Американските инвеститори са станали самодоволни по отношение на риска, а страхът отстъпва пред алчността, заяви известният икономист и бивш финансов министър на Съединените щати Лари Сaмърс в интервю за германския бизнес всекидневник Handelsblatt. Нещо повече, те са се поддават на онзи вид разточително поведение, познато от периода преди кризата от 2008 година, смята той.
Според него обаче тази радост е неуместна на фона на забавящия се глобален растеж, Федералния резерв, който има твърде малко възможности за маневриране, и САЩ, чиито финанси не са били в толкова лошо състояние от поне 160 години.
"САЩ са изправени пред най-големия си проблем с фискалната устойчивост от Гражданската война насам, а може би и в цялата си история", заяви Сaмърс пред изданието в рамките на Световния икономически форум в Давос.
"Най-голямата опасност, която ни заплашва, е самото безстрашие".
Равни условия за всички
В свят, в който инвеститорите могат да очакват почти 5% безрискова възвръщаемост от държавните ценни книжа, компаниите може да се затруднят да намерят източници на капитал, без да плащат твърде скъпо, пише Fortune.
Освен това големите инвестиции, които са склонни да изплащат дивиденти в дългосрочен план, изискват сигурност при планирането, която надхвърля изборните цикли.
Без да се споменава конкретно в интервюто, вероятно казаното има връзка с решението на администрацията на Тръмп да изтегли САЩ от Парижките споразумения за климата за втори път, коментира изданието.
Съмърс изразява своя скептицизъм по отношение на безпристрастното поведение на Тръмп и неговите съветници в насърчаването на равнопоставени условия на конкуренция.
"Има много повече основания за безпокойство, когато бизнес средата зависи в голяма степен от малък брой лица, отколкото от институции, които действат безпристрастно", казва Сaмърс в интервюто си за немското издание и допълва: "Разбирам ентусиазма в корпоративната общност, но се страхувам, че този ентусиазъм може да бъде като този, който видях през 2007-а в Давос."
Какво се случва
Част от причината за текущото положение е, че още преди избирането на Тръмп пазарите очакваха бум на производителността благодарение на генериращия изкуствен интелект. Сега те очакват освен това различни стимулиращи мерки, включително допълнително намаляване на ставката на корпоративния данък и падане на цените на енергията, тъй като Тръмп използва всеки местен източник на евтини, въглеродно интензивни изкопаеми горива, който може да намери.
"Обезпокоен съм от самодоволството, с което гледаме на цените на активите в момента", каза Сaмърс и посочи шумотевицата при мемори акциите и крипто токените - активи, чиито цени се търгуват независимо от финансовите фундаменти като парични потоци и печалби.
Запитан за плановете на новия американски президент за стратегически резерв за биткойн, Сaмърс отговори така:
"Виждам аргументите защо трябва да изграждаме резерви от неща, необходими при извънредни ситуации, като например защо се нуждаем от петролен резерв или запаси от други критични суровини."
"Наистина не виждам каква би била кризата, за която би трябвало да се подготвим чрез резерв от биткойни или криптовалути. Ако поддръжниците на тази идея искат само правителствата да подкрепят цената на криптовалутите, то аз съм категорично против идеята", категоричен бе той.