Турция напредва стремглаво с критични проекти в областта на възобновяемите енергийни източници и ядрената енергия, докато нацията се стреми да укрепи енергийната си независимост и да намали нуждите от внос. Това твърди турският министър на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар, цитиран от Daily Sabah.
Анкара планира да построи най-малко три атомни електроцентрали: централа с четири реактора в Akkuyu в средиземноморския регион, изграждана от руския конгломерат Rosatom, втора в черноморската провинция Синоп и трета в северозападния регион на Тракия. Предвижда се централите да разполагат с 15 000 мегавата (MW) ядрени производствени мощности.
"Нашата работа по атомните електроцентрали Sinop и Thrace, както и малките модулни реактори (SMR), продължава", заяви Байрактар пред парламентарната комисия по планиране и бюджет.
Турция има за цел да допълни конвенционалните ядрени централи с до 5000 MW SMR, за да диверсифицира своя микс за производство на електроенергия. Настоящият закон за ядрената енергия не се отнася пряко до SMR, така че е необходимо ново законодателство.
Източник: TUREB
Миналият месец Reuter съобщи, че Анкара изготвя закон за улесняване на изграждането на SMR. Тези реактори с мощност от 300-400 MW се разглеждат като по-рентабилна и пространствено ефективна алтернатива на конвенционалните ядрени централи, което им позволява да бъдат построени по-близо до центровете на потребление и на по-ниски разходи.
Миждувременно Турция преговаря със Съединените щати и Китай за изграждането на малки модулни реактори.
Атомната електроцентрала Akkuyu, след като бъде напълно функционираща, ще достави 10% от нуждите на страната, свързани с електроенергия, елиминирайки необходимостта от внос на 7 милиарда кубични метра природен газ годишно и предотвратявайки 35 милиона тона въглеродни емисии.
Сметката за внос на енергия на Турция през 2023 година възлиза на около $70 милиарда. А значителното въздействие на тези високи стойности на вноса върху търговския дефицит налага увеличаване както на вътрешните, така и на международните усилия за проучване и производство.
Домашно производство на газ
Дневният добив на природен газ в Турция се е увеличил до 8 милиона кубически метра, отговаряйки на нуждите на 3,5 милиона домакинства. Плаващата платформа за производство, съхранение и разтоварване (FPSO), която пристигна в Турция през септември и се планира да започне да функционира през 2026 г., се очаква да повиши тази цифра до 20 милиона кубични метра.
Платформата ще помогне на Турция да увеличи производството на газ, който страната откри в Черно море през последните няколко години.
"Ще можем да задоволим половината от битовото търсене на газ в страната", отбеляза Байрактар.
Капацитетът за подземно съхранение на природен газ, който в момента е 5,8 милиарда кубически метра, се очаква да се удвои до 12 милиарда кубически метра до 2028 г., което ще позволи на Турция да съхранява над 20% от годишните си нужди от газ. Анкара подобрява и своите споразумения за внос на газ, за да гарантира сигурността на доставките.
Споразумението за втечнен природен газ (LNG) с Алжир е удължено до 2027 г., а споразумението за доставка на газ с Азербайджан е подновено до 2030 г. Турция търгува с газ с 34 страни, сред които САЩ, Катар, Оман и Нигерия.
"Освен съседни страни като България и Гърция, ние изнасяме природен газ и за негранични държави като Унгария, Румъния, Сърбия и Северна Македония", отбелязва Байрактар.
Амбиции за възобновяема енергия
Амбициите на Турция, свързани с възобновяема енергия, също са сериозни. Производството на електричество, задвижвано от чиста енергия, е помогнало да се избегне вносът на газ на стойност приблизително $11 милиарда само през изминалата година. Наскоро разкритата пътна карта на правителството предвижда да помогне на Турция да учетвори сегашния си вятърен и слънчев капацитет до 120 000 MW до 2035 г.
"Общата стойност на тази значителна инвестиционна инициатива в производството на електроенергия от възобновяема енергия възлиза на приблизително $80 милиарда долара", подчертава туркият министър.
Той допълва, че страната планира да инвестира близо $28 милиарда в инфраструктура за пренос на електроенергия до 2035 г., за да си гарантира "сигурност на доставките".
Съвсем скоро страната трябва да разкрие и своята пътна карта за критични и стратегически минерали. Засега се знае за плана за старт на производството в едно от златните полета в Нигер догодина.