Швеция ще започне изграждането на нови ядрени мощности и това ще се случи преди 2026 година. Тази стъпка е част от дългосрочната стратегия за удвояване на производството на електроенергия до 2045 година, потвърди шведският министър-председател Улф Кристерсон.

Към момента Швеция разполага с шест реактора на три площадки, които осигуряват около 1/3 от производството на електроенергия, но страната се подготвя да посрещне непрекъснато нарастващите нужди.

Публичната компания Vattenfall вече е започнала предпроектно проучване за изграждането на поне два модулни реактора в Рингхалс в югозападната част на страната. Те са далеч по-компактни от конвенционалните, освен това е възможно серийното им производство, което значително намалява времето и разходите за реализацията на подобен проект.

Малки модулни реактори или какво ще представляват първите подобни ядрени проекти в Европа

Малки модулни реактори или какво ще представляват първите подобни ядрени проекти в Европа

Те трявба да спестяват разходи и време за изграждане и могат да се внедряват постепенно

Компанията вече е в процес на придобиване на земя около действащата площадка в Рингхалс, но все още не е подала заявление за екологично разрешително, което е задължителна стъпка преди всеки индустриален проект.

Както Money.bg писа, потенциалът на модулните реактори привлича интереса в световен мащаб. По-малкият им размер и улесненото им производство ги правят по-практични при избирането на място за тяхното разполагане. Към момента действащи SMR има само в Русия и Китай, но очевидно останалите държави работят усилено в тази посока.

В случая на Швеция внедряването на малки модулни реактори би помогнало да се заобиколят някои ограничения, свързани с реализацията на големи ядрени централи. Компактността и тяхната модулност правят внедряването на допълнителни мощности далеч по-лесно и бързо в зависимост от променящите се енергийни нужди.

Румъния иска да стори централа с малки модулни реактори на 140 км от Русе

Румъния иска да стори централа с малки модулни реактори на 140 км от Русе

Северната ни съседка може да се превърне в първата европейска държава, използваща технологията

От правителството се надяват, че тази технология ще послужи като успешен модел за други страни в Европа, които имат за цел енергийна независимост, базирана на устойчиви решения.