Американската компания  "Уестингхаус" обяви официално кои са седемте български компании, с които за присъединяване им в плана за създаване на нови so,ekr мощности на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Новите сътрудници ще бъдат включени освен във веригата на снабдители на компанията за изграждането на реакторите по технология AP-1000, но и в международен мащаб, разясняват от "Уестингхаус".

Меморандумите за разбирателство са подписани с "Балканско Ехо", "Бон Марин", "Контрагент 35", "Ел Контрол", "ЕЛПРОМ Тежки Машини", "Козлодуй" ООД и "ЗекаЛабс".

Снимка 600355

Източник: БГНЕС

България ще бъде първата държава в Европа с действащ реактор от типа AP-1000

"Отчитаме сериозен напредък в изпълнението на текущия ни договор за извършване на предварителни инженерни дейности за изграждане на два енергоблока с най-модерната технология AP-1000 на площадката в Козлодуй, благодарение до голяма степен на българските компании от нашата верига на доставчици, които имат изключително голям опит в ядрената индустрия", коментира Дан Липман, президент на отдел "Енергийни системи" в "Уестингхаус"., коментира Дан Липман, президент на отдел "Енергийни системи" в "Уестингхаус".

АЕЦ “Козлодуй” и "Уестингхаус Електрик Къмпани" подписаха нов договор за лицензиране на гориво за блок 6

АЕЦ “Козлодуй” и "Уестингхаус Електрик Къмпани" подписаха нов договор за лицензиране на гориво за блок 6

Така се гарантира диверсификация на ядреното гориво

Той подчертава, че с това разширение на веригата за доставки, компанията се стремим да използва експертизата на локалните снабдители в строителството, електрооборудването и логистиката. А това трябва да бъде от решаващо значение за осъществяването на плана в точния момент и в границите на бюджета.

С новите седем, българските снабдители за плана стават 30 като част от философията на "Уестингхаус" за оптималната локализация - "купуваме там, където строим".