Китай може да продължи да одобрява изграждането на поне 10 нови ядрени реактора годишно през следващото десетилетие. Това става ясно от изявление на национална индустриална асоциация. Страната значително ускорява процеса на одобрение и изграждане на атомни електроцентрали в последните години.
"Реалистична цел е да се одобряват по 10 нови реактора годишно до 2035 г.", коментира Тиан Джиашу, заместник-генерален секретар на Китайското ядрено дружество, цитиран от Oilprice. Един от основните мотиви за този стремеж е нуждата от намаляване на замърсяването на въздуха, предизвикано от въглищните електроцентрали, като същевременно се задоволява нарастващото енергийно потребление чрез по-чисти източници.
Въпреки че въглищата остават важен елемент от енергийния микс, Китай активно инвестира в ядрена енергия. През последното десетилетие страната е увеличила ядрените си мощности с над 34 гигавата (GW), отбелязвайки значителен ръст в новите инсталации. Само през последните две години Китай одобри изграждането на поне 10 нови реактора. През 2024 г. страната постави рекорд с одобрението на 11 реактора, което реално показва ангажимента ѝ към енергийната сигурност.
Китай е с повече нови проекти от всяка друга държава в света. На път е да се превърне в най-големия ядрен производител до 2030 г., според данни на BloombergNEF. В момента страната разполага с 57 действащи реактора с общ капацитет от 55,7 GW, както и 30 реактора в процес на изграждане с капацитет от 32 GW, по данни на Световната ядрена асоциация.
Все пак Китай ще трябва да привлече допълнителни частни инвестиции, за да поддържа темпото на одобрение и изграждане на нови реактори, предупреди Тиан.
Съединените щати, които все още разполагат с най-големия ядрен флот от 94 реактора, са добавили същия ядрен капацитет за 40 години, който Китай постигна само за 10, отбелязва Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA).