В последните няколко месеца България все повече изпада в задълбочаваща се електроенергийна, ликвидна и производствена криза. И типичен пример в това отношение е фактът, че ние от нетен износител се превърнахме в нетен износител на електроенергия. Това заяви икономистът Валери Попов в студиото на Money.bg.

Той коментира проблемите и предизвикателствата пред българската енергетика в контекста на икономическото развитие на страната и на Европа като цяло.

Гостът даде пример с ноември 2024 година, когато в страната ни "имаше дефицит от 1 200 мегавата електроенергия" вследствие на факта, че един от двата действащи блока на АЕЦ Козлодуй е в планов ремонт по същото време.

"Това доведе до ситуацията, особено в късните часове, между 17 и 21 часа, когато фотоволтаиците вече са занулени, фактически ние купувахме електроенергия от борсата, от топлоелектрическите централи в Гърция", припомни той и допълни: "Дори взимахме електроенергия от ТЕЦ-овете в Северна Македония, Сърбия и Турция, които са без компонентната по зелената сделка. Основната причина за това е, че нашите ТЕЦ-ове с тази компонента не можеха просто да бъдат конкурентноспособни в това отношение".

Снимка 704817

Гостът обърна внимание, че в периода 1-31 януари тази година в сравнение с миналогодишния, "ТЕЦ Марица изток 2 е произвела 900 хиляди мегаватчаса на пълна мощност, работеща с 8-те си блока. Това е довело и до "470 пъти повече продажба на свободната борса в сравнение с януари миналата година, което говори за фундаменталния характер на ТЕЦ-овете в Маришкия басейн".

Той припомни, че дефицитът на Балканския полуостров е около 5000 мегавата. Затова и България на практика няма откъде да вземе електроенергия, "защото ако през есента ТЕЦ-овете в Гърция и останалата част от региона можеха да произведат и да продадат за българския пазар, вече работят на пълна мощност за собствената си страна".

Попов коментира и факта, че развитието на ядрената енергетика е сред приоритетите в новата програма на правителството.

"Аз не знам как ще развият ядрената енергетика, като продават ядрени реактори. Ние сме единствената страна в света, която не ги произвежда, а в същото време ги продава", заяви той.

Той изказа лично мнение, че най-вероятно няма да се стигне до сделка с Украйна за фактическата продажба на реакторите от АЕЦ Белене.

"Всъщност ще дойде в повече на българския народ това с увеличаването на цените на тока, поетапното следствие на това по цялата верига (...), сега ако му сервираме и продажбата на един актив, който е изключително перспективен", категоричен бе той.

Инж. Богомил Манчев: На площадка "Белене" може да се изгради атомна централа без участието на Русия

Инж. Богомил Манчев: На площадка "Белене" може да се изгради атомна централа без участието на Русия

До 2051-ва в България трябва да има четири нови ядрени блока, коментира той пред Money.bg

Гостът акцентира на дългогодишния интерес от страна на френската EDF към реализацията на проект на площадка Белене, което според него е абсолютно необходимо.

"Всъщност, какво печелим ние с изграждането на АЕЦ Белене?

Огромна като количество и прогнозируема като цена електроенергия, която е в контекста на абсолютно всички регламенти на Евросъюза за въглеродна неутралност, за декарбонизация на икономиката на Европа, и в частност на България, за избягване на такива сериозни флуктуации на електроенергия, на цената на електроенергията на свободната ни борса, както за населението", заяви Попов.

Целия разговор гледайте във видеото!