41% от електроенергията, генерирана у нас идва от ядрени източници. Това се вижда от данни на европейския статистически институт Eurostat за 2020 година.
Като цяло производството на електроенергия от ядрени източници от 13-те държави производители в ЕС възлиза на 683 512 GWh. Това представлява почти 25% от общото производство на електроенергия в ЕС.
Франция е най-големият производител на ядрена енергия в ЕС (52% от общото производство на ядрена енергия в ЕС), следвана от Германия (9%), Испания (9%) и Швеция (7%). При тези данни не е изненадващо, че Франция е един от застъпниците на тезата, че ядрената енергия трябва да се счита за "зелена".
Франция е единствената държавата-членка на ЕС, която най-много разчита на електричество от ядрени източници - то представлява 67% от цялата електроенергия, произведена в страната през 2020 г.
Овен това страната настоява за изграждане на повече реактори, а проектопредложение, цитирано от Reuters миналата седмица, показва, че Европейската комисия ще позволи повечето нови ядрени проекти да бъдат определени като "зелена инвестиция".
Германия, Франция, Испания и Швеция заедно формират над три четвърти от общото количество електроенергия, произведена в ядрени съоръжения в ЕС.
Към началото на 2020 г. 13 държави-членки на ЕС имат общо 109 работещи ядрени реактори. Още същата година три ядрени реактора спряха работа окончателно - два във Франция и един в Швеция. Миналата година Германия пък затвори две свои ядрени централи.
И Словакия е сред държавите в ЕС, в които половината от електроенергията е произведена в атомни електроцентрали (54%). За сравнение в Унгария тази цифра е 46%, следвана от Белгия с 39%, Словения (38%), Чехия (37%), Финландия (34%), Швеция (30%), Испания (22%),в Румъния (21%), Германия (11 %) и Холандия 3%.