Украйна активно разглежда Чернобилската зона като жизнеспособно място за разполагане на малки модулни реактори (SMR). Тази инициатива е част от дългосрочния план на страната за модернизиране на енергийната инфраструктура, подобряване на енергийната сигурност и вдъхване на нов икономически живот на райони, някога опустошени от ядрена катастрофа.
Преди дни Григорий Ищенко, ръководител на Държавната агенция на Украйна за управление на зоната за изключване, потвърди в интервю за Интерфакс-Украйна, че конкретни парцели в района на Чернобил са в процес на оценка за изграждане на SMR.

Източник: iStock
В подкрепа на тези усилия е сериозното международно сътрудничество. През април 2024 г. националният ядрен оператор на Украйна, Енергоатом, започна изграждането на съоръжение, предназначено за производство на компоненти за SMR. Това се случва в партньорство с технологичната компания, базирана в Щатите, Holtec International.
Също през април 2024 г. Енергоатом и Holtec подписаха рамково споразумение, очертаващо плановете за производство на ядрени системи и компоненти в страната, включително тези за съхранение и транспортиране на отработено ядрено гориво.
Енергоатом заяви своя интерес към сътрудничество и с други големи разработчици на SMR, включително NuScale Power и Rolls-Royce SMR. Ясен сигнал за амбицията на Украйна да се превърне в регионален лидер в ядрените иновации, смятат анализатори.
Успешната реализация на подобен проект, базиран на малки модулни реактори в Чернобилската зона, би имал сериозна роля за страната в редица аспекти. Икономически това представлява шанс за възстановяване на производителността и създаване на работни места в регион, белязан от трагично минало.
От енергийна гледна точка, това би засилило независимостта и устойчивостта на Украйна. Не е за подценяване и екологичният аспект, тъй като този тип технология е известна със своя нисък въглероден отпечатък.