Федералната комисия за енергийно регулиране на САЩ (FERC) отхвърли предложение, което щеше да позволи на Amazon да свърже свой център за данни директно към съществуваща АЕЦ в Пенсилвания, съобщава Axios. Решението е от особена значимост на фона на увеличаващия се брой ядрени проекти на технологични гиганти.

Amazon искаха да използват централа на компанията Talen Energy, но съседните комунални дружества AEP и Exelon протестираха пред регионалния регулатор с мотива, че подобно развитие несправедливо ще прехвърли разходите за поддръжка на останалата част от мрежата към останалите потребители.

Amazon си купиха ядрен център за данни за $650 милиона

Amazon си купиха ядрен център за данни за $650 милиона

Други сървъри на компанията ще се получават ток от водород

Според FERC мрежовият оператор PJM Interconnection не е могъл да оправдае предложението за директно свързване на центъра и не е доказал, че казусът засяга само конкретната електроцентрала. При положение, че заради Microsoft ще върнат в строя АЕЦ "Три Майл Айлънд", а Google сключиха договор с Kairos Power, явно от комисията се опасяват от опасен прецедент - преди да са изработили регулаторна рамка.

Така решението беше взето с 2 републикански гласа "против" и един демократически "за". Той дойде от председателя Уили Филипс, който изрази позиция, че комисията трябва да насърчава центровете за данни и производството на полупроводници като приоритети на националната сигурност и икономическото развитие.

От Talen заявиха, че решението ще има възпиращ ефект върху икономическото развитие на региона и че обмисля възможностите си.

Според експерти в сегашната ситуация пренасочването на ядрена енергия към центровете за данни ще влоши проблемите в енергетиката на САЩ - и затова трябва бързо да бъдат изградени нови мощности.

Ядрена надпревара: Amazon инвестират над половин милиард долара в реактори

Ядрена надпревара: Amazon инвестират над половин милиард долара в реактори

Компанията има нужда от устойчива "зелена" енергия за своите центрове за данни

Неяснотата по отношение на растежа на центровете за данни затруднява точното определяне на това колко енергия ще бъде необходима и кога, казват мрежовите оператори. Закари Смит, който ръководи такава структура в Ню Йорк, коментира, че се притеснява за своята "способност, или липсата на такава, да предвидя какви големи товари ни очакват и дали ще имаме достатъчно ресурси в системата, за да ги обслужваме".

Освен казуса в Пенсилвания, на бюрата на FERC има още осем подобни.