване на разходите и подобряване на производствената ефективност. В същото време чрез засилване на своите обширни производствени възможности при производството на продукти с висока добавена стойност успяваме да проникнем в нов пазарен сегмент, извън силно засегнатия от кризата строителен сектор. Затова 2010 година се очаква да бъде по-добра от 2009 година.
Още от интервюто на „Класа"

"Спират парното само, ако никой не плаща", казва в интервю за „Монитор" Валентин Николов, депутат от ГЕРБ
Г-н Николов, какви са вижданията на ГЕРБ за развитие на топлофикационния сектор и какви законодателни промени инициирате в тази връзка?
- Въпросът с топлофикациите е, че са наследени много проблеми, които трябва да се решат. Част от тях са екологични, други са свързани с отношенията с потребителите, а третата част от проблемите касаят отношенията на топлофикациите с държавата, тоест определянето на цените.По първия виждате, че търсим решение, особено с „Брикел", с ТЕЦ „Сливен", с ТЕЦ „Перник", където трябва да се изградят сероочистващи инсталации, в противен случай те трябва да затворят. Получава се нещо от рода на 1-ви и 2-ри блок на АЕЦ „Козлодуй", тъй като те трябва да се затворят, защото има европейска норма и ние няма как да избягаме от това. Причина за всичко това е, че предишните правителства не са оказали контрол и не са взели съответните мерки, когато е било време.По другия проблем - за отношенията с потребителите, трябва да се търси вариант те да се дисциплинират, но едновременно с това техните интереси не бива да бъдат накърнявани. Говорих с министъра на икономиката и енергетиката и той е склонен да търсим вариант за дисциплиниране на потребителите, докато принципалът на софийската топлофикация - председателят на СОС, предлага мерки, с които абонатите да бъдат стимулирани да плащат.

Какви са идеите за дисциплиниране на потребителите?
- Да се спира парното на сградите, в които много голям процент от хората не си плащат.

Има ли някакво окончателно виждане за това какъв да е процентът?
- През март министърът на икономиката беше казал 70%, в един доклад на „Топлофикация - София" бяха посочени 50%, но лично според мен спирането на парното трябва да става при неплащане на над 70% от абонатите.Според принципала на софийската топлофикация пък изобщо не трябва да се стига до спиране на парното. Затова според него спирането на парното в сградите с много длъжници трябва да се заложи само като опция в закона, но до такива драстични мерки да не се стига. Тоест всяка топлофикация да прилага тази мярка по собствено усмотрение, когато всички други възможности за събиране на дълговете са изчерпани. Това означава в закона да бъде записано и нещо друго - че услугата е солидарна.

Няма ли опасност тази солидарност да се пренесе и като задължение да се плащат солидарно сметките на неизрядните съседи?
- Става въпрос за солидарност на самата услуга. Сметката на топлофикация идва спрямо показанията на топломера на абонатната станция и ако по-голямата част от сметката не е платена, клиентите, присъединени към една абонатна станция, солидарно остава без парно. От друга страна, трябва да се търси вариант за инвестиции в тези централи, които нямат когенерации, или да се търси вариант за влагане на зелена енергия в тях, така че да може цената на природния газ да не формира основната част от цената на топлинната енергия.
Още от интервюто на „Монитор"