Списъкът с проекти за малки модулни реактори (small module reactors, SMR), публикуван от Европейския алианс в областта съдържа три проекта от съседна Румъния, пише Economica.net. Към вече добре известните инициативи в областта се добавя и още един - на американската Last Energy.

Проектът с мощност 20 MW наскоро получи предварително разрешение от румънската комисия за контрол на ядрените дейности. Това на практика му позволява да влезе във фаза на лицензиране, се посочва в съобщение на компанията.

Американското предложение се базира на архитектурата на малки реактори с приложение във военната промишленост, а тяхната специфика позволява по-лесно и бързо адаптиране за граждански цели. Last Energy обяви, че вече е сключила над 80 търговски споразумения за доставка на електроенергия, като 30 от тях са насочени към захранване на центрове за данни.

Румъния иска да стори централа с малки модулни реактори на 140 км от Русе

Румъния иска да стори централа с малки модулни реактори на 140 км от Русе

Северната ни съседка може да се превърне в първата европейска държава, използваща технологията

Първият и най-популярен проект в северната ни съседка, за който money.bg писа още през пролетта, е този на държавната Nuclearelelectrica, която в партньорство с американската NuScale Power има план за изграждането на централа с малки модулни реактори в град Дойчещ, окръг Дъмбовица. Другият е по-малко известният, стъпил на авангардната LFR технология (реактори с оловно охлаждане), проект на компанията RATEN. Прототипът на демонстрационен реактор е в производство в Питещи, в Института за ядрени изследвания.

Американската Last Energy е основана през 2019 г. от предприемача Брет Кугелмас като търговско подразделение на изследователския институт за чиста енергия Energy Impact Center. Продуктът, който компанията разработва, е 20-мегаватова микромодулна атомна електроцентрала. Last Energy е със седалище във Вашингтон, окръг Колумбия, а в Европа разполага с филиали в Румъния, Полша и Обединеното кралство.

Швеция иска да удвои производството на електроенергия до 2045-а, започва изграждането на малки модулни реактори

Европейската страна, която иска да удвои производството на електроенергия до 2045-а стартира изграждането на малки модулни реактори

Към момента страната разполага с шест реактора на три площадки