Водещата компания за кредитни карти American Express получи разрешение от федералните власти де се преобразува в банков холдинг, за да получи достъп до правителствените фондове за стабилизиране на банковата система и дисконтовия прозорец, след като просрочването на кредитите и лошите заеми в портфейла на фирмата са нараснали заради икономическото забавяне в глобален мащаб.

Фед постави молбата на компанията в 30 дневен изчаквателен период, защото искането е „необичайно и рязката промяна може да афектира финансовите пазари".

След рязкото покачване на безработицата през октомври и отчетеният сериозен спад в заетостта перспективите за рецесия пред икономиката на САЩ стават все по-силни.

Базираната в Ню Йорк American Express заяви през миналия месец, че все повече притежатели на кредитни карти не успяват да изплащат задълженията си, като броят им почти се е удвоил през третото тримесечие на годината, спрямо същия период на 2007а.

Компанията, която е най-голямата американска фирма за кредитни карти, по сума на покупките, ще се присъедини към бившите инвестиционни банки Goldman Sachs Group и Morgan Stanley, получавайки възможност за ликвидна подкрепа от плана на стойност 700 милиарда долара за стабилизиране на банковата система.

Акциите на компанията днес поскъпнаха във Франкфурт до 24.14 долара, но в началото на сесията на американските пазари падат с 4.50 на сто, до 22.90 долара, след като вчера поевтиняха с 5.3 на сто. От началото на годината пазарната капитализация на компанията е намаляла с 54 на сто.

Общите активи на American Express възлизат на около 127 милиарда долара, като в корпорацията влизат и две банкови поделения - American Express Centurion Bank, която оперира като кредитна компания под надзора на FDIC и American Express Bank, която се регулира от OTS.

Всяка от тях има активи за около 25 милиарда долара и депозити за около 7.2 милиарда долара.