"Подписаният договор е много съществен, затова и цялата ядрена общност го адмирира на 100%. И то защото тази централа е жизнено важна за нас."
Това заяви в студиото на Money.bg инж. Богомил Манчев, председател на Български атомен форум (Булатом). Повод за разговора бе официалното подписване на договора за инженеринг между АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности" и консорциумът "Уестингхаус - Ейч Ди Си", който да постави началото на фактическата реализация на проекта за 7-и и 8-и блок на АЕЦ Козлодуй.
"Надяваме се, че държавата ще устои на всичките предизвикателства при този проект, които могат да залитнат в една или друга посока, и да, видимо, ще касаят милиарди", допълни той.
Инж. Манчев обясни в детайли стъпките, които предстоят в следващите години, за да се стигне до т. нар. първи бетон. "Специфичното строително разрешение се дава от Агенция за ядрено регулиране. След като тя одобри безопасността на тази централа, се започва същинското строителство и там има едно понятие, което е въведено в света на ядрената енергетика - така нареченият първи бетон. Всички срокове за въвеждане в експлоатация на централата се броят от този момент", разказа той. Манчев изказа предположение, че предварително обявената цена на проекта от $14 милиарда по всяка вероятност ще набъбне в процеса на работа.
Енергийна стратегия на България
Той припомни още, че по времето на енергийния министър Румен Радев е изготвена чернова, на енергийна стратегия до 50-а година. Експертът подчерта важността на подобен документ, който дори следва да е до 2051-ва, тъй като дотогава в страната трябва да има общо четири работещи ядрени блока.
"Държавата вече е подкрепила както институционално, така и политически, от нашия парламент, пътя за развитието на 7-и и 8-и блок", коментира той и допълни, че според прогнозите те ще заработят 35-а и 38-а година. Той информира, че тези два ядрени блока ще произвеждат енергия, която ще замества до 75-80% енергията, която произвеждаме от въглища.
Причината да са необходими още два ядрени блока е, заместването на 5-и и 6-и блок, които следва да излязат от експлоатация през 47-а и 51-ва година.
"В тази същата Стратегия предвижда да бъдем много по-енергийно ефективни и със също количество енергия (36-37 милиона мегаватчаса) към 50-а година да бъдем 2 пъти или 2 пъти половина по-производителни."
Неслучилият се проект "Белене"
Той отново подчерта, че не бива да се бърка проектът "Белене" с площадка "Белене".
Манчев бе скептичен за потенциалния успех на сделката с Украйна за оборудването. Той сподели, че реакторите от трето поколение доста трудно могат да се впишат в проект с конструкции второ поколение, който освен всичко друго е почти 80% изграден.
Според него съдбата на оборудването от неслучилия се проект за АЕЦ Белене представлява "деликатно решение", което е в ръцете на Народното събрание.
Той изказа експертно мнение, че "с това оборудване, което съществува, на тази площадка - Белене, можем да изградим атомна централа 100% с френската компания Framatome, без участието на Русия въобще."
Манчев все пак призна, че тези два проекта са много скъпи "и държавата трябва да си помисли как да ги разположим в тези 27 години, защото не е лесно толкова много пари да се ангажират" за тяхното реализиране.
Целия разговор гледайте във видеото!
shtimpo
на 08.11.2024 в 14:56:42 #1Марсианци извикайте да го строят щом не можем сами. Все тая. СТРОЙТЕ АЕЦ-а!!!!!