OTP Bank, най-големият кредитор в Унгария, е на път да продаде подразделението си в Румъния (OTP Bank Romania) на Banca Transilvania през първото тримесечие на годината, съобщава Bloomberg.
Тази сделка ще отбележи четвъртото голямо придобиване на Banca Transilvania за по-малко от десетилетие, след придобиването на Volksbank Romania, Bancpost и Idea Bank. Условията по продажбата са договорени и се очаква сделката да бъде официално обявена скоро след одобрението й от бордовете на съответните банки.
Брокерската фирма Concorde, базирана в Будапеща, оцени сделката на 350 милиона евро.
Този ход означава агресивната стратегия за разширяване на Banca Transilvania и нейния ангажимент да разшири позицията си в румънския банков сектор.
Сделката е поредната в посока консолидация на румънския банков пазар след като Alpha Bank, един от видните играчи в румънския банков сектор, беше придобита от UniCredit. Очаква се този ход да има значително въздействие върху динамиката на пазара, както и потенциално да промени конкурентната среда.
По последни данни най-големите банки в Румъния по активи и пазарно присъствие са:
Banca Transilvania: Често водеща по отношение на активи и пазарен дял, Banca Transilvania се утвърди като основен играч в румънския банков сектор. Нейнаата стратегия за придобиване и последователният растеж допринесоха значително за водещата й позиция.
Banca Comercialа Romаnа: Като член на Erste Group, BCR е една от най-големите финансови групи в Румъния. Традиционно има силна позиция по отношение на активи, клиентска база и присъствие в цялата страна.
BRD: Като част от Sociеtе Gеnеrale Group, BRD е една от най-големите европейски групи за финансови услуги. Има значително присъствие в Румъния, като предлага широка гама от банкови услуги.
UniCredit Bank: Със своите стратегически придобивания и силна европейска подкрепа, UniCredit Bank има значително присъствие в Румъния. Скорошното придобиване на Alpha Bank се очаква допълнително да затвърди позицията й на пазара.
Raiffeisen Bank: Финансовата институция, част от австрийската група Raiffeisen, обслужва както клиенти на дребно, така и корпоративни клиенти и има значително присъствие в страната.
ING Bank: Финансовата институция е известна със своя иновативен подход и силен фокус върху цифровите банкови услуги. Тя има значителна клиентска база в Румъния и е известна със своето обслужване на клиенти и удобни за потребителя платформи.
Тези банки представляват комбинация от местни институции и дъщерни дружества на международни банкови групи, отразяващи разнообразния и конкурентен характер на румънския банков сектор. Класирането може да варира в зависимост от използваните специфични показатели (като активи, заеми, депозити или капитал), а пейзажът продължава да се развива с текущите придобивания и развитието на пазара.