„Жандармерия в гетата", четем от първата страница на „Стандарт"
Жандармерия влиза в ромските гета. 800 въоръжени до зъби пазители на реда в цялата страна са в бойна готовност, съобщи шефът на Охранителна полиция комисар Милчо Енев. Те ще се намесят при всеки опит за размирици в гетата в Пловдив, Бургас, Сливен, Пазарджик, София и другите градове. МВР има сигнали, че рокери и роми стягат бойни отряди. Мярката бе взета, след като премиерът Бойко Борисов скастри остро МВР за неадекватните действия в Катуница.
Селото пламна, след като хора на Цар Киро убиха 19-годишния Ангел Петров. Хиляди скандираха вчера "Възмездие" на протестни шествия от София до Варна. Привечер искрата се пренесе в пловдивската Аджисан махала след слух, че Кирил Рашков се крие там. Ромите в съседните Столипиново и Шекер махала почнаха да се въоръжават с ножове и брадви. 200 жандармеристи са готови да се намесят в случай на конфликт.
Още по темата от „Стандарт"
„Бунтовете срещу политическия чадър над Цар Киро се разрастват", обобщава от първата си страница „Сега"
Трупаното с години напрежение в пловдивското село Катуница, многократното изплъзване на Кирил Рашков, известен като Цар Киро, от закона, традиционната заигравка на политиците с него по време на избори завършиха с убийство, погроми, палежи на къщи и коли, закани за саморазправа и дори за етнически войни. Бунтът, започнал в Катуница в петък, вчера бе подкрепен с шествия в Пловдив и София. Само две денонощия бяха достатъчни, за да се демонстрира пълното отчаяние на хората от дългогодишното бездействие на органите на реда и абсолютното безсилие на МВР при кризисна ситуация.
Полицията първо допусна да се стигне до смъртта на едно 19-годишно момче, въпреки че няколко дни преди това е била информирана, че се отправят заплахи за живота му. После позволи на няколкостотин души да вилнеят в селото, наречено вече пловдивското Косово, пред безучастните погледи на тежковъоръжени полицаи и жандармеристи, оборудвани включително с бронирани машини и устройства с водни струи. Накрая МВР обяви бездействието си за гениална стратегия, а вътрешният министър Цветан Цветанов похвали подчинените си. Само премиерът Бойко Борисов, след часове мълчание, с половин уста призна, че полицията е "изпуснала" ситуацията. И се закле, че няма политически чадър над Рашков и всички ще си получат заслуженото. "Първо, още вчера пратих главния секретар в Катуница и лично аз не съм доволен от действията на МВР. За мен и главният секретар, и регионалният директор изпуснаха ситуацията. Защото, Бог да ги прости момчетата, извършителят е задържан. Трябваше да се обясни, ще си получи затвор. Вие помните, когато на бул. "България" българи размазаха хората, надбягвайки се, или примерно колко такива има. Никога не са се превръщали в етнически проблем. Но нямаше рокери, нямаше агитки тогава, нали? Така че виновните - в затвора", каза премиерът.
Още от статията на „Сега"
„Европа има 40 дни да угаси дълговия пожар", обобщава от първата си страница „Дневник"
Европа трябва за броени седмици да изготви мащабен план за решително преодоляване на дълговата криза до следващата среща на Г-20, която ще се проведе в Кан на 4 ноември. Част от него ще бъде увеличаването в пъти на парите в Европейския фонд за финансова стабилност (EFSF) от 440 млрд. до 2-3 трилиона евро и по-ранно активиране на извънредните му правомощия още от 2012 г.
Ще е необходимо засилване на антикризисния фонд на МВФ и нова рекапитализация на банковата система в еврозоната с десетки милиарди евро. Гърция продължава да твърди, че ще върне всеки свой заем, докато медии и анализатори съобщават за краен сценарий с частичен гръцки фалит (отписване на около 50% от кредитите), без да се изоставя единната валута.
Целта е да се очертае "противопожарен ров" около получаващите помощи Гърция, Ирландия и Португалия и да се натрупа достатъчно капитал за евентуална защита на Италия и Испания и на еврозоната като цяло.
Всичко това се случва под силен натиск от страна на САЩ, МВФ, Китай и развиващите се икономики от групата БРИК над европейските лидери да започнат да изпреварват събитията, вместо да подтичват след тях.
Още няма яснота как ще се съберат 2 трилиона евро, но е логично голямата част от тях да са държавни гаранции от членовете на еврозоната (проблемът е, че Германия все още е категорично против) за евентуална нова помощ. Друг вариант е ЕЦБ да пожертва удържането на ниската инфлация в името на оцеляването на еврозоната, т.е. да започне да печата пари.
