След дълги години трудов стаж пенсията е перфектният момент човек да се отдаде на заслужена почивка. За тринадесета поредна година веригата за управление на активи Natixis Investment Managers и CoreData Research публикуват годишния си доклад Natixis Global Retirement Index. На базата на четири фактора - здраве, финанси при пенсиониране, материално благополучие и качество на живот, те определят най-добрите страни за пенсиониране. Ето кои са най-привлекателните предложения сред първите 25 отличени.
Лидерите
През 2024 година има нов първенец в класацията - Швейцария. С общ резултат 82% тя изпревари Норвегия с един пункт. Такава е разликата между двете държави от 2014 г. насам, като периодично едната измества другата.
Миналата година Швейцария е подобрила резултатите си в показателите за безработица, равенство на доходите и продължителност на живота. За сметка на това, страната отбелязва спад по отношение на финансите за пенсиониране заради понижението на лихвените проценти и данъчния натиск. Въпреки това, Швейцария остава шестата най-щастлива страна.
Норвегия също отчита по-лоши резултати по отношение на показателите за равенство на доходите и безработица, особено в строителството. Въпреки намлените разходи за здравеопазване, продължителността на живота се увеличава. Наблюдава се подобрение и в екологичните фактори, благодарение на усилията на управляващите в тази посока.
Страната отчита лек спад в показателя за данъчен натиск, където е близо до дъното на таблицата, и в този за зависимостта на възрастните хора.
Близо до дома
Изненадващо, на единадесето място в класацията се нарежда Словения с резултат от 74%. От 2014 година тя се е изкачила с 10 места, благодарение на подобрение на показателите в категориите "Качество на живот", "Здраве" и "Финанси при пенсиониране". Продължителността на живота в страната е 81 години, което е над средното за ЕС. Наблюдава се спад обаче при разходите за здравеопазване.
Европейската страна отбелязва по-добри резултати в индексът за щастие, както и при индикаторите за инфлация, държавен дълг и равенство на доходите.
Подобрение в три от ключовите четири категории поставят Чехия на 16 място. Увеличение се наблюдава при продължителността на живота и разходите за здравеопазване и осигуряване. Страната е и с най-ниската безработица в класацията.
Екзотични предложения
На 19-о място се нарежда Израел, като пада с две позиции. Това се дължи на по-лошото ѝ представяне по отношение на данъчния натиск, необслужените банкови кредити и разходите за здравеопазване. Индексът на щастие също е по-нисък. Въпреки това, страната отчита по-добри резултати при безработицата и материалното благополучие. Очаква се данните другата година да бъдат повлияни от войната.
Веднага след нея е Република Корея. Тя е повишила резултатите си при всички индикатори в категорията "Здраве", както и по отношение на щастието. Страната е на първо място по най-ниска безработица. Спад обаче се наблюдава в данните за зависимост в напреднала възраст и данъчен натиск.
Сингапур се класира на 25-та позиция след подобрение в три от четирите категории. Правителството е увеличило разходите за здравеопазване и осигуряване. Азиатската страна обаче изостава сериозни по отношение на равенството на доходите. Въпреки това, нивото на безработица е ниско, а по доходи на глава от населението е на второ място.
Рискове
Докладът Natixis Global Retirement Index изготвя комплексен анализ на база 18 индикатора, разделени в четири категории. Въпреки това, преди да се пенсионирате експертите съветват да прецените рисковете, свързани с лихвения процент, инфлацията, публичния дълг и най-вече - с личните предпочитания.