Шест нови държави се присъединиха към декларацията за утрояване на глобалния капацитет за ядрена енергия до 2050 г. по време на Конференцията на ООН за изменението на климата (COP29) в Баку. С новоприсъединилите се Казахстан, Косово, Турция, Ел Салвадор, Кения и Нигерия общият брой на страните, подкрепящи амбициозната инициатива, вече нараства до 31. Сред подписалите декларацията още при нейното създаване е и България.
На събитието д-р Сама Билбао Леон, генерален директор на Световната ядрена асоциация, подчерта важността на ядрената енергия за постигане на целите на Парижкото споразумение. Тя акцентира върху необходимостта от дългосрочни инвестиции и ангажименти за осигуряване на енергийна сигурност в един нестабилен глобален контекст.
"Ядрената енергия предоставя икономически ефективен и справедлив начин за справяне с изменението на климата, като същевременно осигурява надеждни и стабилни енергийни доставки," заяви тя.
През 2023 г. ядрената енергия осигури 9% от световното електричество, като същевременно предотврати 2,1 милиарда тона емисии на въглероден диоксид, сочат данните на Световната ядрена асоциация. Това представлява повече от годишните емисии на всяка страна, с изключение на Китай, САЩ и Индия.
В момента 64 реактора са в процес на изграждане в 15 държави, като над 20 нови нации, включително Гана, Полша и Филипините, разработват стратегии за изграждане на ядрени електрически централи.
Какви са целите
На инициативата бе даден старт година по-рано, на конференцията COP28 в ОАЕ. Първоначално документът беше подкрепен от 25 страни, сред които световни ядрени сили като САЩ, Франция, Япония и Украйна. В основата на декларацията е увеличаването на глобалния капацитет на ядрената енергия с 300% до средата на века.
Тази амбициозна цел е от основно значение за ограничаването на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий, както е заложено в Парижкото споразумение. А ролята на ядрената енергия е ключова, тъй като тя представлява нисковъглеродно решение за намаляване на емисиите, смятат инициаторите.
Декларацията подчертава жизненоважната роля на ядрената енергия за постигане на нулеви нетни емисии до 2050 г., подобряване на енергийната сигурност и справяне с нарастващото търсене на чиста енергия. Той отчита и нарастващото значение на инвестициите в напреднали ядрени технологии, включително малки модулни реактори (SMR), които се очаква да играят значителна роля в прехода към устойчиво енергийно бъдеще.
shtimpo
на 18.11.2024 в 12:13:58 #1Много добре! А сега стига приказки и СТРОЙТЕ АЕЦ-а!!!!!!