Още от статията на „Дневник"
„Европа търси 80 млн. специалисти за следващите 10 години", съобщава от първата си страница „Класа"
През следващите 10 години на европейския трудов пазар ще има търсене на специалисти за 80 млн. работни места в резултат от смяната на поколенията и напредъка на технологиите. Това сочи анализ на организацията Businesseurope, представен у нас от Българската стопанска камара (БСК). Особено остър ще бъде недостигът в области като физика, математика, инженерни науки, здравеопазване и др. Експертите отчитат, че очакванията са за нарастващо търсене на висококвалифицирани специалисти и намаляващо търсене на хора с ниска квалификация.
Проблемът с качествената и високообразована работна ръка не е чужд и у нас. Според доклад на „Менпауър" 42% от работодателите имат затруднения да попълнят свободни позиции в сравнение с 34% в световен мащаб. Най-трудни за попълване са вакантните места за инженери, мениджъри и ръководни кадри, както и за занаятчии и ИТ специалисти. В същото време според данни на БСК едва 20% от студентите в страната се обучават в най-търсените от бизнеса технически и инженерни специалности. Вече започва да се усеща и липсата на достатъчно и добри кадри и в здравната система, предупреждават от работодателската организация.
Европейската комисия на свой ред изчисли, че до 2015 г. недостигът на работници в сектора на високите технологии ще бъде между 384 хил. и 700 хил. души.
Затова от Businesseurope отчитат необходимостта от реформи. Сред най-наболелите са социалната защита и намаляването на данъчната тежест върху труда. Високите нива на обезщетения за безработица демотивират безработните да търсят работа и е нужно въвеждането на активни мерки и модернизация на системите. Реформи трябват и в европейските пенсионни системи, като сред възможностите е повишаването на възрастта за пенсиониране.
Още от статията на „Класа"
"Докторът те мотае, глобяват го", пише на първата си страница „Монитор"
Докторът ще отнася люти санкции, ако размотава пациента, кара го да чака излишно и му губи времето по всякакъв начин, който няма отношение към лечението. Това предвижда проект на закон за защита правата на пациента, подготвян от ГЕРБ, който се предвижда да влезе за разглеждане в здравната комисия на парламента до края на есента.
Проблемът е залегнал в отделен член, отнасящ се до зачитането времето на пациента, разясни за „Монитор" председателката на здравната комисия в Народното събрание Десислава Атанасова. Сега немалко хора се оплакват, че се налага да чакат с часове пред кабинетите на лекарите и да бъдат препращани от едно място на друго, без да се отчита нито състоянието им, нито факта, че не са здрави хора, разясни народната представителка и уточни, че видът санкции ще залегнат в поднормативен документ след приемането на закона.
В бъдеще близките на болния ще могат да го посещават по всяко време в болницата, а не както е сега - само в часа за свиждане, когато накуп в стаята се изсипват роднините и приятелите на всички пациенти, шумят и пречат на останалите на легло, както и на медсестрите и санитарките да си вършат работата. Преди да бъдат пуснати вътре обаче, ще им бъде разяснявано какви са правилата и предупреждавани да не пречат и да не се инатят, ако от персонала ги помолят да напуснат.
При пациентите по всяко време ще могат да бъдат пускани адвокат, нотариус, психолог, свещеник, мюфтия или духовник от религията, която изповядва болният, ако пожелае. Персоналът на болницата ще има задължението да им осигури усамотение за изповед или изповядване на завещание с подходящ параван, ако пациентът е в обща стая, а санитарката излезе навън.
Още от статията на „Монитор"
"Корабите по Дунав с GPS", информира „Стандарт"
Корабите по Дунав ще трябва да са с поставени GPS системи до края на годината. Целта е от 2012 г. митничарите да следят със сателит всички плавателни съдове по реката и да реагират, ако има отклонение от маршрутите им или спрат на определено място за по-дълго време от обичайното. Така се очаква да се ограничи контрабандата, обясниха експерти пред "Стандарт". В същото време от средата на следващата година трябва да заработи онлайн връзката между данъчните и митниците за следене на горивата от данъчните складове до крайните потребители. За засилване на контрола премахнати ще бъдат хартиените декларации за платен акциз и ще бъдат въведени електронни. Проблемът в момента е, че хартиените декларации могат да се използват многократно и да се извършват злоупотреби. Електронната акцизна декларация ще се издава при платен акциз, а електронният пад ще служи за превозването до друг данъчен склад. Така по всяко време ще може да се сверява количеството гориво, отчетено от измервателните уреди, и количествата с платен акциз. Ако има разминаване, ще се извършват проверки къде по веригата незаконно се е отклонило гориво.
