Турският министър на търговията Омер Болат предположи в петък, че митата, които новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп планира да наложи върху вноса от Мексико, Канада и Китай, могат да създадат значителни възможности за турските износители, особено в секторите на машините и електрониката, пише Daily Sabah.

Тръмп обеща да наложи високи мита на основните търговски партньори веднага след първия си ден на поста следващия месец. Това досега беше запазено за Китай, Мексико и Канада, разпалвайки притеснения за огромна търговска война.

Подобен ход би увеличил разходите за внос и би накарал американските компании да търсят алтернативни доставчици, според Болат, който казва, че турските износители биха могли да запълнят останалата празнина.

"Турция, със своя производствен капацитет, широка гама от продукти и конкурентни цени, е в добра позиция да се възползва от тази възможност", заяви министърът пред Anadolu Agency (AA).

Снимка 453448

Източник: EPA/БГНЕС

Анализатори предупредиха, че политиките на Тръмп крият рискове за световната търговия. Въпреки това Болат подчерта, че въпреки подобни опасения, износът на Турция за САЩ се е увеличил по време на първия мандат на Тръмп въпреки големите предизвикателства, като пандемията от COVID-19.

"Износът на Турция за САЩ, който възлиза на 9,3 милиарда долара през 2017 г., се увеличи с 9,7% въпреки пандемията от COVID-19, достигайки 10,2 милиарда долара през 2020 г. Това показва, че прилаганите протекционистични политики не са повлияли отрицателно върху износа на страната, както се очакваше първоначално", подчертава министърът.

$4,7 милиарда за 4 години: Турция привлякла повече инвестиции за стартъпи, отколкото всички страни от региона заедно

$4,7 милиарда за 4 години: Турция привлякла повече инвестиции за стартъпи, отколкото всички страни от региона заедно

Основно предимство на страната е квалифицирана работна ръка на средна възраст 33,5 години

Предимствата на страната са многобройни, според Болат, който цитира висококачествени стандарти, бързи производствени възможности и богат опит в износа на европейския пазар. Тези силни страни, казва той, заедно със спазването на етичните производствени стандарти за стоки, предназначени за САЩ, позиционират Турция като претендент за заместване на пазарния дял, загубен от Китай и Мексико, особено в секторите на текстила и конфекцията.

Тръмп обеща да наложи мита от 10% върху всички вносни стоки, за да ограничи миграцията и бързо да сложи край на войните, които се водят в северната и южната част на Турция, съответно в Украйна и палестинската територия Газа.

Миналият месец министърът коментира, че очаква САЩ да понижат митата върху износа на стомана и текстил от Турция и се надява, че администрацията на Тръмп ще облагодетелства нуждите на отбранителната промишленост, въпреки миналия спор относно закупуването от Анкара на руската противоракетна отбрана С-400.

Снимка 686539

Източник: EPA/БГНЕС

Болат казва също, че очаква последиците за банките да се облекчат от сегашното ембарго на Вашингтон, свързано с Русия, заради войната на Москва в Украйна. Обещаната от Тръмп търговска и имиграционна политика също може да остави Турция относително невредима сред големите икономики на развиващите се пазари (EM) като Бразилия, Мексико и Китай, според банкери.

Агресивното повишаване на лихвените проценти в Турция до 50% помогна за охлаждане на годишната инфлация до под близо 47,1% миналия месец от над 75% през май. Обратът в политиката, който започна в средата на 2023 г., помогна за увеличаване на нетните международни резерви до над 64 милиарда долара от -5,7 милиарда долара, подсилени отчасти от завръщането на чуждестранни инвеститори.

Допълнително разяснявайки други сектори, в които Турция може да създаде алтернативи, Болат коментира така:

"Загубата на пазара в секторите на машините и електрониката на тези три страни може да създаде значителни възможности за турските износители. Турските компании със средни и високи технологии в машините и електрическите устройства са сред тях най-силните кандидати за запълване на празнината поради техните конкурентни предимства в цената и качеството."

Икономиката на Турция се свива вече две тримесечия

Икономиката на Турция се свива вече две тримесечия

На годишна база обаче, БВП на страната има ръст

Допълнителните тарифи за Мексико и Канада, двата най-големи доставчици за автомобилния сектор на САЩ, според Болат, представляват значителен експортен потенциал за глобално конкурентната автомобилна индустрия на Турция. Въздействието на увеличените мита върху вноса на селскостопански продукти от Мексико и Канада също може да допринесе за силните страни на Турция.

Болат отбеляза, че голямото разнообразие от селскостопански продукти на Турция може да запълни празнината. Той добави, че химическият сектор, включително пластмасови продукти, козметика и почистващи продукти, също може да се възползва от увеличения износ за САЩ. Митата на Тръмп могат да отворят нови врати за турските компании, каза министърът, добавяйки, че много страни, особено тези в Югоизточна Азия, вероятно ще се насочат към пазара на САЩ за тези възможности.

"За да се възползваме от това, се нуждаем от секторно фокусирани стратегии, подсилена логистична инфраструктура и маркетингови стратегии, съобразени с очакванията на американските потребители. Бързият производствен капацитет на Турция, балансът между цена и качество и разнообразието на продуктите ни дават конкурентно предимство пред други страни."

По-подробна оценка може да бъде направена, след като стане ясно за кои продукти и на какви ставки ще се прилагат митата. Обемът на търговията между Турция и САЩ възлиза на 33,5 милиарда долара към 2023 г., като 14,8 милиарда долара са турски износ. През първите десет месеца на 2024 г. обемът на търговията достигна 28,1 милиарда долара, като 13,3 милиарда долара бяха износ, каза Болат, превръщайки САЩ във втория по големина пазар на Турция.

Основните експортни артикули включват текстил, конфекция, продукти на отбранителната промишленост, машини, електрически устройства, минерални продукти, автомобили, зеленчуци и плодове. По време на първия си мандат в Белия дом Тръмп и президентът Реджеп Тайип Ердоган се договориха за дългосрочна цел за постигане на търговски обем от 100 милиарда долара.

По време на телефонния им разговор миналия месец Ердоган покани Доналд Тръмп на посещение и каза, че говори много положително за Турция. Турският президент каза, че се надява едно посещение да засили сътрудничеството и да доведе до отношения, "различни от предишния мандат на Тръмп".

Ердоган и Тръмп имаха по-близки лични връзки през президентския мандат на последния през 2017-21 г. Той също така бележи период на обтегнати двустранни връзки поради спорове относно подкрепата на Вашингтон за терористите от PKK/YPG в Сирия и относно връзките на Анкара с Москва. Ердоган също даде да се разбере, че Турция е готова да си сътрудничи със САЩ за разрешаване на регионални кризи като руско-украинския конфликт и атаките на Израел срещу Газа.

Тръмп заплашва: 100% мита за страните от БРИКС, ако продължат с плановете за нова валута

Тръмп заплашва: 100% мита за страните от БРИКС, ако продължат с плановете за нова валута

Новоизбраният американски президент в защита на щатския долар