Турция е привлякла $4,7 милиарда инвестиции в технологични стартъпи в рамките на последните четири години. Това заяви вицепрезидентът на Службата за инвестиции Бекир Полат по време на специално събитие, което се проведе във финландската столица Хелзинки.
"В периода 2011-2021 година нашите стартиращи компании получиха вложения в размер на около $810 милиона", разкри той. За последните само 4 години обаче сумата е почти 6 пъти по-голяма. Полат акцентира на особено на периода януари-септември на настоящата година, в която размерът на свежите пари е $700 милиона.
За сравнение, €4 милиарда (малко под 4,2 милиарда долара) инвестиции е привлякъл за период от 4 години (2019-2023) най-бързо развиващият се регион на Стария континент - Югоизточна Европа, показва доклад на BVCA и pwc. В това време се появиха и нови еднорози, сред които Payhawk, Viva Wallet, Infobip и т. н.
Лидер по гъстота на стартъпите е България, която за периода регистрира 76 на милион население и изпреварва почти двойно втората в класацията - Хърватия (39 на милион население).
Представителят на Службата за инвестиции подчерта ключовите възможности и предложения, които инвеститорите трябва да имат предвид, като например силния растеж на турската икономика през последните две десетилетия. Друго предимство, което той изтъкна, е наличието на млада и подготвена работна ръка, изградената вече предприемаческа култура, както и стратегическото местоположение на страната.
"Населението ни е със средна възраст 33,5 години, но освен това е квалифицирано и образовано. Затова и често инвеститорите ни определят като най-голямата икономическа и регионална сила между Германия и Китай", допълни Полат.
Той коментира още, че към момента страната вече може да се похвали със седем компании-еднорози, но добави, че "има много кандидати", които са близо до това постижение. Бекир Полат припомни инвестиционната стратегия, обхващаща периода 2024-2028, в чиято основа са устойчивостта, зелената и цифровата трансформация, изцяло в унисон със световните тенденции.