Още от статията на „Стандарт"
„Е-правителството се отлага за 2013 г. въпреки ултиматума на премиера", разкрива „Сега"
Въпреки че премиерът Бойко Борисов даде ултиматум до 6 месеца да се изгради ефективно електронно правителство и предупреди министрите си, че ще уволни всеки, който го саботира, вчера стана ясно, че е-правителството се отлага за 2013 г. Ще чака по-добри времена и разширяването на електронните услуги за бизнеса и гражданите в общините. Това се разбира от съобщение на Оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК), цитирано от "Медиапул".
Изпълнителят на най-големия проект на стойност 18.4 млн. лв. за електронното правителство - транспортното министерство, признава, че срокът се удължава с една година заради обжалване на тръжна процедура за избор на консултант. Проектът трябва да свърже в една система около 100 административни услуги, сред които имотния и търговския регистри, кадастъра и личните данни от системата на гражданска регистрация. Той обаче изостава значително от графика заради обжалване на избора на консултант по проекта - "Д енд Д консултинг", признаха от транспортното ведомство. И допълват, че утежняващо обстоятелство е и включването на Съвета за административна реформа (САР) като партньор в проекта.
С това обаче облаците не се разсейват. Заради съмнения за двойно финансиране е прекратена процедурата за въвеждане на електронни услуги в министерствата и общините за 10 млн. лв. От ОПАК изтъкват, че при 16 от 27 подадени проекта е установено припокриване на вече финансирани дейности с европейски средства, основно по програма ФАР.
Още от статията на „Сега"
„Банки поемат управлението на "Алма тур", съобщава „Дневник"
Банките - кредитори на туристическата агенция "Алма тур БГ", може да поемат контрола над нея, след като дружеството спря работа заради "временни финансови затруднения". Уникредит Булбанк и Централна кооперативна банка (част от групата на "Химимпорт") са поискали да се изпълни залогът върху туристическата фирма, срещу който тя е получила заем от общо около 13.25 млн. евро.
Двете банки са поискали с молба до Агенцията по вписванията да бъде назначен посочен от тях управител на "Алма тур БГ", както е по закон, става ясно от Търговския регистър.
За финансовите проблеми на "Алма тур" се заговори в началото на месеца, след като от авиокомпанията "България ер" (също от групата на "Химимпорт") отказаха да изпълнят чартърни полети по програмата на едно от дружествата от групата "Алма тур флай".
Това забави връщането от почивка на стотици чужди туристи, като последната група отпътува преди дни. "Алма тур флай" също е заложена в полза на Емпорики банк и "България ер", но няма информация някой от кредиторите да е поискал задействане на процедурата за придобиване на контрола над дружеството.
Миналата седмица от "Алма тур" обявиха, че спират временно работа заради финансови проблеми. Това стана, докато над 180 клиенти на туроператора бяха на почивка в чужбина. Те се върнаха с полети на "България ер" в събота, като част от тях разказа, че се е наложило да плащат втори път за хотел.
Още от статията на „Дневник"
„За" (кон)федерални данъци" е заглавието на седмичния коментар за „Сега" на д-р по икономика Емил Хърсев
Нов данъчен проект пусна Европейската комисия за мюре - изкуствена патица, по която цяла Европа да изстреля залп унищожителни аргументи. Според това кой колко и доколко злобно ще псува новите данъчни идеи (само опаковката им е нова), евроинтеграторите от Берлин, Брюксел и Париж ще премерят хладнокръвно степента на проникване (penetration ratio), ще изчислят фактори на влияние (impact factors) на ползваните агитатори и ще напишат сценария за фискална реформа на Евросъюза.
Проектът за нови данъци в полза на централния брюкселски бюджет ще бъде гръмко отхвърлен точно в този момент, когато доверието в европейската идея е силно разколебано, когато съвсем сериозно се обсъжда "смъртта на еврото" и се гласи "пилотиран фалит" на Гърция. Всъщност сега е моментът за популяризиране на идеите за усилване на централната власт и превръщане на рехавия политически съюз в по-стегнат субект - бъдеща Европейска федерация, поне конфедерация.
Запознатите с коерсивната теория на лорд Дарендорф знаят, че най-добра среда за методите за коерсивно убеждение (популярно назовавани "ментален контрол", "промиване на мозъци" и пр.) се създава в условията на дестабилизация, особено ако е трайна и обхваща жизнени обществени функции. Тогава възниква т.нар. "култура на страха". Хората и общностите са готови да направят жертви да възстановят стабилността, асоциирана с властта.
Е, култура на страха вече създадохме. Икономическата депресия, от която не се вижда изход поне през следващите 2-3 години, ще е торна почва за развъждане на всякакви страхове. С подходящо индоктриниране обществото по-лесно ще приеме идеята, че трябва да жертва права и доход, за да върне спокойствието и сигурността на предкризисните години. Кризата и последвалата депресия сочат, че съюзът е отишъл далеч, където егоизмът на националните правителства и локалните политици може да застраши всички - ако например срине общата валута и финансовите пазари. Или ако някое тъпо националистическо вето разгради Шенген.
Още от статията на „Сега"
„Сметката за парно с 13 лева отгоре", изчислява „Монитор"
Средно с около 13 лв. на месец ще набъбне сметката за парно на двустаен апартамент през тази зима. Това става ясно от проекта на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за поскъпване на топлинната енергия.
Предложението е тя да скочи с до 8% в големите градове и във вторник ще бъде подложено на обществено обсъждане. Абонатите на топлофикационните дружества все още не са усетили увеличението на цената на парното от 1 юли с 4-5% в цялата страна. Така, ако бъде прието и сегашното, в някои градове цената на топлото ще бъде с 12% по-висока спрямо миналата зима. При положение че предния сезон хората, живеещи в двустайни апартаменти, са платили средно около 730 лева за шестте месеца, в които се ползва парно, сметките показват, че тази година сумата ще набъбне с около 100 лева. А може и да е още по-висока, ако зимата се окаже люта.
Според проекта на регулатора от началото на следващия месец топлото ще поскъпне най-много в Казанлък и Разград - с около 8%. За столицата увеличението на цената е с 5%. Със същия процент се предвижда да скочи парното в Пловдив, Бургас и Враца. Цените във Велико Търново и Варна ще са с 2-3% по-високи спрямо тези от 1 юли. Незначително ще е повишението на цените в Русе, Перник и Сливен, където корекцията ще е с под 1%.
Единствено в Габрово парното няма да поскъпва и се запазва нивото от 1 юли, когато беше последната промяна. Като се вземат и двете увеличения в София, където има най-много потребители на парно, цената ще е с 9,5% по-висока спрямо миналата година.
Още от статията на „Монитор"
"244 нови компании на есенния технически панаир в Пловдив", съобщава „Класа"
Общо 244 нови компании ще се представят за първи път на тазгодишния Международен технически панаир в Пловдив, съобщиха организаторите на най-голямото изложение за инвестиционни стоки в Югоизточна Европа. То се открива днес и ще продължи до 1 октомври. Появата на нови изложители е резултат от усилията ни да предоставим по-атрактивни условия за участие, обясни изпълнителният директор на панаира Богомил Бонев.
По предварителни данни 884 директни изложители и 590 представени фирми от общо 44 държави ще се включат в изложението, което представлява 57 % ръст спрямо м.г. Чуждестранните експозиции са по-големи по размери в сравнение с миналата година, като ръстът на ангажираните покрити изложбени площи е 23%. Тази година страната партньор е Русия, нейното присъствие е много важно за българския бизнес, подчерта Богомил Бонев.
В България са регистрирани 4652 фирми с участие на руски капитали и 396 представителства на руски компании. През миналата година Русия зае трето място по обем на инвестиции в България след Холандия и Кипър. Стокооборотът между България и Русия се увеличи с 32,9% спрямо 2009 г. - двойно повече от общия ръст на търговията с всички страни, и достигна близо 4,7 милиарда долара. Така Русия зае второ място във външнотърговския обмен на България, първо място във вноса и 10-о място в износа, който е нараснал с 44,2%. Нашата страна експортира медикаменти, вина, арматурни изделия, резервни части за леки и товарни коли, петролни масла, козметика, акумулатори, селскостопански стоки, хранителни продукти. От Русия се доставят основно нефт и природен газ, суровини, материали и изделия на машиностроенето.
Опитът на България и Русия в разработването на модерни технологии и продукти ще бъде във фокуса на Иновационния форум, който ще се проведе днес и утре в рамките на панаира. Официално участие са обявили Гърция, Турция, Словашката република, Китайски Тайпе и Ирак, а колективно - фирми от Германия, Полша и Сърбия. Над 80 световни технологични новости ще бъдат демонстрирани в Пловдив.
Още от статията на „Класа"